‘6’lı masada çatlak yok’

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, Kastamonu İl Başkanlığı’nda yaptığı açıklamada, Genel Başkan Ali Babacan’ın sosyal medya üzerinden yaptığı “DEVA Partisi önümüzdeki seçimlere kendi adıyla, şanıyla, logosuyla girme kararı almıştır” paylaşımıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

‘6’lı masada çatlak yok’
banner72

Şahin açıklamasında; “Altılı masada herhangi bir çatlak söz konusu değil. Parlamento seçimlerine kendi ismimiz ve logomuzla birlikte gireceğiz. İktidar ortakları, altılı masa etrafındaki siyasi partileri birbirine daha fazla kenetlediler. Bu kenetlemeden kaynaklı olarak, güçlendirilmiş parlamenter sistemin yol haritasında bir kazaya uğramadığı takdirde, altılı masanın ortaklaşa göstereceği cumhurbaşkanı adayı DEVA Partisi’nin cumhurbaşkanı adayıdır ve sonuna kadar onu destekleyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“SEÇİME KENDİ LOGOMUZLA GİRMEMİZ GEREKİYORDU”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel seçime tek başına girme kararı aldığını açıklamıştı. Babacan, kararını sosyal medya hesabından; “DEVA Partisi önümüzdeki seçimlere kendi adıyla, şanıyla, logosuyla girme kararı almıştır” diyerek duyurmuştu. Babacan daha sonra düzenlediği basın toplantısında, 6'lı masada belirledikleri seçim işbirliği alanları ve ortak cumhurbaşkanlığına dönük tutumun arkasında olduklarını belirterek; “A planımız 6'lı masada ortak aday oluşturup tek adayla seçimlere girmek” demişti. Konuyla ilgili İl Başkanlığı’nda açıklama yapan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin; “Bizim yapmış olduğumuz açıklama altılı masada cumhurbaşkanı adayı olarak tek birisinin çıkmasına mani olan bir açıklama değil. Biz yine altılı masadaki birlikteliği aynen muhafaza ediyoruz. Yaptığımız açıklamanın içeriği şu: Altılı masadan birlikte çıkartılabilecek cumhurbaşkanı adayına, sonuna kadar DEVA Partisi olarak destek olacağız. Ancak biz parlamento seçimlerine kendi ismimiz ve logomuzla birlikte gireceğiz. İlk defa seçimlere giriyoruz. Şuana kadar hiçbir şekilde sınanmadık. Milletimizin teveccühünün ne olduğunu tespit edebilmek adına yapılabilecek ilk genel seçimlere kendi adımız ve logomuzla girmemiz gerekiyordu bunun malumun ilamıydı, yeni bir hadise değil. Biz o masaya oturduğumuzda da bu ifadeleri muhataplarımıza söylüyorduk, bugün de ifade ediyoruz. 24 Nisan’da yapılan liderler zirvesinde Genel Başkanımız bunu muhataplarıyla zaten paylaşmıştı. Basın açıklaması gerçekleşmeden bir saat önce de bütün o masa etrafındaki siyasi partilere bunu duyurmuştuk. Dolayısıyla oradaki masanın ruhuna aykırı olan bir durum değil, bir çatlak da söz konusu değil. Tam aksine özellikle seçim kanununda yapılan düzenlemeler nedeniyle iktidar ortakları Milliyetçi Hareket Partisi ve AK Parti, altılı masa etrafındaki siyasi partileri birbirine daha fazla kenetlediler. Bu kenetlemeden kaynaklı olarak, güçlendirilmiş parlamenter sistemin yol haritasında bir kazaya uğramadığı takdirde, altılı masanın ortaklaşa göstereceği cumhurbaşkanı adayı DEVA Partisi’nin cumhurbaşkanı adayıdır ve sonuna kadar onu destekleyeceğiz. Bu konuda en ufak bir sıkıntı söz konusu değil.”

“12 İLÇEDE TEŞKİLATIMIZI KURDUK”

İdris Şahin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Kastamonu’da il kongremizi yaptık. 12 ilçede ilçe teşkilatımız şuan itibariyle kurulu. Ancak 8 ilçemizde henüz teşkilatımızı tamamlayamadık. Üzülerek ifade ediyorum Kastamonu’da arzu ettiğim teşkilatlanmamızı tam manası tamamlayamamış olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Türkiye genelinde 81 ilin tamamında il başkanımız mevcut ve 730 ilçede ilçe başkanımız şu an itibariyle hazır durumda. Üye kaydı olarak resmi 152 bin 500 üyeye ulaştık. 100 bine yakın da gönüllümüz var. Yaklaşık 252 bin civarında bir üye sayısına ulaşmış durumdayız şu an itibarıyla. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında yapmış olduğumuz büyük kongremizle birlikte de seçimlere katılabilme yeterliliğine sahip olan 22 siyasi partiden birisi olarak şu an itibariyle buradayız. Dolayısıyla Kastamonu bizim son derece önem verdiğimiz bir o kadar da güçlü bir şekilde temsil edilmeyi Arzu ettiğimiz illerimizden birisi fakat bazı olumsuzlukları da yaşamadığımız söylersek Kastamonu açısından haksızlık etmiş oluruz. Deva Partisi, herkese yeni bir soluk yeni bir vizyon oluşturmak adına yola çıktığı günden bu yana toplumun büyük bir kesiminin teveccühünü görüyor. Özellikle altılı masa ve sonrasında yapmış olduğumuz bir takım çalışmalarla da toplum önünde sadece sorunları ifade eden değil aynı zamanda çözüm önerilerini de ortaya koyan bir siyasal hareket olarak bulunuyoruz. Bizim arzumuz ve isteğimiz yerelde başlayan kalkınmayı ülke sathında yaymak ve sofradaki ekmeği büyütmek en büyük arzumuz bu. O nedenle geçmişten bugüne kadim bir geleneğe sahip Kastamonu’nun geleneklerini geleceğe taşıyan kuşaklarının da huzurlu ve müreffeh bir ortamda, demokratik bir ülkede yaşaması en büyük önceliğimiz.” (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2022, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER