Düşünce ve beklentilerim

Genel seçim yapıldı, önümüzde yerel seçimler var. Milletvekillerimizi seçtik, 31 Mart 2024 tarihinde de belediye başkanlarımızı ve meclislerini, İl Genel Meclis üyeleri ve muhtarlarımızı seçeceğiz. Seçtiğimiz milletvekillerimizden ve seçeceğimiz belediye başkanımızdan, belediye meclis üyeleri ve İl Genel Meclisi üyelerinden beklentilerimiz olacaktır. Tabidir ki seçilen vekillerimiz ve seçilecek olan belediye başkanımız, ilimizin sorunlarını, ayrıca kendi düşünce ve projelerini gerçekleştirme çalışmalarını yapacaklardır. Ben de Kastamonu’da 80 yılı aşkın süre yaşayan bir vatandaş olarak düşüncelerimi sâde bir dille ifâde etmek istiyorum.

1- Merkez ilçemizin en önemli konusu alt yapı, halkımızın sağlıklı içme suyuna kavuşması, su şebekesinde bulunan, sağlığa zararlı olan asbestli boruların tamamının değiştirilmesi, kanalizasyon hattının yenilenmesi, yağmur suları alt yapısının yapılması.

2- Ana cadde kenarlarında bulunan yağmur sularını toplayan ızgaraların boylarının uzatılması, alt yapısının su debisine göre genişletilmesi.

3- Olukbaşı mevkiinde bulunan ILGAZ suyunun yeterli debisine göre Cumhuriyet Meydanı Alparslan Türkeş Parkına, İnönü Mahallesi Salı Pazarına ve Elçibey Parkına kadar getirilip halkın hizmetine sunulması, (Bu işlem dere içi duvarına yapılacak bir işlem ile borular döşenerek kısa zamanda yapılabilir.)

4- Karaçomak Barajımız fiziki ömrünü tamamlamıştır. Geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanımızın bir açıklamasında 2030 yılında nüfusun %10 artacağı, buna karşılık sularımızın %20 azalacağını ifade etmişlerdi. Karaçomak Barajına alternatif düşünülen KIRIK Barajı inşaatının 2030 yılına kadar tamamlanması, baraj ile ilgili olan Kastamonu-Ankara yolu yeni güzergahının 15 Temmuz Ilgaz Tüneline bağlanması için ödeneklerin artırılması milletvekillerimizin birinci önceliği olmalıdır. (Kırık Barajında toplanan su ph değeri şu anki kullandığımız sudan daha kaliteli olacağı düşüncesindeyim.)

5- Karaçomak Deremizin şu anki beton kanalının yenileme zamanı geldiğinde dere yatağının nivelmanının yapılması, (belirli bir uzunlukta yapılacak proje için) su akış meyili azaltılarak belirli mesafelerde şut yapılması, su akışının yavaşlatılması ile durgun bir görüntü kazanması ve şutlarda şelale görüntüsü verilmesi daha güzel bir durum olacaktır.

6- 73 yıl evvel yapılan Kasaplar Halinin Nasrullah Meydanına yakışır bir duruma getirecek restorasyonunun yapılması, Kasaplar Halinin yapılışında hal’in içi tamamen boştu, bu alanda haftanın belirli günleri kadın pazarı kurulur, bir metre yüksekliğindeki beton tezgahlar üzerinde ürünlerini satarlardı. Çevredeki dükkanlarda kasap, manav, balıkçı, çay ocağı, bakkal, lokanta vb. bulunurdu. Hal içi faal bir alış veriş merkezi idi. Hal içi ortasındaki mülk sahiplerini mağdur etmeden hal içinin eski haline veya değişik bir proje uygulanması ile çevredeki dükkânların daha iyi hizmet vermelerinin sağlanması.

7- Teleferik projesi tamamlanacaksa, şehir merkezinde (Muhsiroğlu otoparkının karşısına) biniş ve iniş istasyonunun (asansörünün) yapılması ile teleferik işletmesinin ilgi göreceği, turist ve meraklıların ötesinde SAAT KULESİ ve SEYRENGAH çevresinde ikamet eden vatandaşlarımızın teleferiği kullanacağı, dolayısı ile oto kullanımının azalacağı düşüncesindeyim. Bu projenin tamamlanması halinde teleferikten inen vatandaşlar teleferiğin karşısında bulunan SEYRENGAH’a gidecekler için yürüyen bant veya yürüyen merdiven yapılması tesisi daha da çalışır bir duruma getirecek ve ilimize de artı bir değer kazandıracaktır. 

8- Şehrimizin raylı sistem taşımacılığı ile buluşması düşüncesindeyim, Samsun ili 17 km. uzunluğunda raylı sistemi Samsun merkezine uygulamıştır. Kastamonu merkezi uzunluğu 20 km.nin üzerindedir, ancak, Samsun’un nüfusu bizden fazladır. Raylı sistem Eskişehir’de imal edilmektedir. Eskişehir’den getirilecek teknik heyetin vereceği rapor doğrultusunda hareket edilmesi. Olumlu rapor verilmesi halinde şehir merkezimizde uzun seneler çözemediğimiz yol kenarı park yasağını da çözmüş olacağız. Döşenecek raylar şu anda otomobillerin park ettikleri Cumhuriyet ve Plevne caddelerinin sağ tarafına döşeneceği için otoların buralara park yapma durumu ortadan kalkacak olup yol genişlemesi sağlanmış olacaktır. Yalnız kısa süreli park edip işlerini görecek vatandaşlar için çözüm bulmak konusunu, otopark işletmecileri ile görüşüp bir-bir buçuk saatlik otopark ücretini en alt seviyeden almaları ile çözülebilir, şayet bu anlaşma yapılamazsa başka alternatifler düşünülebilir.

9- Yıkılan Belediye arsasına KATLI MODERN YÜK ASANSÖRLÜ, YÜRÜYEN BANTLI, PAZARYERİ YAPILMASI, pazar yeri altına otopark yapılması, Barutçuoğlu AVMerkezindeki sistem gibi hizmet vermesi. Pazar yeri çevresine en az Topçuoğlu Pazar Yerindeki dükkan sahibine cevap verecek işyeri (dükkan) yapılması, fazla dükkan yapılması halinde bu işyerlerinin satılması veya kiraya verilmesi.

10- Pazar yerinin tamamlanması ile TOPÇUOĞLU Pazar yerindeki esnaf yeni pazar yerindeki yerine nakli yapılması ile esnafımızın zaman kaybı olmadan, ticaretlerine bir-iki gün gibi kısa zaman içersinde devam edeceklerdir. Boşalan TOPÇUOĞLU Pazar Yerine, şehrimizin büyük ihtiyacı olan KATLI MODERN OTOPARK inşaatının yapılması, bu otoparkın şehrin ortasında olması, şehir içi park sorununu çözeceği gibi cadde ve sokaklarımız trafik sorunundan kurtulmuş olacaktır.

11- Şehir merkezimizde halkımızın kullanacağı kütüphaneli, oturup sohbet edebileceği mekanlara ihtiyaç vardır, bundan 40 ile 70 yıl evvelki sosyal yaşantıyı vatandaşımız özler durumda, aynı mekanın bayanlar içinde olması halkımızın beklentisidir.

12- Vilayet binamızın alt katında bulunan KENT MÜZESİNİN daha geniş ve müstakil bir yerde MÜZE hizmetinin verilmesinin sağlanması.

13- TAZİYE EVİ kurulması, ölüm erli geçli her ailenin yaşayacağı bir gerçektir, böyle bir günde taziyelerin kabul edileceği, o gün yapılması gerekenlerin organizasyonunun Belediye tarafından yapılmasının sağlanması, acılı aileye büyük bir destektir. Bu projenin uygulanması.

14- İlimizin turizm gelirini artırmak için turizm firma temsilcilerini ilimize daveti ile ilimizin daha yakından tanıtımının sağlanması, bu konu, zamanın Valisi KKV Başkanı olarak Sayın Enis YETER 52 firma temsilcisini davet etmişlerdi, davete 34 firma yetkilisi icabet ettiler, ilimiz konusunda gerekli bilgiler, geziler, dokümanlar verildi, neticede tur firmaları Kastamonu’yu tur gezilerine dahil ettiler ve turizm de Kastamonu’da başlamış oldu, bunun tekrarlanmasını düşünüyorum. İlimize gelen misafirlerimize esnafımız güler yüz göstermelerini, ürün satışlarında daima sürümden para kazanma düşüncesinin ön plânda tutmalarını, mâkul kârla ürünlerini satmaları önerilmelidir.

15- Belediye caddemiz ve dar yollarımızın müsait yerlerinde sadece kargo ve gıda vb. gibi dağıtım yapan firma araçlarının park yapabilecekleri cep yapılması, bu sayede yolun trafiğe tıkanması önlenmiş olacaktır.

16-Taşköprü yolu üzerinde, eski Zirai Donatım deposu ile Şeker fabrikası arasına BİSİKLET YOLU yapılması. (Bu güzergahtaki meyil, Taşköprü istikametinde % 05,5)

17- 1939 yılından geçtiğimiz yıla kadar hizmet veren Devlet Hastanemiz yıkıldı, yerine gene bir sağlık kuruluşu yapılacak söylentileri ile günümüze kadar ne olacağı belli olmayan bir bekleyiş içinde halkımız, eski Kastamonu dediğimiz bölgenin ¾  ü eski Devlet hastanesine yakın bölgelerde oturuyor, Olukbaşı ve yukarı bölgelerde ikamet eden acil bir hastanın Eğitim ve Araştırma hastanesine ulaştırılması hasta için risk taşımaktadır, bölge halkı yıkılan Devlet Hastanesi arsasına gene sağlık hizmeti veren bir projenin uygulanmasını istiyor. Komşularımız Karabük ve Çankırı illerinin Üniversite hastaneleri haricinde ayrı bölgelerde Devlet Hastaneleri de hizmet vermektedirler. Kastamonu kuzey güney istikametinde uzun bir konuma sahiptir, ilimiz nüfus ve ilçe sayısı olarak bu iki il komşumuzdan sayıları fazladır, bu nedenle yıkılan hastanemiz yerine modern bir Devlet Hastanesi yapılması Kastamonu’muzun hakkıdır, bu konunun gerçekleşmesi Eğitim ve Araştırma hastanemizin de en az %30 yükünü azaltacaktır. Kastamonu halkı, Sağlık Müdürlüğümüz ve siyasilerimizden bu konunun takipçisi olmalarını beklemektedir.

18- Sahil bölgelerimizin/ilçelerimizin arazi yapıları topoğrafik yönden engebeli olması nedeniyle tarım ürünleri faaliyetleri kısıtlıdır, bu arazilerde meyve çeşitleri ve fındık üretimine ağırlık verilmesi. 1974 yılında TOPRAKSU Başmühendisliğinin Abana ilçemizin üç köyünde uyguladığı 70 bin adet fındık ve 1000 adet zeytin fidanı dikimi gerçekleştirmesi neticesinde geçen yıl Karadeniz bölgesinde 9 bin ton fındık üretimi ile 9’uncu olmuştur, Samsun 55 bin ton fındık üretimi ile 5’inci olmuştur,

19- Kastamonu ilinin 873 hektar ve % 66,9 alanı ormanlık alan olmasına rağmen Kastamonu yeterince bu nimetten faydalanamamaktadır. Merhum Valimiz Kamil Demircioğlu’nun OGM nezdinde yaptığı çalışmalar neticesinde orman ürünleri satışlarından İl Özel İdaresine bir pay almışlardı, Valimizin tayini neticesinde bu pay kesildi, bu konu üzerinde durulması halinde böyle bir pay tekrar sağlanabilir mi? OGM’nin yurdumuzun çeşitli bölgelerinde yaptığı yatırımlardan olan arıcılığın desteklenmesi, teraslama, fidan dikimi, tersip bentleri, orman köylerindeki yapılara güneş enerjisi, mantolama vb. hizmetlerden ilimizin de istifade etmesini beliyoruz.

20- Tahminen 35 yıl önce şehrimize gelen sanayici İshak ALATON, havaalanındaki tesiste yaptığı konuşmasında “Kastamonu’da süt üretiminin olduğunu, bu sütlerden kaliteli peynir yapmamızı” önermişlerdi,  günümüzde süt üretimi,  Devrekâni ilçemizde bulunan iki firmamızda 4 bin civarında büyükbaş süt hayvanı bulunmaktadır. İlimiz genelinde aile ve küçük işletmelerdeki süt üretilen hayvan sayısını düşündüğümüzde bu sayının tahmini iki katını bulmaktadır. Bu sütlerimizi değişik illerden gelen firmalar almaktadırlar. İlimizde üretilen bu ürünü ve bununla birlikte Türkiye’nin en fazla istihsalini yaptığı orman ürünü Kastamonu bölgesindedir, ayrıca 2 adet sunta fabrikası ürünleri ilimizden diğer illere gitmekte, oralarda işlenip ilimize ve ülkemizin diğer illerine, hatta dış ülkelere ihraç edilmektedir. İlimizde üretilen bu iki ürünü imalata dönüştürecek tesislerin kurulmasının sağlanması.

21- Karadeniz’de en uzun sahili bulunan (170 km.) ilimiz, balıkçılık konusunda en son sıralardadır, İl Özel İdaremiz, belediyelerimiz, STK, müteşebbis vatandaşlarımızın kafes balıkçılığı  konusu üzerinde durmaları ve bu  projenin gerçekleşmesi durumunda,  Karadeniz bölgesinde bulunan illerin sağladığı ekonomik seviyeye  İlimizin de ulaşmasının sağlanması.

(Zonguldak bu konuya Ağustos 2022 yılında, Ordu ili 1992 yılında başlamışlardır)

22- Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de araziler miras nedeniyle bölünüyor ve tarlalar küçülüyor, bu konu üzerinde duran Devletimiz arazi birleştirmesi, arazi tesviyesi ve sulama alanında çalışmalar yapmaktadır. İlimiz DSİ Bölge Müdürlüğü Devrekâni ilçemizin bazı köylerinde bu projeyi uygulamışlardır, bu uygulamanın Devrekâni, Taşköprü, Tosya ve Seydiler ilçelerimizde de devam etmesinin sağlanması. 

23- Kastamonu ili tamamında deprem öncesi çalışmaların yapılması, binaların depreme dayanıklılığının tespiti. Yer Bilimci Prof. Dr. Naci GÖRÜR geçtiğimiz hafta bir TV programında belediye başkan adaylarından istekleri; Bulunduğunuz şehrin depreme karşı bilgilerini MTA veya özel firmalara yaptırmalarını, yüksek katlı binalardan kaçınmalarını, beton malzemelerinin kaliteli olması ve betonların prizini alması için sulanması vb. konuları, yapacakları konuların içine almalarını tavsiye etmişti. İlimiz, geçmişte büyük depremler yaşamış bir bölgededir. Bu konuda da hassas olunması ve gerekenin ihmal edilmeden yapılması.

24-  Kastamonu merkezinin tecrübeli bir şehir imarcısı tarafından incelenmesi ve önerilerinin alınmasına ihtiyaç vardır, şehrimizde ana caddelere paralel yollar konusunda ve diğer konularda görüş / plânlar yapılması sağlanmalı.

KASTAMONU ilimizde yapılmasını düşündüğüm konuları maddeler halinde yazmaya çalıştım, bu düşünceler beş sene gibi bir zamanda tamamlanabilecek projelerdir. Sizlerin bu görüşlerime katılmadığınız veya ilâve edeceğiniz düşünceler mutlaka olabilir, her ne olursa olsun fikir beyanı ile ortak bir nokta da buluşulabilinir, önemli olan ilimizin bu görüşlerden kârlı çıkmasıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar MUHSİN ALTINDAĞ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi

Anket Kastamonu'da sağlık hizmetlerinden memnun musunuz?
Tüm anketler