Çevre kirliliğini önleyecek

Vali Avni Çakır, Devrekani ilçesi Sarıyonca Köyü’nde yer alan Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne yapılan Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı

Çevre kirliliğini önleyecek

Vali Avni Çakır, Devrekani ilçesi Sarıyonca Köyü’nde yer alan Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne yapılan Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) başkanlığını yürüten Vali Avni Çakır’ın; KASMİB’ e ait tesiste yaptığı incelemelerde kendisine Birlik Müdürü Adnan Tot, Birlik bünyesinde görev yapan teknik personeller ve yüklenici firma ile müşavir firma yetkilileri eşlik etti.

Vali Avni Çakır’a alanında görevli mühendisler ve yetkili firma çalışanları tarafından tesisin işleyişi ve görev alanı hakkında bilgiler verildi. KASMİB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi kapsamında yapımı gerçekleştirilen Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi’nin son teknolojiyle kurulduğu ve günlük 120 metreküp arıtma kapasitesine sahip olduğu bildirildi. Sızıntı suyu arıtımında Harici Membran Biyoreaktör (MBR) sisteminin kullanıldığı, arıtma tesisinde sızıntı sularının sırasıyla Denitrifikasyon ve Nitrifikasyon Havuzlarını müteakip Ultrafiltrasyon (UF) ve Nanofiltrasyon (NF) işlemlerinden geçirileceği anlatıldı. Ayrıca arıtma sonrası yapılan analizler sonucunda deşarj kriterlerini sağlayan suların deşarj edilerek doğaya bırakılacağı, kriterlere uymayan suların arıtma tesisi girişinden yeniden arıtmaya alınacağı ifade edildi.

KASMİB Birlik Başkanı Vali Avni Çakır, AB Hibe Projesi olan Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi kapsamında 15 adet vahşi depolama sahasının ıslah çalışmalarında sona gelindiğini, sızıntı suyu arıtma tesisinin de faaliyete geçmesiyle çevresel kirliliğin önlenmesi ve halk sağlığının korunması açısından önemli bir adım atılmış olacağını söyledi.

Vali Avni Çakır, KASMİB bünyesinde yürütülen çalışmalarda belediyelere verimli, düşük maliyetli ve sürdürülebilir atık yönetimi hizmeti sunulmasının amaçlandığını belirtti. Yapımı gerçekleştirilen Sızıntı Suyu Arıtma Tesisinde emeği geçenlere teşekkür eden Vali Avni Çakır, daha sonra Katı Atık Bertaraf Tesisi İdari Binasında KASMİB personelleriyle bir toplantı yaptı. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER