GEÇMİŞTEN GELECEĞE İNEBOLU; TARİH, ARKEOLOJİ, KÜLTÜR ve EKONOMİ (2)

Dünden devam

Bu bilgi şöleni ve sonrasında yayınlanan bu kitap ile ilgili olarak birkaç husussa da dikkatleri çekmek isteriz:

1.Bu bilgi şöleni ve kitap yayını Kastamonu Üniversitesi Tarih Bölümü, İnebolu Kaymakamlığı ve İnebolu Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilmiştir. Bu sonuç birliğin gücünü göstermesi bakımından önemlidir. Bu konuda gelecekte daha fazla paydaşla yola çıkılmasında fayda vardır. Meselâ; ildeki üniversitenin bütün fakülte ve bölümleri, meslek yüksekokulları ve uygulama ve araştırma merkezleri devrede olmalıdır. İlçede bulunan sivil toplum örgütleri ve ilçe ile ilgili vakıflar, iş adamları ve kuruluşlar mutlaka katkı sunmalıdırlar.

2.Bilgi şöleninde sunulan bildirilere bakıldığında anlaşılıyor ki, davetli konuşmacılarla bu bilgi şöleni gerçekleştirilmiştir. Davetli konuşmacıların tespitinde de üniversitemizin Tarih Bölümü öne çıkmıştır. Hâl böyle olunca da söz konusu ilçe ile ilgili olarak bazı bölüm ve alanların işlenmesi zayıf kalmıştır. Meselâ Edebiyat ve Halk Bilimi kısmı daha zengin olmalıydı.

3.İnebolu için bu kapsamda ve zenginlikte ilk bilgi şöleni düzenlenmiştir. Bu Bilgi şöleninin diğer ilçelerimize model olması düşünülmelidir. Eğer böyle olacaksa sunulacak bildirilerden en azından bir tanesinin o ilçemizle ilgili kaynakçaların tespitini içeren bir bildirinin hazırlattırılıp sunulması ilerde yapılacak çalışmalar için önemlidir. Mesela bu bilgi şöleninde sunulan bildirilerden biri “İnebolu Bibliyografyası” olmalıydı.

4.Bilgi şöleni esnasında bildirilerin sunumları kayda alınmalı ve zaman içerisinde erişime açılarak faydalanma süreçleri takip edilmelidir. Şahit olduğum kadarıyla bu bilgi şöleninde bildiriler ve sonrasında gerçekleşen soru-cevap ve tartışmalar kayda alınmıştı. Sunumlardan sonra gerçekleştirilen soru-cevap ve tartışmalar kısmı kayıtlardan deşifre edilerek mutlaka ilgili kitapta yayınlanmalıdır diye düşünüyoruz.

5.Açılışta ve kapanışta yapılan konuşmalar da yayına dâhil edilmelidir.

6.Bilgi şöleni esnasında ve bilgi şöleni kapsamında yapılan geziler sırasında çekilen fotoğraflardan uygun ve gerekli görülenlerin yayınlanan kitapta yer alması tarihe not düşmek açısından önemli olacaktır.

7.Bu tür bilgi şölenlerinde mutlaka sonuç bildirisi hazırlanmalı, tartışılmalı ve tartışmalar sonucunda yayına dâhil edilmelidir diye düşünüyoruz.

8.Bilgi şöleni sırasında ortaya çıkan görüş ve önerilerden hayata geçirilmesi gerekenler için harekete geçilmeli ve bunların gerçekleştirilebilecek olanlarının hayata geçirilebilmesi için vakit geçirilmeden harekete geçilmeli ve ikinci bilgi şöleninde bu hususlar yeniden gündeme getirilmeli ve gelişmeler paylaşılmalıdır. Dinlediğim ve okuduğum bildirilerde bilim insanları ve araştırmacılar dün-bugün-yarın çizgisinde önemli tespitler yanında geleceğe yönelikte çok kıymetli tekliflerde bulundular. Bilgi şölenlerinin mutlaka somut çıktılarının olması gerekir diye düşünüyoruz. Bu konuda hemen aklıma gelen iki husussu belirmeme müsaade ediniz:

a. Mehmed Âkif Ersoy’un Millî Mücadele döneminde irşat faaliyetleri için Kastamonu ve çevresine görevlendirildiğinde İnebolu’ya gelişinde vaaz verdiği tespit edilen Tevfikiye Camii’ne bu önemli hatıra ile bir levhanın/plaketin hazırlanıp konması söz konusu cami ve İnebolu için bir zenginliktir.

b. Ömer Seyfeddin’in babasının askerlik şubesi başkanı olarak vazife yaptığı binanın, Ömer Seyfeddin Anı Evi ve İnebolu Sanat Müzesi olarak düzenlenmesi İnebolu için bir zenginlik değil midir. Ömer Seyfeddin’in İnebolu’daki hatırasına sahip çıkmak adına burada gittiği okulun mevcut yapısının adında Türk edebiyatının bu önemli şahsiyeti Ömer Seyfeddin’in isminin geçmesinde ne gibi bir sakınca vardır?

9.Kitabın sonuna bir şahıs ve yer adları dizininin eklenmesi de bu yayından faydalanacak olanların işlerini kolaylaştırmış olacaktı diye düşünüyoruz.

 

Sonuç olarak

19-20 Haziran 2023 tarihlerinde İnebolu’da düzenlenen “Uluslararası İnebolu Sempozyumu” büyük bir özveri ve gayretle düzenlenmiş ve başarıyla sonuçlandırılmıştır. Sonuçta bildirilerin kitaplaştırılarak yayına dönüştürülmesi de hakikaten bir başarı örneğidir. Çünkü pek çok bilgi şöleni sonunda bir kitabın yayınlanmaması emeklerin çoğunun heba olmasına sebep olmakta ve o kıymetli bilgilerden gelecek kuşakların istifadesinin önüne geçilmektedir. Üniversitemiz rektörlüğünün ve akademisyenlerinin geçmişte olduğu gibi bugün de “Türkün Kaidesi” Kastamonu’nun sosyal ve kültürel gelişimi için öncü, paydaş ve destekçi olması Kastamonu’nun aydınlık geleceğine ümitle bakmamızı sağlamaktadır.

İnebolu’yu tanıtmayı ve bilgilendirmeyi amaçlayan bu bilgi şöleninde organizasyonda vazife alan akademisyenlerimize ve bildiri sahiplerine, bu bilgi şölenini sahiplenip, ev sahipliği yapan, başarıyla sonuçlandıran ve bir de kitapla taçlandıran her bir kişiye; İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özbay ve ekibine, üniversitemizin başta İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Mehmet serhat Yılmaz, Tarih Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Şerif Demir’e ve kitabın editörlüğünü yapan değerli hocalarıma alenen teşekkürü bir borç biliyorum. Bilgi şöleni boyunca bizleri sabırla ve heyecanla dinleyip fikirlerini paylaşan İnebolu halkına hem bu davranışları için hem de misafirperverlikleri için teşekkür ederiz.

 

KAYNAKÇA

(2023).Geçmişten Geleceğe İnebolu Tarih, Arkeoloji, Kültür ve Ekonomi, Editörler: Şerif Demir-Orçun Nalezen, Ankara: Berikan Yayınları.

Topal, Ahmet Hamdi (2023). “Takdim”, Geçmişten Geleceğe İnebolu Tarih, Arkeoloji, Kültür ve Ekonomi, Ankara: Berikan Yayınları. (SON)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Doç.Dr.Zeki Gürel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi