En Sık Karşılaşılan Selenoid Valf Arızaları

En Sık Karşılaşılan Selenoid Valf Arızaları

En Sık Karşılaşılan Selenoid Valf Arızaları

Selenoid vanalarda sorun yaşıyorsanız veya beklenmedik durumlara hazırlıklı olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Bu yazımızda, size çok zaman kazandırabilecek en yaygın üç selenoid valf probleminden bahsedeceğiz.

Selenoid valf sorunları konusunda uzman olmadan önce temel bilgilere inmelisiniz. Selenoid vananın tam olarak ne olduğuna göz atarak işe başlayabilirsiniz.

Selenoid Valf Nedir?

Sistemdeki sıvı veya gaz akışını kontrol etmek için bir Selenoid vanalar kullanılır. Bu vanalar, sıvı veya gazları kapatmak, serbest bırakmak, karıştırmak ya da dozlamak için kullanılabilir. Selenoid vanaları, 2 yollu, 3 yollu veya diğer gibi farklı tiplerde görebilirsiniz.

Aşağıda, selenoid vanaların kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek en yaygın 3 sorunu inceleyebilirsiniz.

1. Selenoid Valf Düzgün Açılmıyor veya Kapanmıyor

  • Güç kaynağını kontrol ederek voltaj ve frekansın doğru olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca bağlantıları noktalarını da kontrol etmelisiniz.
  • Diyafram altında korozyon olup olmadığını, bobinin yanmadığını veya eksik bileşenlerin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Akış yönünün vana gövdesindeki göstergelerle eşleşip eşleşmediğini veya vananın kılavuzunda belirtilen sınırlar dahilinde olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

2. Güç Açıkken Bobin Yanması

  • Güç kaynağının doğru olup olmadığını ve bobinin havalandırma yoluyla ısıyı dağıtıp dağıtmadığını bakmalısınız. Yeni bir bobinin monte edilmediği zaman bobine asla güç vermemelisiniz.
  • İçerideki nemi kontrol ettikten sonra gerekirse hasarlı veya bükülmüş armatürleri değiştirebilirsiniz. Selenoid vananın daha serin olması gerektiğini unutmamalısınız, aksi takdirde vana ve bobin etrafındaki havalandırmayı artırabilirsiniz.

3. Selenoid Valf Sızıntıları

  • Contaların hasarlı veya aşınmış olup olmadığını kontrol ettikten sonra gerekirse değiştirmelisiniz.
  • Valf deliklerinin içinde küçük kesik, kum ve pas parçacıkları olup olmadığını kontrol ederek tüm parçaları dikkatlice inceleyip boruların temiz olduğundan emin olmalısınız.

Selenoid valf hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için https://www.smstork.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER