Gazze ile İslam kabuklarını değiştiriyor (5)

“Eğer bir millet iktidarda bulunan kişilerin şereften, onurdan, ahlaktan yoksun davranışlarını, hırsızlığını yalnızca kendi siyasi görüşünden olduğu için görmezden geliyorsa, o millet erdemini yitirmiştir. Erdemini yitiren millet, bir gün vatanını yitirir.” Der asırlar öncesindeİtalyan Rönesans hareketinin en önemli figürlerinden Niccolò Machiavelli.

Gönül bu sözün İslam coğrafyası açısından geçersiz olmasını diliyor. İslam ismi taşıyanların bundan uzak olmasını diliyor. Hele de İslam toplumunda önde kabul edilenlere ise hiç yakıştıramıyor. Ancak birde yaşanılan gerçekler var. İşte yaşanılan gerçekler maalesef bunun aksini gösteriyor. En canlı yaşadığımız örnek Gazze. Belki örnek belki de ibret, ama Gazze yeni zamanın Kerbalasıdır.

Müslüman adı verilen ülkelerdeki yönetimlerin kukla yönetimler olduğunu, halkların ise sözde Müslüman olduğunu bize en iyi gösteren örnektir Gazze. Nitekim Ekim 2023’ten itibaren her türlü vahşiliğini gizlemeden, dünyanın gözü önünde, tüm dünyanın gözüne sokarcasına konuşturan Siyonist zihniyet karşısında kınamaktan öte bir görüntü veremeyen, sus-pus olmuş bir İslam dünyasını ve yönetimlerini gördü dünya. 6 ayı aşan bu zulüm karşısında Müslüman olduğunu söyleyen yönetimlerin Müslümanlığının sadece lafta olduğunu gördü dünya. Bu acizlik siyoniste daha da cesaret verirken iktidarlarını kaybetmek istemeyen kukla yönetimlerinde korkaklığını ve korkularını daha da artırdı.  Hepsinden önemlisi Gazze bize Kur’an’ın bahsettiği Müslümanların bu zamanın Müslümanları olmadığını gösterdi.

‘Neden böyle oldu?’ sorusunun cevabı çok fazla. Bu nedene cevap verilmezse, cevabın gereği yapılmazsa ve mevcut anlayışta ısrar edilirse görünen köy kılavuz istemez kabilinden, sonu helake götürür, daha büyük belaları getirir. Bunun önüne geçmek hepimizin imtihanı için zaruridir.

Bu sebeple öncelikle sözde Müslüman dünyasının şımarık yöneticileri dünyanın kendi etrafında dönmediğini bilmelidir. Dünyada kendilerinin dışında devletler ve liderler olduğunu görmelidir. Aksi düşünce hem kendilerini hem de temsil ettikleri toplumu kandırmaktan öteye geçmez. Bu da bir direnç noktasından sonra mutlaka patlar. Kaldı ki bunu da yaşıyoruz.

Bir diğer husus sözde Müslüman dünyası “sözde”liğinden “şuur”a geçmek zorundadır. Bu şuur, inanç ve kaidelerin zamanın gereklerine uygun bir yansımasını gösteren bir sistemi gerektirir.O sebeple İslam toplumu liderden sisteme geçmesi gerektiğini öğrenmek zorundadır. “Lider kusursuzdur” ve “Lider büyüktür” bakışından “Liderde fani bir insandır, inanç ve prensiplerimiz esastır.” anlayışına geçmek zorundadır. Çünkü liderin büyük görüldüğü yerde sistem kuvvetli, sağlam ve büyük olamaz. Sistem liderin büyüklüğüne bağlıysa bu sadece sistemin küçüklüğünü gösterir ve muhalif bir yel yerle yeksan etmeye yeter. Bu bakışta lider zaten sistemin kendisi olup, herşey senin benim gibi bir insan olan liderin ağzından çıkacak söze bakar. Sistemin kuvvetli ve sağlam olduğu yerde ise lider büyük olamaz. Sistemi kurmak, kuvvetlendirmek, sağlamlaştırmak ve büyütmek için bilinçli şekilde çabalamak lazımdır. Zira bir lider gelir, bir lider gider. Kamil bir sistem karizmatik lideri değil, liyakat sahibi, bilen ve şuurlu olan lideri çıkarır. Kaldı ki liyakat sahibi olmayanlar, bir makama, zekası, tecrübesi, bilgisi, hakkedişi sayesinde gelmeyenler ya da getirilmeyen yöneticiler yaşadıkları şımarıklıkla daha üst makamları hak ettiklerini sanırlar. Kendilerini de çevrelerini de buna inandırırlar.

Bu sebeplerle İslam dünyası daha büyük belalarla karşılaşmadan;

-Menfaatlerini din haline getirmiş zalimlerin iktidarlarından kurtulmak zorundadır(Bakara Suresi-95.ayet)

-Korkularının esiri olmuş ama sadece sözde kahramanlık yapan zalimlerin iktidarlarından kurtulmak zorundadır. (Bakara Suresi-246.ayet)

-Nifakın arkasına gizlenip tefrika çıkaran zalimlerden kurtulmak zorundadır. (Tevbe Suresi 47.ayet.)

-Ahirete inanıyormuş gibi yapan ama asla hesaba inanmayan zalimler varlıklarından kurtulmak zorundadır. (Cuma Suresi 7.ayet.)

Devam edecek…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Av.Hamit Serdar Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi

Anket Kastamonu'da sağlık hizmetlerinden memnun musunuz?