Oyun bağımlılığı…

Davranışsal bağımlılıklar arasında yer alan oyun bağımlılığında bilgisayar ve cep telefonları önemli tetikleyicilerdir. Oyun bağımlılığında bireyin kendisi gibi oyun oynayan arkadaşlarla yoğun vakit geçirmesi ve onlarla beraber çevrimiçi oyunlar oynaması tetikleyici olabilir. Kişinin gün içinde oyun amaçlı ayırdığı sürenin değerlendirilmesi önemlidir.

Kişinin davranışsal bağımlılığının geliştiği dönemde depresif olması, bu davranışın sürekli tekrar hale gelmesi, çevresinde benzer davranışa sahip arkadaşlarının olması, sosyal anlamda izole kalması, kendisine haz verebilecek farklı aktivite ve hobilere sahip olmaması çeşitli davranışsal bağımlılıkların gelişmesine neden olabilir.

Kişinin benlik saygısında azalma olması, plansız satın alma, internet kullanımının artması, alım işleminin daha kolay hale gelmesi, edinilen materyalle beraber sosyal statüde değişiklik olma beklentisi alışveriş bağımlılığını tetikleyen faktörlerdir.

Bazı faktörler ise kumar bağımlılığını tetikler. Kişinin kumar oynama ile beraber ilk seferlerde kazanç elde etmesi, arkadaş ortamında kumar oynanması, kumarhaneler ve benzeri kumar içerikli sitelerden reklamların kişilere gönderilmesi tetikleyen faktörlerdir.

Davranışsal bağımlılıklar arasında yer alan oyun bağımlılığında bilgisayar ve cep telefonları önemli tetikleyicilerdir, burada kullanımın sınırlandırılması önemli. Bireylerin kendisine ait bir bilgisayarının olması en temel risk faktörü olabilir. Benzer şekilde genç bireylerde kendisine ait cep telefonu da oyun bağımlılığı için zemin oluşturabilir. Kendisi gibi oyun oynayan arkadaşlarla yoğun vakit geçirmek, onlarla beraber çevrimiçi oyunlar oynamak tetikleyici olabilir. Öncelikle kişinin gün içinde oyun amaçlı ayırdığı sürenin değerlendirilmesi önemlidir. Diğer gündelik aktiviteleri sekteye uğratacak bir süre sorunlara neden olabilir.

Davranışsal bağımlılıkların tedavisinde benzer yöntemler kullanılmakla beraber farklı tedavi tekniklerine de ihtiyaç duyulabilir. Örneğin oyun bağımlılığı olan bir birey için cep telefonu ya da bilgisayar kullanım süresi kısıtlaması gerekirken, alışveriş bağımlısı birey için mağaza ziyaretleri ya da kredi kartı kullanımı sınırlandırılması gerekebilir. İlaç tedavileri için gereği halinde benzer ilaçlar kullanılabilir. İlaç tedavilerinin yanı sıra uygun hastalarda psikoterapi yöntemleri uygulanabilir. Davranışsal terapi yöntemlerinin bu tip bağımlılıklarda etkinliğini gösteren pek çok farklı çalışma bulunmaktadır.

YORUM EKLE