'Yardımlar ihtiyacı olmayanlara dağıtıldı'

CHP Kastamonu İl Başkanlığı Parti Sözcüsü Özlem Eylem Kurt, afet bölgesine gönderilen yardımların afetzede olmayan kişilere verildiğini iddia etti

'Yardımlar ihtiyacı olmayanlara dağıtıldı'
banner72

CHP Kastamonu İl Başkanlığı Parti Sözcüsü Özlem Eylem Kurt, afet bölgesine gönderilen yardımların afetzede olmayan kişilere verildiğini iddia etti.

11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketinin ardından mağduriyet yaşayan vatandaşlara Türkiye’nin birçok bölgesinden yardımlar geldiğini söyleyen Parti Sözcüsü Özlem Eylem Kurt, CHP olarak ise 25 belediye tarafından Kastamonu’ya 449 personel, 253 araç, yaklaşık 33 tır kapasitesinde içme suyu, 9 bin gıda kolisi, 2 mobil yemek tırı, 1 mobil fırın, çok sayıda arama kurtarma ekipmanı, insani yardım malzemesi, hijyen malzemesi, bebek ürünü gönderildiğini ifade etti.

“TEK MARİFETLERİ TROLLERİYLE ALGI YARATMAK”

CHP’li belediyeler tarafından afetzedeler için gönderilen yardım malzemelerinin başta Bozkurt olmak üzere sel afetinden zarar gören ilçelerde AFAD’a ve vatandaşlara teslim edildiğini söyleyen Kurt, “Kastamonu’nun yaşadığı bu acı felakete Cumhuriyet Halk Partisi’nin örgütleri ve üyeleri de duyarsız kalmamıştır. Çok sayıda parti örgütümüz gıda maddesinden temizlik ürününe, giyim eşyasından ev tekstiline kadar kendi imkânlarıyla temin ettikleri yardım malzemelerini gerek kiraladıkları, gerekse belediyelerden temin ettikleri araçlar vasıtasıyla il başkanlığımıza ve afetten zarar gören ilçelerimizdeki ilçe başkanlıklarına ulaştırmıştır. Bozkurt ilçesinde devam eden arama kurtarma çalışmalarının aksamaması için 15-18 Ağustos 2021 tarihleri arasında gelen yardım araçlarının ilçeye girişlerinde yaşadıkları zorluk kamuoyunca bilinmekle birlikte, ulaştırılan yardımlar afet bölgesi ilan edilen ilçelerimizde bir düzen ve disiplin içinde yurttaşlarımıza dağıtılmak üzere belli noktalara indirilmiştir. Yanlış anlaşılmalara ve çarpıtmalara yer verilmemesi adına bu konuda gerekli açıklama afetin ilk günlerinde partimiz tarafından da kamuoyuna duyurulmuştur. Ne yazık ki bu hassasiyetimize rağmen tek marifetleri trolleriyle algı yaratmak olanlar, kendi hata ve yanlışlarının üzerine örtme, görünmez kılma gayretine girmiştir” dedi.

“KABUL EDİLEMEZ DURUMUN YAKINDAN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Partilerinin gönderilen yardım malzemelerinin vatandaşlara ulaştırılması için büyük bir çalışma yürüttüğünü aktaran Parti Sözcüsü Kurt, şu ifadeleri kullandı: “Afetzedeler için gönderilen yardımların Adalet ve Kalkınma Partisi eliyle Sinop Gerze’de olduğu gibi Devrekâni ilçemizde de afetzede olmayan kişilere dağıtıldığı yönünde çok sayıda vatandaşımızdan şikâyet alınmıştır. Vicdanları rahatsız eden bu durumun önlenmesi talep edilmiştir. Söz konusu bu vahim durumla ilgili İl Başkanımız Hikmet Erbilgin’in Valilik ve İçişleri Bakanlığı’nı araştırma, inceleme yapmaya davet eden ve kamuoyuna yansıyan açıklamaları üzerine Adalet ve Kalkınma Partisi Devrekâni İlçe Başkanı Hayrettin Melezoğlu tarafından sel felaketinden hasar gören ve afet bölgesi sayılan 24 köy olduğu ve bu köylerdeki vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla yardım malzemeleri dağıtıldığı iddia edilmiştir.

Yardım malzemesi dağıtıldığı açıklanan köylerimizden; Karayazıcılar, Sarpunalınca, Erenler, Kızacık, Akdoğan, Bozarmut, Pınarözü, Elmalıtekke, Kadıoğlu, Alçılar ve Çavuşlu köyleri, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın Hasar Tespit edemediği köylerdir. Söz konusu köyler bakanlığın hasar tespit sorgulama sisteminde yer almamaktadır. Duyarlı vatandaşlarımızın bu konuda şikâyet ve ihbarlarının gerçekliği, kanıtı, ispatı bakanlık hasar tespit sorgulama sisteminde açıkça görülmektedir. Melezoğlu bir ispat istiyorsa bakanlığın sistemine bakabilir.  CHP olarak Devrekânili hemşerilerimizin vicdanlarını yaralayan bu kabul edilemez durumun yakından takipçisi olacağımızı bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER