'Daha sağlıklı bir toplum için, bisiklet gerekli'

Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) ulusal koordinatörlüğünü yürüttüğü, kentleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya teşvik eden ve her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında dünyanın her yerinde kutlanan “Avrupa Hareketlilik Haftası”nın bu yılki etkinlikleri Mamak Üreğil Millet Bahçesi’nde düzenlenen açılış programıyla başladı

'Daha sağlıklı bir toplum için, bisiklet gerekli'
banner72

'Daha sağlıklı bir toplum için, bisiklet gerekli'

Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) ulusal koordinatörlüğünü yürüttüğü, kentleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya teşvik eden ve her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında dünyanın her yerinde kutlanan “Avrupa Hareketlilik Haftası”nın bu yılki etkinlikleri Mamak Üreğil Millet Bahçesi’nde düzenlenen açılış programıyla başladı.

Programın açılış konuşmaları Kastamonulu hemşehrimiz Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, TBB Genel Sekreteri Birol Ekici, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ve Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı tarafından yapıldı.

KAYMAKCI: "KENTLERİMİZİ HAREKETLİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE AYAK UYDURMUŞ KENTLER OLARAK PLANLAMAK DURUMUNDAYIZ."

Hareketli yaşamın önemine değinen Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, teknolojinin şehirleri ve insanları hantallaştırdığını, obezite, çevre kirliliği ve trafik sorunlarını arttığını kaydetti. Avrupa Hareketlilik Haftası’nı farkındalık oluşturmak için bir fırsat olarak değerlendiren Kaymakcı, Avrupa Birliği'nin, 2050 yılı için "iklim nötr kıta" hedefi olduğunu hatırlatarak; "Şimdiden kentlerimizi hareketli ve sürdürülebilir iklim değişikliğine ayak uydurmuş kentler olarak planlamak durumundayız." dedi.

Katılım Öncesi Yardım çerçevesinde bakanlıklar, belediyeler, sivil toplum kuruluşlarının hareketliği, iklim değişikliğini, dijitalleşmeyi dikkate alan projelere kaynak bulabileceğini kaydeden Kaymakcı, TBB ile bu konuda çok fazla etkinlik yaptıklarını belirtti.

Bisikletin ulaşım aracı olarak görülmesi gerektiğin söyleyen Kaymakcı, “Bisiklet, dünyanın her ülkesinde ve ülkemizde aynı zamanda bir trafik aracıdır ve bisikletliler de aynı ehliyeti olan sürücüler gibi sürücülerdir. Dolayısıyla diğer araçların ve sürücülerin, bisikletlilere ve bisikletlere saygı göstermesi ve kurallara uyması çok önemli. Bu bizim daha sağlıklı, daha hareketli, bir toplum oluşturabilmemiz için de gerekli." diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından etkinlik, müzik dinletisi ve katılımcıların katıldığı bisiklet turuyla son buldu. Bisiklet turunda ise, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Çekya'nın Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek ve diğer katılımcılar pedal çevirdi.(Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER