Gazze’deki soykırıma destek Avrupa değerlerini bitirdi

İsrail’in yedi aydan beri Gazze’deki 2,5 milyon Filistinliye sistemli şekilde uyguladığı soykırıma Batılı devletlerin verdikleri açık destek sebebiyle eşitlik, özgürlük, adalet, insan hakları gibi Batılı değerleri bitirdi. Bu, Avrupalı devletlerin bugüne kadar yaptığı en büyük yanlışlardan birisi, hatta birincisidir. Bu gerçek zaman içinde çok daha iyi anlaşılacaktır.

Avrupa; haksızlığın, hırsızlığın, dolandırıcılığın, haydutluğun, sömürünün, kısaca zulmün her çeşidinin tam bir egemenliğe sahip olduğu zifiri karanlık Ortaçağ’dan20. Yüzyılın Avrupa değerlerine kolayca ulaşmış değildir. Rönesansla, reformla, aydınlanma devrimiyle; özgürlüğü, eşitliği, insan haklarını ve bunlara dayanan demokrasiyi yönetimin temeli yaparak aşama aşama erişmiştir. Temelinde zor süreçler, bolca acılar, kan ve gözyaşı vardır. Avrupa ancak bu sayede zamanımız uygarlığının temsilcisi olabilmiştir.

Avrupa medeniyetinin özü, ruhu; ilk olarak insanların yaşama hakkının güvence altına alınmasıdır. Çünkü bu en kutsal hak güvence altında değilse insanın sahip olduğu başka bir hakkın değeri yoktur. Avrupa’nın bu alanda bazı istisnalar ve kayıtlar olmakla beraber görece bir üstünlük sağladığı evrensel kabul görmüştür. Avrupa, 20. yüzyılın sonlarında Bosna’da, Karabağ’da insanlar soykırıma uğrarken hep ayak sürümüş, çifte standart uygulamıştır, yine de her şeye rağmen insan hakları konusundaki saygınlığını ve imajını temelli yitirmemiştir.

Ancak en baştan beri Gazze’deki İsrail zulmüne, İsrail’in adım adım uyguladığı soykırıma verdiği destek Avrupa’nın insanın yaşama hakkı başta olmak üzere tüm insan hakları konusundaki olumlu imajını silip süpürmüştür. Çünkü Avrupa açık açık zalimin yanında yer almış, mazlumu görmezden gelmiştir. Gazze’deki zulüm ve soykırım karşısındaki yanlış tutumuyla Avrupa’nın kendine ettiği kötülüğü tarih boyunca ona hiç kimse yapmamıştır. 

Avrupa’nın ve patron ABD’nin herkesi kör, alemi sersem sanan yanlış hesabı Bağdat’tan dönmüş, Amerika ve Avrupa’da üniversite gençliği Gazze soykırımına karşı ayaklanmıştır. Her türlü zulme karşı duyarlı tüm insanlar gibi ABD ve Avrupa’daki üniversite gençliği de aralıksız süren Gazze’deki zulüm ve soykırım karşısında isyan etmiştir. Bu gençlerin isyanı tüm dünyadaki vicdanlı insanlara derinden bir “Oh!” çektirmiştir. Çünkü hem ABD hem de Avrupa aylardır dünyanın her tarafından yükselen Gazze halkının korunması, İsrail’in durdurulması çağrılarına kulaklarını tıkamışlardır.

Ok yaydan çıkmış durumdadır. Amerikan güvenlik güçlerinin gaddarca müdahaleleri, Amerikalı politikacıların ve devlet adamlarının gençleri kınayan/karalayan beyanatları bu protestoları durduramayacak, tersine bu protestolar dalga dalga yayılacaktır. Bu da BM’nin, dünyanın vicdanlı insanlarının, kuruluşlarının aylardır katliamları durdurma çağrılarına daha çok çocuk, kadın öldürerek cevap veren İsrail’in vicdanlarda mahkumiyetine ve evrensel ölçekte memnuniyete sebep olacaktır.

İsrail devleti kuruldu kurulalı Filistin halkına uyguladığı tüm zulüm ve haksızlıklarla ilgili olarak kendisine yöneltilen suçlamaları antisemitizmle damgalayarak paçayı kurtarmaya çalışmıştır. Düşmanlarını, muhaliflerini antisemitizmle damgalamak bugüne kadar İsrail için sağlam bir zırh işlevi görmüştür. Ama ilk defa Gazze katliamında/soykırımında çok fazla işe yaramamaya başlamıştır. Bundan sonra da yaramayacaktır.

Yedi aydan bu yana çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere görülmedik vahşetlerle öldürülen insanların sayısı 35 bine ulaşmış, yaralıların sayısı da 80 bine yaklaşmıştır. Tarihte hiçbir devlet düşmanına karşı İsrail’in Filistinlilere yaptığı katliam kadar kolay ve keyifli katliam yapmamıştır. Yine bugüne kadar hiçbir devlet öldürmediği insanları İsrail’in yaptığı gibi aç, susuz, ilaçsız, tedavisiz, yardımsız bırakarak ölüme mahkûm etmemiştir.

Bütün bunların dünya genelinde İsrail için bir bedeli olmaması anormal olurdu. ABD’deki öğrenci eylemleri bir başlangıçtır. İsrail ilerleyen zamanda daha çok bedel ödeyecektir. Filistinli mazlumların ahı İsrail’den aheste aheste çıkacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar İsmail Özcan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi

Anket Kastamonu'da sağlık hizmetlerinden memnun musunuz?