İHSAN OZANOĞLU VE ÂŞIK YORGANSIZ HAKKI ÇAVUŞ’U ANMA PROGRAMI (1)

TC Kastamonu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, TC Kastamonu Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanlığı ile TC Kastamonu Üniversitesi Kültür Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nün katkılarıyla ”İhsan Ozanoğlu ve Âşık Yorgansız Hakkı Çavuş’u Anma Programı”nı 13 Şubat 2024 tarihinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Rıfat Ilgaz Kültür Merkezinde düzenlemişti.

Programda önce İhsan Ozanoğlu’nun Duruçay Köyündeki kabri ziyaret edilmiş Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra da dua edilmişti. Duadan sonra da Kastamonu Belediyesinin çorba ikramı olmuştu. Buradaki programa İhsan Ozanoğlu’nun evlatları, Kastamonu Belediye Başkan vekili, Kastamonu Özel İdare Müdürü, Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü, TC Kastamonu Üniversitesi Kültür Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, Duruçay İlköğretim Okulu Müdürü, öğretmeni ve bir sınıfın öğrencileri ile bazı Kastamonuluların yanı sıra basın mensupları katılmışlardır (İha,2024:3).

Öğleden sonra düzenlenen panelde; Prof. Dr. Abdullah Aydın “İhsan Ozanoğlu Divanı”, Fatih Haydaroğlu “İhsan Ozanoğlu’nun Şiirleri Üzerine”, Kamil Serhoşoğlu da “İhsan Ozanoğlu’nun Derlemeciliği ve Derleme Anıları” başlıklı sunumlarını yapmışlardır. Panelde Kastamonulu Âşık Yorgansız hakkı Çavuş ile ilgili tek konuşmacı olan TC Kastamonu Üniversitesi Kültür Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Zeki Gürel de “Âşık Yorgansız Hakkı Çavuş Üzerine” başlıklı sunumunu yapmıştır.

Panel sonrasında Kastamonu Türküleri Dinletisinde; Hüseyin Erdem Aslan, Emrah Yaşarsoy, Mihrican Depişgen, Karaman Yakup Çulha, Turan Tiryaki türküleri seslendirirken onlara çalgılarda Karaman Yakup Çulha, Afşin Özdağ ve Erol Çekirge eşlik ettiler. Türküler söylenirken aklıma gelen bir bilgiyi de paylaşmak isterim: İhsan Ozanoğlu’nun derlediği “Mapushane Çeşmesi” adlı türkünün derlendiği mekân da bugünkü İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Rıfat Ilgaz Kültür Merkezidir. Bu binanın Kastamonu Hapishanesi olarak kullanıldığı zamanda iç avludaki küçük havuz ve çeşmedir bu türküde anlatılan. 

İHSAN OZANOĞLU VE ÂŞIK YORGANSIZ HAKKI ÇAVUŞ’U ANMA PROGRAMI (1)

Programa TC Kastamonu Valisi Sayın Meftun Dallı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fahrettin Şenoğlu, İl Özel İdare Müdürü, Kastamonu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü, İhsan Ozanoğlu’nun evlatları, Kastamonu Üniversitesinden akademisyenler, Kastamonu Üniversitesi Halk Kültürünü Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gülten Küçükbasmacı, Kastamonu Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Cengiz Ayata, basın mensupları ve Kastamonulular katıldılar. Programın sonunda katılımcılara plaket ve çiçek takdimini ise Kastamonu Valisi Sayın Meftun Dallı yaptı.

*

“Ol mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler”

İhsan Ozanoğlu’nun;

“Bir yanda muhteşem ve sonsuz orman

Bir yanda tarla, bağ, bahçe ve bostan

Burası ağaçtan yeşil umman

Hoştur temaşası Kastamonu’nun

Sürüler yayılır yamaçlarında

Top top çiçek açar yamaçlarında

Türlü Türlü kuşlar öter ağaçlarında

Gönüller şifası Kastamonu’nun”

Âşık Yorgansız Hakkı Çavuş’un da;

“Balında, yağında hep kekik kokar,

Ortasından ufak bir de çay akar

Dörtte biri ise hep urgan yapar

Azdır avaresi Kastamonu’nun.

Ersil ile Toklu, İnci, temeli

Yollarında söğüt, kavakla servi

Çokları da çalar on iki telli

Bulunur efesi Kastamonu’nun

Dediği Kastamonu’da Türk Âşıklık Geleneği çok eskilere dayansa da son yüzyılın âşıkları arasında Âşık Yorgansız Hakkı Çavuş’un özel bir yeri vardır. İslâmî dönem tarihçilerimizden Kâtip Çelebi’nin (İstanbul, 1609-İstanbul, 6 Ekim 1657) “Türkmen’in kaidesi” olarak nitelendirdiği Kastamonu, tarihiyle, coğrafyasıyla, insanıyla ve yetiştirdiği âşıklarıyla da ünlüdür. Kastamonulu halk ozanlarının XIX. Ve XX. Yüzyılda yaşayanlarından alfabetik sırayla: Ahmet, Ahmet Keskin,  Akkaftan, Agahî, Âşık Hasan, Behçetî, Bergiyâ, Bezlî, Bezmî, Celâlî, Cemile Hanım, Çeşmî, Dadaylı Kör Hasan, Dertlî, Emmî, Fenâî, FevzîHafız, Hamdî, Haykuru, Figanî, Fuâdî, İhsan Ozanoğlu, Kadrî, Karakadıoğlu Rıfat, Kel Çavuş, Kemalî, Kör Hüseyin, Külhanî, Lütfî, Mefarî, Meftunî, MehmedNabî,  Mehdî, Mestî, Meydanî,  Münin Meydanî, Nailî, Süleyman (Âşık Dede) Rahmî, Turabî, Vefâî, Yorgansız Hakkı,Zikrî (Öztürk, 2023:11-12). XIX yüzyılda Kastamonu âşık edebiyatı en parlak ve canlı dönemini yaşamıştır. İhsan Ozanoğlu’nun tabiriyle o yıllarda Kastamonu “âşıklar kabesi”dir. Bunlardan birkaçını doğum tarihi sırasına göre hatırlatmak isterim:

(Devam edecek)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Doç.Dr.Zeki Gürel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi

Anket Kastamonu'da sağlık hizmetlerinden memnun musunuz?
Tüm anketler