İNEBOLU TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR (1)

İnebolu Kaymakamlığı ve İnebolu Belediyesi, 2023 yılında TC Kastamonu Üniversitesi ile birlikte düzenledikleri “Geçmişten Geleceğe İnebolu” Bilgi şöleninde sunulan bildirileri kitap olarak yayınladıktan sonra yeni bir tarihî etkinliğe daha imza attı.

TC. Kastamonu Üniversitesi Kültür Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü olarak, İnebolu Kaymakamlığı, İnebolu Belediyesi ve Heyemola Derneği ile birlikte 26 Şubat 2024 Pazartesi Günü İnebolu’da bir dizi etkinlik gerçekleştirdik. Türk Edebiyatına katkıları kadar “Yeni Lisan Hareketi” adıyla Türkçenin sadeleştirilmesi hareketinin de öncülerinden olan Ömer Seyfeddin’in doğumunun 140. Yılı münasebetiyle düzenlenen bu etkinlikler şunlardı.

1. İnebolu’da Ömer Seyfeddin’in hatırasını taşıyan mekânlara plaketlerin takılmasına sabahleyin saat 10:30’da başlanmıştır. Önce Ömer Seyfeddin’in babasının vazife yaptığı tarihî Askerlik Şubesi binasına plaket takılmıştır.

İNEBOLU TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR (1)

Fotoğraf: Ömer Seyfeddin’in Babasının vazife yaptığı tarihî Askerlik Şubesi binası- 26 Şubat 2024

Daha sonra aynı cadde üzerinde Ömer Seyfeddin’in yaşadığı konağa bir plaket takılmış ve ardından da aynı cadde üzerindeki Ömer Seyfeddin’in okuduğu Yeni Yol İlkokuluna plaket takılmıştır.

İNEBOLU TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR (1)

Fotoğraf: Ömer Seyfeddin’in okuduğu ilkokul-26 Şubat 2024

Bu plaketler vasıtasıyla, Ömer Seyfeddin’in İnebolu hayatını hem tarihe not düşmüş hem de gelecek kuşaklara bu bilgiyi belgeleriyle taşımış olduk. Ömer Seyfeddin, babasının vazifesi dolayısıyla İnebolu’da bulunmuş, burada 1891 yılında okula da gitmiştir. Hatta “Falaka” hikâyesinde (Gürel, 2018:5-62) anlatılanların bir kısmı İnebolu’daki bu okulda geçmektedir.

Kastamonu’da 7 Mart 2015 tarihinde Türk Ocağı Kastamonu Şubesinde verdiğim “Ömer Seyfeddin: Millî Kültür, Millî Edebiyat, Millî Tarih” konulu konferansımda ve yine Türk Ocağı Kastamonu Şubesinde; Ömer Seyfeddin’in vefatının 100. Yılı münasebetiyle,  2 Şubat 2020 tarihinde verdiğim “Ömer Seyfeddin: Vatan ve Millet Kavramları” konulu konferansımda Ömer Seyfeddin Kastamonu-İnebolu bağlantısına da dikkatleri çekmiş ve bu konuda bir adım atılması gerektiğini dile getirmiştim. Bunun Kastamonu ve İnebolu için bir zenginlik olduğunu da vurgulamıştım (Gürel, 2024:508-510). Nasip 2024 yılına, Ömer Seyfeddin’in Vefatının 140. Yılına imiş.

İnebolu’da Ömer Seyfeddin’in hatırasını yaşatacak bu plaketlerin konması fikrini de 19-20 Haziran 2023’te İnebolu’da düzenlenen bilgi şöleninde teklif etmiştim. Söz konusu Bilgi şöleninin hemen arkasından; İnebolu’da yerel tarih araştırmacısı Mustafa Fakazlı bu meselenin takipçisi olmuş ve İnebolu Nüfus Müdürlüğündeki defterlerden Ömer Seyfeddin’in babası Ömer Şevki Bey’in kayıtlarını bulmuş ve ortaya çıkartmıştır.

İNEBOLU TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR (1)

Belge: Ömer Seyfeddin’in Babası Ömer Şevki Bey’in İnebolu Nüfus Müdürlüğünde bulunan kaydı- 29 Haziran 2023

İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar ve İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Hüner Özay da bu konuda duyarlı davranınca konu düşünceden fiile dönüşmüş oldu. Söz konusu bilgi şöleninin devamı niteliğindeki bu etkinliklerle İnebolu tarihine sahip çıkmış ve gelecek kuşaklara anlamlı bir hizmet sunmuştur.

İNEBOLU TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR (1)

2. Mehmed Âkif Ersoy’un, Millî Mücadele günlerinde irşad faaliyeti için görevlendirildiği Kastamonu günlerinde İnebolu’ya da geldiğini biliyoruz. 2023’te İnebolu’da düzenlenen Uluslararası İnebolu Bilgi Şöleninde benim bildirim; “Millî Mücadele’nin 100. Yılında İnebolu ve Mehmed Âkif Ersoy Üzerine” idi (Gürel, 2023:189-202). Biz bu bildirimizde Âkif’in İnebolu’da kaldığı eve ve vaaz verdiği Camiye dikkatleri çekmiş ve her iki mekâna da bu anının kayda geçirilerek tarihe not düşmek adına buralara birer plaket konmasını teklif etmiştim. 26 Şubat 2023 tarihinde düzenlediğimiz etkinlikte Âkif’in kaldığı eve plaket taktık ama vaaz verdiği camiye plaket takamadık; Çünkü!..

İNEBOLU TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR (1)

Fotoğraf: M.Âkif’in Millî Mücadele günlerinde İnebolu’da Ekim 1920’de kaldığı ev-26 Şubat 2024

Plaketlerin takılması sırasında; Kastamonu Üniversitesi Kültür Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak benimle birlikte (Doç. Dr. Zeki Gürel)  İnebolu Belediye Başkan Yardımcısı Nermin Acar, Gönen Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yılma, Gönen Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Meriç Sürer, Heyemola Derneği Başkanı Adem Sakıoğlu ve üyeleri, İnebolu Askerlik Şubesi Başkanı, İnebolu’daki daire amirleri, vatandaşlar ve basın mensupları katılmışlardır. Plaket takma sürecinde Ömer Seyfeddin’in İnebolu bağlantılarıyla ilgili olarak İnebolulu yerel tarihçi Mustafa Fakazlı açıklamalarda bulunurken Mehmed Âkif ile ilgili plaket takma işlemine geldiğimizde ben açıklamalarda bulundum ve Âkif’in Millî Mücadele günlerinde İnebolu’da vaaz verdiğini bildiğimiz camiye de o anlamlı günün anısına mutlaka bir gün bu plaketin takılması gerektiğini gerekçeleriyle anlatmaya çalıştım.

3. “Doğumunun 140. Yılında Ömer Seyfeddin ve İnebolu Paneli”

İNEBOLU TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR (1)

Bu panel, önce gün içerisinde Mustafa Şerbetçi İlkokulu Salonunda saat: 14:30’da öğrencilere düzenlenmiş, akşamleyin de saat: 19:00’da İnebolu Türk Ocağı İstiklal Yolu Müzesi Toplantı Salonunda halka düzenlenmiştir. Her iki panelde de yazar Salim Nizam, “Ben Gönen’de Doğdum –Ömer Seyfettin Biyografik Romanı-Kısa Bir Ömrün Uzun Hikâyesi” adlı kitabını okurlarına imzalamıştır. Söz konusu kitap, önceden İnebolu belediyesi tarafından getirilmiş ve öğrencilere okumaları için dağıtılmıştır. (Devam edecek)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Doç.Dr.Zeki Gürel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi

Anket Kastamonu'da sağlık hizmetlerinden memnun musunuz?