ARTIK AŞI OLMAK İÇİN ŞART: 18 YAŞ

Aşılama Programında yeni aşamaya bugün geçiliyor. Bugün itibariyle 18 yaşından gün alan herkes için aşı randevusu tanımlanacak

ARTIK AŞI  OLMAK İÇİN ŞART: 18 YAŞ

Aşılama Programında yeni aşamaya bugün geçiliyor. Bugün itibariyle 18 yaşından gün alan herkes için aşı randevusu tanımlanacak. Açıklamayı, Bilim Kurulu toplantısından sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptı. Bakan Koca, aşının Delta varyantına karşı etkili olduğunu da söyledi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Toplantının gündeminde, aşı sevkiyatlarındaki son durum, aşılama programındaki gelişmeler, Hindistan'da ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan Delta varyantı vardı.
Delta varyantına ilişkin bilgileri de paylaşan Koca, şimdiye kadar 16 ilde 134 vaka görüldüğünü söyledi.

"DÜNYADA MEVCUT ÖLÜMLERİN 3-4 KATI DAHA KAYIP BEKLENİYOR"

''Gelecek üç yıl boyunca hastalığı geçirmiş kişilerde ne tür yan rahatsızlıklar çıkacağı tespit edilemese de mevcut ölümlerin üç dört katı kadar daha kayıp beklendiği belirtilmektedir. Bizim yaptığımız değerlendirmelerde hastalığı geçirdikten ve tamamen iyileştikten 45 gün sonrasında yaşanan ölüm olaylarında özellikle 65 yaş üzeri grupta vefat sayılarının iki kattan fazla arttığını tespit ettik. Öyle görünüyor ki gelecek üç yıl bu hasarı tespit etmekle geçecek.
 Aşılarımızın ise hastalık hasarı nedeniyle gerçekleşen ölümleri önlediğini de gözlemliyoruz. Aşılanarak salgın günlerini aşacağımız görünüyor. Bildiğiniz gibi dünyanın en hızlı aşılama programlarından birini yönetiyoruz.''

18 YAŞ ÜSTÜNE AŞILAMA BAŞLIYOR

''Son dönemeçte hata yapmadan bu dönemi kapatalım. Lütfen herkes kendi güvenlik çemberini oluşturarak bir süre daha vakit geçirmeden aşısını olmalı.

Cuma günü itibariyle 18 yaşından gün almış bütün vatandaşlarımızı tanımlamış olacağız.Yani cuma gününden itibaren randevularını alabilecekler.'' (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER