Tüm şiirler kitapta toplandı

İlim Yayma Cemiyeti (İYC) ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “İstiklal Yolu'nda Şehit Şerife Bacı Şiir Yarışması'nın ödül töreni geçtiğimiz gün Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi

banner72

İlim Yayma Cemiyeti (İYC) ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “İstiklal Yolu'nda Şehit Şerife Bacı Şiir Yarışması'nın ödül töreni geçtiğimiz gün Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kazanan öğrencilerin ödüllerine kavuştuğu törene İYC İl Başkanı Mehmet Uyanık, İGM Başkanı Güray Parçal, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, yazar ve şair Senai Demirci, kurum amirleri ve STK temsilcileri ile öğrenci ve veliler katıldı. Yaşanan teknik arıza nedeniyle öncelikle Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programın akabinde İstiklal Marşı okundu.

UYANIK; “KASTAMONU’NUN CEFAKÂR NİNELERİ CEPHANEYİ ULAŞTIRIYORLARDI”

Gerçekleştirdiği açılış konuşmasında Hasibe Ninesinden dinlediği anıları aktaran İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Mehmet Uyanık; “İstiklal Yolu, sadece cephane çekmek için kullanılmamıştır. Kastamonu’muzun yörelerinde üretilen kerestelerin, toplanan yumurtaların, kasalar hâlinde İstanbul’a sevkiyatı yapılırmış. Daday’dan keresteyi yükler, İnebolu’ya bırakırlarmış. Tekrar köye gelesiye bir hafta geçermiş. 95 kilometrelik yolu öküzlerle 1 haftada tamamlanırdı. Hasibe Teyze'nin; 'Öküz çişini yapsa, ben ayaklarımı ona bassam da ayaklarımı bir nebze ısıtsam' dediği anda hâlâ 55 yıl önce söylenen bu sözü unutmuyorum: ‘Bu memleket bu şekilde kazanıldı’ Ülkemizin 4 bir yanı hain düşman tarafından sarılmış ancak Osmanlı yıkılmasın, payitaht yok olmasın, hilafet makamı dağılmasın, bu Anadolu'daki insanlarımız düşmana teslim olmasın diye Kastamonu’nun cefakâr nineleri bu cephaneyi Kastamonu kışlasına ulaştırıyorlar ve buradan sevkiyat yapılıyor” diye konuştu.

“YARIŞMAYA 110 ESER KATILDI”

Yaptığı konuşmada programla ilgili ifadelerde de bulunan İYC Başkanı Uyanık, şunları söyledi: “Bu konuyu anlatmak için sayfalar yetmez.  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde çocuklarımıza, ‘İstiklal Yolunda şiir yazar mısınız?’ dedik. Yaklaşık 15-20 bin arasında ortaokul öğrencisi var Kastamonu’da lisede de öyle. Bu yarışmaya sadece 110 eser katıldı. Gönlüm tüm öğrencilerin buna katılmasını arzu ederdi. Allah nasip ederse bunun ikincisini üçüncüsünü de yapmayı planlıyoruz. Dereceye giren ortaokullarda 25, liselerde 25 olmak üzere toplam 50 öğrenciye kitap ve çanta hediye edeceğiz. Hiç ayrım yapmaksızın, tüm şiirleri kitapta derledik bastırdık” dedi.

ÜNLÜ: “MEMLEKETİN FEDAKÂR İNSANLARI HİÇ BİTMEYECEK”

“İstiklal Yolu’nda Şehit Şerife Bacı” temalı Şiir Yazma Yarışması Ödül Programı’nda konuşma gerçekleştiren AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü; “İstiklal Yolu konusu olduğu zaman İlim Yayma bu işin içinde olmazsa olur mu? Olmaz. Nerede hayır işi var, nerede milli, manevi yapılan bir program var, İlim Yayma’mız her zaman tur. Bugün de onun tam ortasında olmuştur. Milli Eğitim Müdürlüğü’müzle İlim Yayma Cemiyeti’mizin yapmış olduğu bu İstiklal Yolu’nda Şerife Bacı temalı şiir yarışması bizim için çok önem arz ediyor. İstiklal Yolu, bizim için çok eskiden ele almamız gereken bir konuydu aslında. İlimiz ve İstiklal Madalyalı tek ilçemiz İnebolu için çok önemliydi. Bizim bu doğrultuda çalışmalarımız var. Bu çalışmaları farkındalık oluşturacak şekilde tüm kurumlarımızla, tüm paydaşlarla, tüm halkımızla beraber en üst seviyeye çıkarmamız gerekiyor. O yüzden de önceki yıllarda farklı şekilde kutlanan bu etkinlikler, yeni dönemde Gençlik ve Spor Bakanlığı’mıza devredildi. Bu yıl itibariyle de, Genlik ve Spor Bakanımızın da katılımıyla beraber 1 haftalık güzel bir program gerçekleştirildi. Gençlik Spor Müdürü’müze de çok teşekkür ediyoruz. Tabii pandemi nedeniyle çok fazla katılım olmadan gerçekleşti. Yaptığımız görüşmelerle inşallah önümüzdeki yıl 81 ilden vatandaşlarımızın katılımıyla beraber büyük bir coşku ve heyecanla binlerce kişinin yürümesini arz ediyoruz ve çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz. Ecdat yadigârı bir yoldan bahsediyoruz. Bu yol yalnızca üzerinde yürüdüğümüz, arabalarla geçtiğimiz bir yol değil, her kilometre taşında ecdadımızın büyük emeği, gayreti, çalışması, fedakârlığı, gayreti, kahramanlığı var. Allah hepsinden razı olsun. Eğer o gün bizim ecdadımız, bizim büyüklerimiz bu gayreti göstermemiş olsalardı belki de bugün bu toplantı salonunda bu konuşmayı yapamayacaktım. Allah hepsine gani gani rahmet eylesin. Şerife Bacılar, Halime Çavuşlar, Rahime Kaptanlar… Allah hepsinden razı olsun. Bu memleketin fedakâr insanları hiç bitmeyecek inşallah. Sizlerden istirhamım, hep beraber bu işe sahip çıkalım, tanıtalım. Tıpkı Çanakkale’deki, Afyon’daki, Sarıkamış’taki yürüyüş gibi, biz de Kastamonu olarak bu konuya el birliğiyle sahip çıkalım diyorum. Gençlerimiz bizim için önemli. Gençlerimizin ağzından dökülen kelimeler, kaleminden yazıya dökülenler önemli. Ben de inanıyorum ki gençlerimizin yazdığı şiirler tarihe kazınacaktır. Sınava giren gençlerimize başarılar diliyorum” dedi.

ÜNLÜ: “DÜŞMAN AYAĞI DEĞMEMİŞ BİR YERİN KURTULUŞ GÜNÜ OLMAZ”

Konuşmasında İnebolu Kahramanlık Günü etkinliklerinin 8 Haziran’da kutlanmasına tepki verilmesine de değinen Ünlü, şu ifadelere yer verdi: “Bize miras bırakılan bu değeri el birliğiyle en üst noktaya taşıyalım inşallah. AK Parti olarak bu konunun destekçisiyiz. Bakanlarımız gelip gidiyorlar. Birileri geçmiş dönemde sahip çıkmadığı halde bugün tarihini “Yürüyüş ayın sekizinde miydi, dokuzunda mıydı?” diye farklı bir şekilde ele alarak sabote etmeye çalışıyorlar. Bunu sabote etmelerine de izin vermeyeceğiz. Oraya 5 dakikalık gelip gidiyorlar, şehitlerimize dua edilirken orada yoklar, sadece sabote etmek için orada bulunuyorlar. Geçmiş dönemde, kendi dönemlerinde hiçbir zaman kutlanmayan, çok önem verdiğimiz bir projede de orayı hazmedemeyerek tarihi üzerinden konuyu farklı yerlere götürüp de Ankara’ya taşıyorlar. Ankara’da yine yalan siyasetleri devam ediyor. Diyorlar ki, ‘İnebolu Kurtuluş Günü’yle ilgili.’ İnebolu’nun Kurtuluş Günü olmamıştır. Düşman ayağı değmemiş bir yerin kurtuluş günü olmaz. Şükürler olsun düşman basmamış ama en fazla mücadeleyi de vermiş bir memleketin evlatlarıyız.  İnebolu’nun kurtuluş günü yoktur, bunu da buradan ifade etmek istiyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

İstiklal Yolu’nda Şehit Şerife Bacı Şiir Yazma Yarışması’nda mansiyon ödülünü alan Şehit Mehmet Yılmaz Munafık Ortaokulu öğrencisi Ceylin Bahar Mutafoğlu, ödülünü Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar’dan; üçüncü olan Darende Ortaokulu öğrencisi Ömer Murat Yeşiloğlu, ödülünü İl Müftüsü Mustafa Bilgiç’ten aldı. Yarışmada ikincilik ödülünü alan Şehit Necmi Yıldırım Ortaokulu Mehmet Emin Yıldız’a ödülünü Gençlik Spor İl Müdürü Reşat Asrak takdim ederken, son olarak yarışmada birinci olan Özlüce Ortaokulu öğrencisi Uğurcan Yanıkoğlu ise ödülünü İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal’dan aldı. (Zehra Beyza Güler)

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2021, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER