CEMAL BEY (HİKÂYE)

İşgal yılları otoritesizliği, otorite eksikliği de asayiş problemlerini beraberinde getirmişti. Eşkıya meydanı boş bulunca dağdan şehre de inmiş, insanları inim inim inletmeye başlamıştı. Halk korkusundan köyden köye gidemez hale gelmişti.

Kumandan Osman Bey’in Edirne’den Kastamonu’ya Vali olarak atanan Cemal Bey’e yaptığı ziyarette asayiş konusu gündeme geldi. O yıllarda Kastamonu’ya bağlı olan Sinop, Çankırı, Safranbolu ve Zonguldak’taki asayiş problemlerinden Kastamonu Valiliği sorumluydu. Osman Bey: “Özellikle Sinop ve Boyabat’ta şakiler halka zulmediyor, yine Safranbolu civarında da aynı problemler yaşanıyor.” dedi.

Cemal Bey: “Düşmanın yurdumuzu işgal ettiği şu kritik günlerde, Kuvay-ı Milliye katılıp yurdun kurtuluşu için çalışmamız gereken böyle bir zamanda bu tür işlerle karşılaşmamız çok üzücü. Bir an önce asayişi sağlayıp halkın can ve mal güvenliğini temin etmeliyiz ki onlar da Kuvay-ı Milliye’ye can-ü yürekten iştirak etsinler. Halkın huzur ve sükûnunu bozan, onların can ve mal güvenliğini tehdit eden bu şakileri mutlaka dize getirip cezalandırmamız lâzım.” dedi.

Cemal Bey ve Osman Bey birbirleriyle çok iyi anlaştılar. Her ikisi de vatansever insanlardı. Kuvay-ı Milliye’ye destek veriyorlar, halkın iyiliği için gece gündüz demeden çalışıyorlardı. Özellikle cepheye para ve malzeme yardımı yollamak için kampanyalar düzenlediler. Osman Bey, Safranbolu’ya giderek ordunun ayakkabı ihtiyacını karşılamak üzere kösele yapan bir fabrika kurdurdu.

Sinop’taki asayiş şikâyetlerinin artması üzerine Cemal Bey, Osman Bey’i de yanına alarak Boyabat ve Sinop’a gitti. Yirmi günlük bir takipten sonra elli şaki yakalandı. Bu haber bütün Kastamonu’ya yayıldı. Eşkiyayı korku salarken, halk moral kazandı.

Kastamonu’ya döndüklerinde bir kötü haber de Safranbolu’dan geldi. Hilâfet ordusu Safranbolu’ya girmişti. Cemal Bey, hemen şehrin ileri gelenlerini toplayarak: “Durum vahim, metanet göstermeniz ve devletimizin yanında olmanız lâzım,” dedi. Cemal Beyin bu sözlerine karşılık olarak orada bulunanlardan biri: “Korkmayın efendim, bu gelenler çapulcu topluluğundan başka bir şey değil. Geldikleri gibi giderler.”

Cemal Bey, duyduğu “Korkmayın.” sözüne çok kızdı ve adeta haykırdı:

“Hayır efendim. Ben kimseden korkmam. Emin olun ki Safranbolu’yu basanları en ağır şekilde cezalandıracağım.”

Osman Bey, Binbaşı Şevket Bey’i asker ve halktan topladığı bir müfreze ile Daday Eflani yolundan Safranbolu’ya gönderdi. Yine Başkomiser Hadi Bey kumandasındaki bir müfreze de Araç’tan yola çıktı. Safranbolu’nun hilâfet ordusu tarafından işgâli Kastamonu’da bütün gençleri ayaklandırdı. Üçüncü bir müfreze oluşturup Safranbolu’ya gitmek için halk gönüllü yazılmaya başladı. Açıksöz gazetesi yazdığı ateşli yazılarla halkı galeyana getiriyordu.

Osman Bey ve Cemal Bey postanede Şevket Bey’den gelecek haberi bekliyorlardı.  Nihayet beklenen telgraf geldi. Şevket Bey: “Başlarını Dayıoğlu ve Eğri Ahmet adlı eşkıyanın çektiği çapulcular kaçtılar. Hükümet binasını teslim aldık.”

Cemal Bey, Kastamonu’da kaldığı süre içinde 27 Temmuz 1921 gecesi üzücü bir olay yaşadı. O gece kendisine yangın haberi verildiğinde hemen yangın mahalli olan İsfendiyar Mahallesi’ne gitti. Münir Bey’lerin evinde çıkan yangın, rüzgâr sebebiyle bütün söndürme çalışmalarına rağmen yayıldı. Sabaha kadar on dokuz ev, bir medrese ve bir okul yandı. Cemal Bey, yangının yaralarını sarmak için şehirde bir kampanya açtı. Halk bu kampanyaya severek katıldı.

Cemal Beyin yılın son aylarında Sivas’a atandığı haberi şehirde büyük üzüntü yarattı. Şehirden ayrılacağı gün onu seven Kastamonu halkı Cemal Bey’i uğurlamaya Olukbaşı’na kadar geldiler. Osman Bey’in uğurlama sırasında çok üzgün olduğu görülüyordu… (1)

------------------------

(1)Meskânların Konağı / Mehmet SAYAN

Kastamonu Belediye Başkanlığı Yayını

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sayan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi

Anket Kastamonu'da sağlık hizmetlerinden memnun musunuz?