'Siyasi körlük yaşıyor'

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin arasındaki siyasi gerilim tırmanıyor

banner72

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin arasındaki siyasi gerilim tırmanıyor. Geçtiğimiz günlerde kendisinin eleştirilerine yönelik basın toplantısı düzenleyen Başkan Vidinlioğlu'na cevap veren CHP İl Başkanı,  Başkan Vidinlioğlu'nun geçmişteki sözlerini hatırlatarak, ''Vitesi öyle bir geriye takmışki farkında değil'' ifadelerini kullandı.

Başkan Vidinlioğlu'nun seçim dönemindeki vaatlerini hatırlatan Erbilgin,  Vidinlioğlu'nun 'Kuyruk' fıkrasına atıfta bulunarak, ''''Görev dönemi bittiğinde 70 sayfalık broşürü ile birlikte tüm kamuoyu, kuyruk uzun mu, kısa mı görecek'' dedi.

Galip Vidinlioğlu'nun ''30 yıllık göz doktoruna ‘diş doktoru’ diyen arkadaşın beni ‘şaşkın’ itham etmesi çok ironik bir durum'' sözlerine de cevap veren Erbilgin, '' Belediyede, toplumda, kamuoyunda olup bitenleri görmüyor. Ben size nasıl göz doktoru diyeyim'' ifadelerini kullandı.

''KUYRUK UZUN MU KISA MI GÖRECEĞİZ''

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu'nun kendisinin eleştirilerine cevap verdiği basın toplantısında fıkra anlattığını söyleyen İl Başkanı Erbilgin, 'Sayın Belediye Başkanımız daha önce şiirle başlamıştı, fıkrayla devam ediyor ve korkuyorum ki hepimizi masallarla uyutacak'' ifadelerine yer verdi.  Başkan Vidinlioğlu'nun hiç bir soruya cevap vermediğini savunan İl Başkanı Erbilgin, Vidinlioğlu'nun 'Kuyruk uzun mu kısa mı' fıkrasına atıfta bulunarak, yerel seçimlerde vaat ettiği projeleri gerçekleştiremediğini iddia etti ve ''Görev dönemi bittiğinde 70 sayfalık broşürü ile birlikte tüm kamuoyu görecek, kuyruk uzun mu, kısa mı görecek'' dedi.

''KAMUOYUNUN KARŞISINDA MAHCUP OLABİLİRSİNİZ''

Seçilmiş bir belediye başkanının kolaylıkla 'istifa' kelimesini kullanmaması gerektiğini belirten CHP İl Başkanı, Çünkü bu millet hizmet etsin diye seçtiği kişinin görev süresini tamamlamasını arzu eder. Ancak kendi elim ayağımla istifa edeceği söylediğim zaman, önerge nedir diye sorduğum zaman kamuoyunun karşısında mahcup olabilirsiniz. 5393 sayılı Belediye Kanunu, Resmi Gazete’de 13 Mayıs 2005 tarihinde yayınlanmıştır. Vidinlioğlu, belediyenin hukukçularına da sorsun, önüne getirsinler. Vidinlioğlu’nun ‘bundan sonra görürsünüz’ dediği hususu kamuoyuyla paylaşıyorum. Her ayın ilk Belediye Meclis toplantısında belediye başkanı ve özellikle belirtiyorum; meclis üyeleri, belediyeyi ilgilendiren konuları gündeme alınmasını önerebilir. Neymiş; belediye meclis üyeleri, belediyeyle ilgili konuların gündeme alınmasını öneremezmiş. Öneri toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla kabul edildiği takdirde gündeme alınır. Neymiş Sayın Vidinlioğlu? Belediye meclis üyeleri önerge verirmiş, toplantıya katılanların oylamasına sunulurmuş, salt çoğunluk varsa gündeme alınırmış. Basın açıklamamızda biz ne dedik? Sayın başkan, bunu belediye meclis üyelerinize oylatmanız gerekiyor. belediye meclis üyeleri, önergeyi kabul ederse gündeme almanız gerekiyor. Yani kabul etmezse gündeme almayabilirsiniz. Demek ki neymiş; Kastamonu Belediye Başkanı, belediye kanunundan bir habermiş! Vidinlioğlu, orada maaş verdiğiniz hukukçular sizi doğru yönlendirsin. Seçilmişlerin hakkını lütfen gasp etmeyiniz'' dedi.

''ŞEHRİN ÇIKARLARINI SAVUN, KENDİ ÇIKARLARINI DEĞİL''

'Biz belediye başkanının dostuyuz, dost acı söyler' ifadelerine yer veren CHP'li Erbilgin, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak, önergemizin gündeme alınması dileğiyle. Türk Dil Kurumu’na baktık, önerge. Belediye kanununa baktık, önerge. Vidinlioğlu derse ki ‘Hikmet Başkan, ben bunlardan anlamadım. Bir de Siyasal Bilimler Fakültesi’nden resmi yazı getir’ dersen, ben onu da getiririm. Usul, erkân hatırlatması yapanların, bir kurumun başında olanların ağzından çıkanı tartması gerekir. Hemen öyle kolaylıkla ‘istifa edeceğim’ dememesi gerekir. Yine aynı toplantıda meclis üyelerimize müdahalede bulunmadığını söylemişti. Kendisi, Belediye Meclisi canlı yayınına bakıldığında görüldüğü gibi Belediye Meclis Üyemiz Sibel Karakaş ile Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu arasında geçen polemik yaşanıyor. Vidinlioğlu, sürekli müdahalede bulunup kendisini savunma halinde. Biz, Belediye Başkanımızdan şehrin çıkarlarını savunmasını istiyoruz, kendisinin değil. Bu şehrin imkân ve olanaklarını Kastamonulular için savunmasını, beytullaha sahip çıkmasını istiyoruz. Kendisini savunmasından bir beklentimiz yok''  diye kaydetti.

''VİTESİ ÖYLE BİR GERİYE TAKMIŞKİ, HİÇ FARKINDA DEĞİL''

Türkiye'deki bütün sorunların sorumlusu olarak Cumhuriyet Halk Partisi'nin gösterilmeye çalışıldığını söyleyen İl Başkanı Eriblgin,  memleketin hak ve çıkarlarını savunmaktan bir gün bile geri adım atmadıklarını ifade ederek, şöyle devam etti; ''120 bin kişinin yaşadığı bir şehrin dertlerine kulak vermesi gereken bir belediye başkanının Cumhuriyet Halk Partisi içindeki meselelere kulak verme gayretini anlayamıyorum. Ama her zaman olduğu gibi orda da Vidinlioğlu’nun yanıltıldığını, yanıltılmadıysa da meseleleri göremediğini anlıyorum. Yüzde 25 üyesini artırmış bir Cumhuriyet Halk Partisi’nin iş meselelerine kulak veren belediye başkanının kendi partisinde il başkanının görevden alındığını unutması çok tuhaf. Diğer ilçelerle birlikte Cumhur ittifakı arasındaki çatlakların her biri, daha dün İhsangazi ilçesinin sosyal medya hesaplarına bakabilirler. İnebolu’da, Azdavay’da, merkezde Cumhur İttifakı’nın arasındaki çatlakları görmezden gelme gayreti içinde hele hele kendi seçiminde görev yapan il başkanı görevden alınmışken Cumhuriyet Halk Partisi üzerinden gündemi saptırmasını şöyle anlıyorum: Karşıda bir tablo var, sorumluluğu var. Bütün meseleleri savcılığa havale eden, ‘Elinizde bir şey varsa savcılığa gidin’ diyip yerel seçimlerden önce ‘40 trilyon lira haksız kazanç var, bunun gereğini 1 Nisan sabahı yapacağım’ diyen adam vitesi öyle bir geriye takmış ki, hiç farkında değil.''

''SİYASİ BİR KÖRLÜK YAŞIYORSUNUZ''

Başkan Vidinlioğlu'nun ' 30 yıllık göz doktoruna ‘diş doktoru’ diyen arkadaşın beni ‘şaşkın’ itham etmesi çok ironik bir durum'' ifadelerini hatırlatan CHP İl Başkanı, ''Biz Vidinlioğlu’nun göz doktoru olduğunu biliyoruz ama seçildiği günden bu yana Kastamonu gözünün önünü göremiyor. Biz sizin mesleğinize elbet saygı duyuyoruz ama siyasi bir körlük yaşadığınız için göz doktoru demek yerine, belki diş doktoru gibi bu memleketin her türlü varlığına dişlerini getirmiş rantçıların dişini çekersiniz gibi bir gönderme yaptık. Vidinlioğlu; belediyede, toplumda, kamuoyunda olup bitenleri görmüyor. Ben size nasıl göz doktoru diyeyim? Kastamonu gözünün önünü görmüyor. Hikmet Erbilgin’e anlatılan fıkralar, Belediye Meclisi’ndeki her şey bir örtüdür. Kendisini milliyetçi, muhafazakâr gören ancak hak, hukuk ve adalet benim pusulamdır diyen bütün yurttaşlarımı fıkracılıktan masalcılığa geçmekte olan belediyecilik anlayışına karşı uyanık olmaya davet ediyorum. Biz, bütün meselelerde olduğu gibi bundan sonra da Kastamonu’nun dertleriyle dertlenmeye, Kastamonu’nun neşesini ve sevincini büyütmeye, zenginliklerinin artması için katkı sunaya devam edeceğimizi bir kez daha kamuoyuyla paylaşıyorum'' dedi.

''KENDİ ÇALIŞANLARINI ZAN ALTINDA BIRAKIYOR''

Kamuoyunun karşısına 'kuru gürültü'yle çıkmadığını söyleyen Erbilgin, ''İçerde köstebek var diyor köstebek. Kendi çalışanlarını ne kadar incittiğinin farkında değil, bütün belediye çalışanlarını, köstebek olmakla ilgili zan altında bırakıyor. Kendisine faydası olmayanın, Kastamonu’ya da faydası olmaz. Kendi personeline sahip çıkamayan, Kastamonu’ya sahip çıkamaz. O nedenle bu kör değişliği, belge yolumuz burada. Bütün basın toplantılarını Kastamonulular izlesin. Biz burada elimizde belgelerle çıkıyoruz, sayın Vidinlioğlu sadece Hikmet Erbilgin’e öfkesini gidermek için çıkıyor. Al kuyruk meselesini paylaştık, hep birlikte yaşayıp göreceğiz'' dedi.

''HİÇ BİR SORU ÖNERGEMİZE CEVAP ALAMADIK''

Şuana kadar belediyeye verdikleri yazılı veya sözlü hiç bir soru önergesine cevap alamadığını iddia eden Başkan Erbilgin, ''Son meclis toplantısında yada Sibel hanımın verdiğinin henüz cevabını alamadık. Varsa belediye paylaşsın, ben paylaşıyorum. Desin ki, biz bunlara cevap verdik. Önergelerin gündeme alınması iki türlü olur. Birincisi belediye başkanının inisiyatifiyle alınır, belediye başkanı bu inisiyatifi almıyor ise belediye meclis üyelerinin onayına sunulur. Kabul ya da ret diye. Şuanda orada görevi ihmal yaşanıyor. Şeçilmiş belediye meclis üyelerinin önergelerini, belediye başkanı oylatmayarak, görevi ihmal yapıyor. iradesini de, geçen söyledim kızıyor, kızacak bir şey yok bunda. Salonda ne yapacağını bilemediği için, sayın Yurt ve Atak’ın tavrına göre ha böyle yapılmalı diye hepimiz izledik. Böyle yapılmalıymış diye ret ediyor'' ifadelerine yer verdi.

''KASTAMONU BELEDİYESİ YÖNETİLEMİYOR''

Kastamonu Belediyesinin yönetilemediğini ve savrulduğunu sözlerine ekleyen CHP İl Başkanı, ''Kastamonu insanı bu konuda huzursuz, sabah yolda gelirken bir yurttaşımızla karşılaştığımızda bana şöyle bir şey söyledi ‘bir ilin ekonomisi ne kadar küçükse, siyasi ufku da o kadar küçük olur. Bir ilin mimarisi ne kadar çarpıtılırsa, siyasi tavrı da o kadar çarpıtılır’ bunun üzerine düşününce, bu Kastamonu’nun mimarisi güçlü olduğu zamanlarda hem Osmanlı’da hem Türkiye’de daha güçlü bir Kastamonu, siyasi irade olarak daha güçlü bir Kastamonu gördüğümüzü, imarın çarpıtılmaya başlanınca siyasi anlayışında çarpıtılmaya başladığını hakikaten bakınca görebiliyoruz. Şimdi imar konusunda sağlıklı bir tutumu olmayan siyasiler, hiçbir meselede sağlıklı tutum alamazlar'' dedi.  (Alperen Erkuş)

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2021, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER