Kastamonu Araştırmaları Dergisi

“Türkmenin kaidesi Kastamonu” ile ilgili araştırmalar konusu her geçen gün güncelliğini korumaya devam ediyor. Kastamonu adı ile ilgili bile hâlâ net bir bilgi ortaya konabilmiş değil. Hâlâ “Kastın neydi Moni” efsanesi üzerinden anlatımlar devam ediyor.

2023 yılında bir grup Kastamonu sevdalısı duyarlı Kastamonulu, “Kastamonu Araştırmaları” adıyla bir dergi çıkartmaya başladılar. Derginin ilk sayısında; genel yayın yönetmeni ve sorumlu yazı işleri müdürü Hamdi Nalbant, böyle bir çalışmayı başlatma amaçlarını anlatırken şunları yazmış:

“Kastamonu coğrafyasında olduğu gibi kültür, tarih ve benzer alanlarda da ülkemizin en bakir, en az araştırılmış şehirlerinden birisidir. Fethinden önceki çağlar için konuşulduğunda önemli olaylara sahne olmasına, Bizans’a imparator göndermesine rağmen bu dönemler için elimizde çok az bilgi ve hakkında az sayıda çalışma vardır. Keza fethinden sonraki dönemler için konuşulduğunda ülkenin en önemli beyliklerinden birine ev sahipliği yapmasına; sonrasında Anadolu'nun siyaseten önde gelen beyliklerinden biri olmasına rağmen bu dönemler hakkında da oldukça az çalışma ve araştırılacak geniş bir alan bulunmaktadır.

Dört buçuk asırlık Osmanlı dönemi için de aynı şeyler söylenebilir. Üstelik bu dönemde Kastamonu eyalet merkezidir ve birçoğu ülke çapında söz sahibi olan sayısız ilim adamı, sanatkâr ve siyasetçi çıkarmıştır. Millî Mücadele ve Cumhuriyet dönemleri de araştırma yapılacak konular açısından büyük bir zenginliğe sahiptir. Bu şekilde dönemlere ayırarak anlatışımızdan meselenin sadece tarih alanı anlaşılmamalı, her dönemin ilim, kültür, sanat, edebiyat, mimarî ve benzeri alanları da kastımızın dâhilindedir.

Bu bakirliğinin yanında araştırmacılar için ülkemizin diğer şehirlerine nispetle Kastamonu’nun birkaç artısı daha bulunmaktadır. Birincisi geniş bir coğrafyası vardır ve buna bağlı olarak çok çeşitli kültürel ve folklorik unsurlara sahiptir. Sahil ile iç kesimler arasında çok farklı unsurlar bulunduğu gibi, bazen yan yana köyler arasında bile farklılıklara rastlanabilir. Bir tarafa Cide’yi, diğer tarafa Tosya’yı koyduğunuzda Kastamonu’nun ne büyük bir çeşitliliğe sahip olduğunu anlamak daha kolay olacaktır. Mimaride dahi kendini gösteren bu çeşitliliğin Kastamonu ile ilgili araştırma sahasını ne ölçüde genişlettiği açıktır. Kastamonu’yu öne çıkaran bir özellik de bütün yozlaşmalara, savrulmalara rağmen başta kültürel, folklorik ve mimarî alanlar olmak üzere diğer şehirlerimize nispetle kimliğini en iyi muhafaza edebilmiş, daha doğrusu daha az kayba uğramış şehirlerimizden biri olmasıdır. Millî kimliğimiz açısından büyük önemi olan bu özelliği Kastamonu’ya özel bir itina gösterilmesini, hakkında yoğun bir çalışma yapılmasını ve mümkün olduğunca ivedi olunmasını da gerektirmektedir.

Her şehrimizde olduğu gibi Kastamonu’da da üniversite; ilmî, kültürel ve benzeri çalışmalara önemli ölçüde ivme kazandırmış, başta akademik tez ve makaleler olmak üzere yapılan çalışmalarda artış olmuştur. Bu çalışmalar sayesinde şehrimizin bilinmeyen yönleri açığa çıkmakta, kültürel ve folklorik öğelerimiz kayıt altına alınmaktadır. Benzeri çalışmalar gerçekleştiren başka kurumlarımız ve çalışmalarını takdirle karşıladığımız müstakil araştırmacı ve yazarlarımız da vardır.

Kastamonu Araştırmaları Dergisi’nin amacı; ahlakî ölçülere ve akademik yazım kurallarına riayetle Kastamonu ile ilgili çalışmalara sayfalarını açmak, yazar kadrosu aracılığıyla yeni araştırmalar gerçekleştirmek, kayıt altına alınması gereken bilgileri kaydetmek, şehrimizin okur-yazarlığına nicelik ve nitelik olarak katkıda bulunmak ve entelektüel zemine katkı sağlamaktır.”(Nalbant, 2023:2-3)

Sahibi Deniz Nalbant, Genel Yayın Yönetmeni ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hamdi Nalbant, Yayın Direktörü Tuncay Sakallıoğlu, Yayın Danışmanı Murat Karasalihoğlu, Editör Ufuk Tidim, Reklam Sponsorluk ve Satış Koordinatörü Mahmut İslamoğlu olan Kastamonu Araştırmaları Dergisinin dördüncü sayısı yayınlandı.              

 

>>>ZG1<<<

 

Kastamonu Araştırmaları Dergisi, Mart 2024, Yıl: 2, Sayı: 4, 56 s. ISSN: 2980 0293 İletişim: Budamış Mahallesi Doğa Sokağı Doğakent Sitesi H Blok Nu:18 Merkez/Kastamonu tel: 0506 241 75 96 e-posta: [email protected]

 

İlk üç sayısı dört ayda bir yayınlanan dergi, Mart 2024’te çıkan dördüncü sayısıyla birlikte artık altı ayda bir yayınlanacaktır. Derginin bu son sayısında da yine Kastamonu ile ilgili yazılar yer almakta ve yine ilk sayılardaki yazar kadrosunun ağırlığı bu sayıda da hissedilmektedir. Bu çekirdek kadroda şu isimler yer almaktadır: Hamdi Nalbant, Mahmut İslamoğlu, Melih Kuyulu, Murat Karasalihoğlu,  Tuncay Sakallıoğlu, Ufuk Tidim. Bu yazar kadrosuna ilk sayıdan itibaren eklenen yeni isimler ise şunlar: Elif Değer, Alp Karasalihoğlu, Hakan Kuşçu, Fazıl Çiftçi, Kamil Sehoşoğlu, Tolga Elikara, Prof. Dr. Burhan Baltacı, Merve Delihasanoğu Prof. Dr. Eyüp Akman, Ilgaz Nur Bordanacı ve Doç. Dr. Zeki Gürel.

Kastamonu Araştırmaları Dergisi yayın hayatına başladıktan sonra bu dergi ile ilgili birkaç yazı yayınlandı. Prof. Dr. Burhan Baltacı, İstiklal gazetesindeki köşesinde bu derginin çıkışını “Bir Hayal Daha Gerçek Oldu” diye yazarken derginin ilk üç sayısında yayınlanan yazıların künyelerini de vermişti. Nail Tan da derginin 3. Sayısını tanıttığı “Önemli Bir Eksiklikti: Nihayet Kastamonu Araştırmaları Dergisi” başlıklı yazısında bundan sonraki sayılarda yer laması gereken konularla ilgili tekliflerde bulunmuş, yıllar önce İstanbul’da Cideli sahaf Lütfü Seymen’in deKastamonu Araştırmaları adıyla bir dergi çıkartma çalışmasından da bahsetmiştir.

Kastamonu Araştırmaları dergisinin dördüncü sayısında sırasıyla şu yazılar bulunmaktadır:

Prof. Dr. Eyüp Akman “Mahlasnâmeler ve âşık Fevzi’nin Ahmet Rıza Boşdurmaz’a Yazdığı Bir Mahlasnâme” (s.3-5)

Hamdi Nalbant “Kastamonu’da Ramazan Gelenekleri” (s.6-17)

Melih Kuyulu “Kastamonulu Münevver Bir Kadın: İsmet Girayhan Tümtürk” (s.18-22)

Tuncay Sakallıoğlu “Kastamonu’nun Yazısı Okunur Durumda Günümüze Ulaşan Tek Mevlevî Mezarı” (s.23-24)

Ufuk Tidim “Enver Behnan Şapolyo’nun Kastamonu Mektubu” (s. 25-32)

Merve Delihasanoğlu “Kastamonu’da Hayvanlarla İlgili Halk İnanışları” (s.33-39)

Doç. Dr. Zeki Gürel “Atatürk’ün de Hocası Kastamonulu Necip Âsım Yazıksız Üzerine”, (s.41-49 Emir İsmail Beğ Hikâyesi” (s.50-53)

Mahmut İslamoğlu “Eski Anadolu Türkçesi Söz Varlığı ve Emir İsmail Beğ Hikâyesi (s.50-53)

Kitap Tanıtımları:

Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi (s.54)

Millî Mücadele’de Kastamonu’da Din Adamları (s.55)

Bir Kastamonu Müellifi: Talat Mümtaz Yaman Hayatı, Eserleri ve Yazıları (s.56).

Kastamonu araştırmaları konusunda bir boşluğu doldurduğuna ve yeni yapılacak Kastamonu araştırmalarına da kaynaklık yapacak yazıların yer aldığı Kastamonu Araştırmaları Dergisine kendini geliştirerek yayınına devam etmesi konusunda Kastamonu Valiliğinin, Kastamonu Belediyesinin, Kastamonu Üniversitesinin, Kastamonu sivil toplum örgütlerinin ve Kastamonu halkının sahip çıkacağına olan inancımla yayın hayatında başarılar diliyorum.

--------------------------------------------------          

KAYNAKÇA

Baltacı, Burhan (2023). “Bir Hayal Daha Gerçek Oldu: Kastamonu Araştırmaları Dergisi”, Kastamonu İstiklal Gazetesi, 20 Aralık 2023, https://www.kastamonuistiklal.com/bir-hayal-daha-gercek-oldu-kastamonu-arastirmalari-dergisi

Bölükbaşı, Fatma (2023). “Kastamonu Araştırmaları Dergisi 2. Sayısı Çıktı”, Haber 37, 9 Haziran 2023, https://tosyahaber37.com/haber/15300800/kastamonu-arastirmalari-dergisi-2sayisi-cikti#

Dilek, İğdirli (2023). Kastamonu Araştırmaları Dergisinin Üçüncü Sayısı Yayımlandı”, Haber 37, 12 Kasım 2023, https://tosyahaber37.com/haber/17621852/kastamonu-arastirmalari-dergisinin-ucuncu-sayisi-yayimlandi

Nalbant, Hamdi (2023). “Kastamonu Araştırmaları Dergisi”, Kastamonu Araştırmaları Dergisi, Yıl: 1, Sayı:1

Tan, Nail (2023). “Önemli Bir Eksiklikti: Nihayet Kastamonu Araştırmaları Dergisi”, Kastamonu İstiklal,  15 Mart 2023,  https://www.kastamonuistiklal.com/onemli-bir-eksiklikti-nihayet-kastamonu-arastirmalari-dergisi

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Doç.Dr.Zeki Gürel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi

Anket Kastamonu'da sağlık hizmetlerinden memnun musunuz?