D Vitamini Hakkında Bilinmeyenler

D Vitamini Hakkında Bilinmeyenler
banner72

D vitamini, yağda çözülebilen bir vitamin çeşididir. Çoğu vitaminde olduğu gibi D vitaminin de vücut için pek çok faydası vardır. Genel olarak sağlıklı kemikler oluşturmaya yardımcı olması ile bilinir. Ancak, D vitaminin kemik sağlığı dışında pek çok faydası vardır.

D Vitamini Güneşten Alınabilir mi?

Güneş ışığı vitamini olarak bilinen D vitamininin böyle bilinmesinin geçerli bir nedeni vardır. Yeterli miktarda güneşe maruz kalma ile vücudunuz, ihtiyacınız olan D vitaminini üretebilir. Ancak, yeterince güneş ışığına maruz kalmazsanız, bu durum değişebilir. Güneşe maruz kalma sonucu vücutta üretilmeye başlanan D vitamini miktarı da yaşınıza, coğrafi konumunuza, günün hangi saatinde güneşe çıktığınıza ve güneş kremi kullanımına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

D Vitamini Gıdalardan Alınabilir mi?

D vitamini çok az gıdada doğal olarak bulunduğu için tek başına yiyeceklerden yeterli miktarda D vitamini almanız zor olabilir. Yağlı balıklar, karaciğer ve yumurta sarısı doğal yiyecek olarak D vitamini içerir. Kahvaltılık tahıllar ve süt ürünleri genellikle D vitamini ile takviye edilir.

D Vitamini Kemik Sağlığı için Neden Önemlidir?

Çoğu insan kemik sağlığı için sadece kalsiyuma odaklanır, ancak D vitamini kemik sağlığı için çok önemlidir. Elbette, sağlıklı ve güçlü kemikler için kalsiyum gereklidir, ancak D vitamini vücudunuzun kalsiyumu etkili bir şekilde emmesine yardımcı olur. Yani kalsiyum ve D vitamini beraber çalışır ve kemik sağlığı için her ikisine de ihtiyacınız vardır. Özellikle yaş ilerledikçe kalsiyum ve D vitamini gibi yeterli miktarda temel kemik sağlığı besinlerini almak, kemik gücünüzü korumanıza yardımcı olabilir.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

  • Kemiklerde oluşan ağrı,
  • Yorgunluk,
  • Güçsüzlük,
  • Endişe,
  • Saç dökülmesi gibi belirtiler sıranabilir.

Tercih edilecek D vitamininin koruyucu katkı maddesi, renklendirici, tatlandırıcı, yapay aroma verici ve ilave şeker içermemesi önemlidir. İçerisinde taşıyıcı ve koruyucu olarak hakiki zeytinyağı kullanılan ürünlere yönelebilirsiniz.

D vitamini gıda takviyesi ürünleri için https://www.orzax.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER