'Kemik erimesi ölçümü yaptırın'

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metebolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Toygar Kalkan, kentte yaşlı nüfusun fazlalığına dikkat çekerek kemik erimesi ile ilgili mutlaka kemik yoğunluğunun ölçümlenmesini tavsiye ederek uyarılarda bulundu

'Kemik erimesi ölçümü yaptırın'

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metebolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Toygar Kalkan, kentte yaşlı nüfusun fazlalığına dikkat çekerek kemik erimesi ile ilgili mutlaka kemik yoğunluğunun ölçümlenmesini tavsiye ederek uyarılarda bulundu.   

Uzman Doktor Kalkan, Kastamonu'nun yaşlı nüfus oranı en fazla iller arasında yer aldığını hatırlatarak, ''Yaşlı nüfusun fazlalığı  bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu sağlık sorunlarından bir tanesi kemik erimesidir. Sağlıklı yaşlı nüfusu en çok etkileyen problemlerin başında ise kalça kırığı, omurga kırığı gibi hayat standardını etkileyen yatağa bağımlılığa yol açabilen osteoporoz yani kemik erimesi gelmektedir. Kemik erimesi, her yaşta görülebilen bir halk sağlığı sorunu olup, menopoz sonrası kadınlarda ve 65 yaş üzeri erkeklerde sıklığı artmaktadır.  Yaygın kemik ağrısı gibi belirtilerin yanında hiçbir belirti vermeksizin de kemik erimesi görülebilmektedir. Kemik erimesi olan hastaların eğer tedavi ile kemik yapısı sağlamlaştırılmaz ise kalça kırığı omurga kırığı gibi olumsuz durumlara yol açabilmektedir'' dedi.

Kemik erimesinin başlıca sebepleri arasında D vitamini eksikliği ve yaşlanmaya bağlı hormonların değişimi olduğunu söyleyen Kalkan, şöyle devam etti; ''Hiçbir belirti vermeden de kemik erimesinin bulunabilmesi, tedavi ile kırıkların azaltılabilmesi nedeni ile kemik erimesi taramalarını menopoz sonrası kadınlar ve 65 yaş üstü erkeklerde kemik ölçümleri ile yapılması önerilmektedir. Normal kemik yoğunluğunun belli oranda azaldığının gösterilmesi durumunda ise hastalara kalsiyum, D vitamini ve kemik yıkılmasını azaltıcı ilaçlar başlanmakta, bu ilaçlar ile kemik sağlamlığının devam etmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Yaz aylarına girdiğimiz şu dönemde yeterli düzeyde güneş ışığından faydalanmak, mümkün olduğunca düzenli egzersiz yapmak kemik sağlığı açısından her insanın öncelikli yapması gereken faaliyetlerdir. Kemik sağlığının korunması için yeterli kalsiyum alımı , d vitamini alımının yanı sıra düzenli kontrollerle kemik yoğunluğunun ölçülmesi gerekmektedir.''

Kemik erimesi taramasının ciddi bir önemi olduğunu belirten Uzman Doktor, '' 65 yaş üstü erkekler ve menopoz sonrası kadınların kemik erimesi kontrolü açısından kemik yoğunluğu ölçümü yaptırmaları, elde edilen sonuçlarına göre takip sıklıklarının belirlenmesi gelişebilecek bu kırıkları azaltacaktır.  Mümkün olduğunca şikayeti olmasa bile bu yaş grubundaki insanların kemik taramalarını yaptırmaları önerilmektedir. Hastalık olduğunda değil olmadan önce engellenmesi hem hasta hem de sağlık sistemi açısından çok büyük bir fayda sağlamaktadır'' diye konuştu. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER