Sağlık ve Milli Eğitim’den kamuda ‘tasarruf’ adımı

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı sağlık tesislerinin yemek hizmet alımı, imzalanan protokolle Milli Eğitim Müdürlüğü Şerifebacı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından karşılanmaya başladı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde hayata geçirilerek, 13 Temmuz 2022 tarihinde fiilen hasta, hasta refakatçileri ve sağlık çalışanlarına hizmet sunulmaya başlandı.

Sağlık ve Milli Eğitim’den kamuda ‘tasarruf’ adımı

Uygulama çerçevesinde il genelindeki kamuya ait sağlık tesislerinde (Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Merkez Toplum Sağlığı Merkezi, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü) ihtiyaç duyulan yemek hizmeti, Şerifebacı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde oluşturulan profesyonel bir ekip tarafından veriliyor.

“MALİ YÜK, BİR NEBZE AZALTILABİLECEK”

İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “5546 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu Geçici 6’ncı maddesi kapsamında kamuya hizmet sunan firmalara tanınan sözleşme fesih hakkı gereğince, ilimiz merkezinde bulunan sağlık tesislerimize hizmet veren firmanın,1 Mart 2022 tarihinde yürürlüğe giren,2 yıl süre devam edecek hizmeti yürütemeyeceğini, mezkur sözleşmenin fesih edilmesi yönündeki yazılı müracaatları üzerine yasal zorunluluk gereğince sözleşmeye bağlanan hizmetin feshi uygun görüldü. Bu çerçevede bilindiği üzere ilimizin geneline hizmet veren ve yoğun hasta ve çalışan sayısına sahip Kastamonu Eğitim Araştırma Hastanemiz ile yine Türkiye’de sınırlı sayıda bulunan ve ilimizde hizmet sunan Yataklı Tedavi Kurumlarından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimiz yatan hasta ve refakatçileri ile diğer sağlık tesislerimizde çalışan sağlık çalışanlarımızın olası mağduriyetini engellemek, kesintisiz hizmet sunumunun devamını sağlanmak amacıyla, kısıtlı süre sebebi ile ekibimce yapılan mevzuat değerlendirmeleriyle, ilimizde kaliteli hizmet sunumunda gerçekten tartışmasız başarıya sahip Şerifebacı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’nun günlük üretim miktarı ve kapasitesi göz önüne alınarak ilimizde Yatılı İlköğretim Bölge Okulları ve diğer kurumlara vermiş olduğu yemek hizmetlerinden faydalanma yönündeki taleplerimizi İl Milli Eğitim Müdürümüz Cengiz Bahçacıoğlu’nun destekleri ve uygun görüşleri ile sağlamış bulunmaktayız. Talebimizin karşılanması yönünde destekleri ile kısıtlı sürede alım ve tedarik yönünden yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçilerek, Kastamonu halkına ve sağlık çalışanlarımıza vermiş olduğu bu destekten dolayı kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Hastalarımız ve refakatçilerine profesyonel ekip tarafından hazırlanacak yemek hizmeti ile en üst seviye kalitede hizmet vermenin gururunu hep birlikte yaşayacağız.”

Dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve gıda tedariği yönündeki krizin Türkiye’deki yansımaları nedeniyle sağlık kurumlarında da maliyetlerin arttığına vurgu yapan İl Sağlık Müdürü Kutlu; “Mali yükün bir nebze azaltılabilmesi adına atılan bu adım kurumların birbirlerine desteği ile sağlanmış olacaktır. Kamunun kaynaklarının kamu da kalması, mali yükün hafifletilmesi, kaliteli ve verimli hizmet sunumu, ayrıca ilimizde yetişecek aşçı, aşçı yardımcısı, garson vb. öğrencilerimize sağlayacağı eğitim ortamı adına atılan bu adımın ilimiz halkına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

“HİZMET BEDELLERİ DEVLET BÜTÇESİNDE KALARAK, KAMUDA TASARRUF SAĞLANIYOR”

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi; “Sağlık tesislerinin yemek ihtiyacının Şerifebacı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü aracılığı ile karşılanmış olmasının ilimize sağlayacağı ekonomik katkı ile birlikte halkımıza sunmayı hedeflediği kaliteli hizmet için her iki kurum müdürüne teşekkür ederiz. Ayrıca yemek hizmet bedellerinin devlet bütçesinde kalması sağlanarak kamuda tasarruf sağlanmakla birlikte stajyer ve çıraklık çerçevesinde ilimiz öğrencilerine ve vatandaşlarına istihdam sağlanarak kaliteli insan gücü yetiştirilmesine katkı sağlamalarından ötürü de ayrıca şükranlarımızı sunarız. İlimize ve vatandaşlarımızahayırlı uğurlu olması dileğiyle.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER