Yeni çay boyu…

Ben bilmem, büyüklerimizin yalancısıyım. Sağ-sol çekişmesinin en alevli dönemlerinde; devrimciliğin kıvılcımlarının yayıldığı, milliyetçilerin kalesi Kastamonu'da da zor günlere ev sahipliği yapmış.

Belediyede CHP'li Mustafa Kasım'ın görev yaptığı mecliste ise Kastamonu isminin Adalet Partili liberal muhafazakarlar ve yine CHP'li solcuların temsil ettiği o dönem...

Derler;  sağcılar, Çayboyu'nun sağından; solcular ise solundan yürür, ters şeride girene acınmazmış...

Berrak Karaçomak Deresi'nin 'Siyasi kalkan' olarak kullanıldığı yılları 'Eski Türkiye' olarak adlandırır büyüklerimiz. Korkar, endişelenir ve halimizden memnun değilmişiz.

Aradan geçen 41 yıl...

12 Eylül 1980 darbesinin,  davaların sokaklardan siyasete taşındığı dönemin ardından tam 41 yıl geçti. Yeni Çay Boyu da, sosyal medya oldu. Öyle salvolar atıyorum ki profilimde; bazen elim sağcının paylaşımına çarpıyor bazen solcunun. Hangisinin gönderisini beğenirsem  'dedikodu kazanında' o davaya hizmet ediyorum.

Ortasından dere geçmese de, sosyal medya da artık tam bir 'hodri meydan'

Sana vurulan 'sağcı' damgası kurumadan 'sol örgütlerin' sözcüsü yapabiliyorlar. Siyasetin 'kara deliği', kendi halinde insan bırakamıyor.

41 yıl önce, Çay Boyu'nda yürüyen büyüklerimiz, bugün sosyal medyada söyleniyor. Biri sağdan bağırıyor biri soldan, ortadan giden yok. Siyasi partilerin de sert söylemleriyle birleşen bu durum,   Kutuplaşmış bir Türkiye'nin içindeki kutuplaşmış bir Kastamonu'yu bırakıyor.

Özellikle yerel siyasetçilerin birbirleriyle söylemlerine baktığımız da daha da anlaşılır bir vaziyet alan bu durum; sokakta da kendini hissettiriyor. 40 yıllık dostlar, 41 yıl önceki gibi siyasi tartışmalarla, sohbetlerinin keyfini kaçırıyor.

Sağdaki kale; soldaki kuleyle hala düşman olmadı diye sevinelim mi? Yoksa elin gavurunun gözü uzaydayken biz de kısır döngüde kendimizi yiyip bitirdiğimiz için üzülelim mi bilmem ama; bu gerilimin memlekete faydası olmayacağına eminim.

“Politikada hiçbir şey kazayla olmaz. Olmuşsa, öyle planlanmıştır.”

Franklin D. Roosevelt

YORUM EKLE