DEVA da sahaya indi

Mart 2020'de kurulan ve Haziran 2020'de Kastamonu'da teşkilatlanan Kastamonu Deva Partisi, aylar sonra sahaya indi

DEVA da sahaya indi
banner72

Mart 2020'de kurulan ve Haziran 2020'de Kastamonu'da teşkilatlanan Kastamonu Deva Partisi, aylar sonra sahaya indi.  Kurucu Başkan Hüseyin Canal'ın istifa etmesi üzerine göreve gelen  Deva Partisi Kastamonu İl Başkanı Cüneyt Cabacı, Merkez İlçe başkanı Vedat Musaoğlu, İlçe Merkez ilçe yönetim kurulu üyeleri ve gönüllülerle birlikte, Salı Pazarı'ndaki üreticileri ziyaret ederek, sahadaki çalışmalarına başladı.  

Deva partisi, İktidara geldiklerinde tarımda neler yapacaklarını anlatmak için, tarım eylem planı tanıtma çalışmalarına başladı. Tarımın tüm Dünya için stratejik önemde bir sektör olduğunu vurgulayan Cabacı şu ifadeleri kullandı:

''GÜN, ÜLKENİN GERÇEK GÜNDEMİNİ ANLATMA GÜNÜDÜR''

“Yakın siyasi tarihimizde ilk kez bir parti, iktidarının ilk 90 gününde ve ilk 360 gününde neler yapacağını detaylarıyla açıklıyor. 90 ve 360 günlük eylem planlarımızın açıklamasına  ilk olarak tarım sektörüyle başlıyoruz. Gün, kuru hamasetin ve içi boş sloganların arkasına saklananlara, ülkenin gerçek gündemini ve devasını anlatma günüdür.”

''ÇİFTÇİMİZİN TEMİNAT PROBLEMİNİ ÇÖZECEĞİZ''

“DEVA iktidarında Ziraat Bankası yeniden çiftçinin bankası olacak. Adı üstünde, birinci önceliği tarımın finansmanı olması lazım. Önce oraya yeteri kadar finansmanı sağlayacak. Çiftçimizin teminat problemini çözeceğiz. Tarımsal kredileri, gerçek çiftçilere vereceğiz. Kredilerin geri ödeme zamanını hasat dönemine göre belirleyeceğiz.”

''KENDİMİZE YETECEĞİZ''

“Türkiye’yi tarımda kendi kendine yeten bir ülke haline getireceğiz. Yediğimiz içtiğimiz her şeyde ithalat bağımlılığını kıracağız. Yerli üreticimizi güçlendirip, çiftçimize emeğinin ve alın terinin karılığını kuruşu kuruşuna ve günü gününe almasını sağlayacağız. Sadece kendi kendimize yeterli olmakla kalmayacak, artan üretimimizle, pek çok üründe net anlamda ihracatçı hale geleceğiz.”

‘GÜBRE MALİYETİNİN YARISINI DESTEK OLARAK VERECEĞİZ’

“Çiftçimizin borçlarını en az 2 yıl faizsiz olarak erteleyeceğiz. Çiftçinin toprağına, traktörüne artık haciz gelmeyecek. Çiftçimizin kullandığı mazotun ÖTV’sini çiftçimize aynen iade edeceğiz. Gübrenin maliyetinin yarısını, yüzde 50’sini, destek olarak kendisine vereceğiz. Çiftçimizin kullandığı elektriğe daha düşük fiyatlı ayrı bir tarife uygulayacağız. Tarım desteklerini, üretimin yapılacağı dönemin başında açıklayacağız ve aynı yıl içinde destek ödemelerini gerçekleştireceğiz.”

''ET VE SÜT DESTEKLERİNİ DÜZENLİ YAPACAĞIZ''

“Et ve süt üreticilerine destek ödemelerini zamanında ve planlı bir şekilde yapacağız. Üreticimizi belirsizliklere mecbur kılmayacağız. Yerli üretimi destekleyerek, yem bitkilerini ithalata bağımlı olmaktan kurtaracağız. Yem bitkilerinin kullanımına yüzde 50’ye varan destek vereceğiz. Terk edilen yaylaları yeniden üretime kazandıracağız. Organize hayvancılık bölgelerini teşvik edeceğiz. Doğa dostu hayvancılığı destekleyeceğiz. Flora zenginliğine sahip bölgelerde arıcılığa özel teşvik ve destek sağlayacağız. Çevreye duyarlı balık üretme çiftliklerini yaygınlaştıracağız. Üniversiteler ile iş birliği halinde çalışarak, yeni balık türlerinin geliştirilmesini ve üretimini sağlayacağız.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER