‘Yıktığımızdan fazla konut yapıyoruz’

Geçtiğimiz yıl 11 Ağustos’ta Bozkurt’ta yaşanan sel felaketin ardından yapılan hasar tespit çalışmaları sonrası yıkılan binalarla ilgili yapılan hak sahipliği başvuruları konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

‘Yıktığımızdan fazla konut yapıyoruz’
banner72

Bozkurt Kaymakam Murat Atıcı başkanlığında yapılan bilgilendirme toplantısına, Abana Kaymakamı Salih Ağar, Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanık, AFAD İl Müdürü Ekrem Küçükbayram, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Oktay Marşap ile Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Sinan Babayiğit katıldı.

Hak sahipliği konularında yanlış anlaşılma ve yanlış bilinen konuları düzeltmek için kaymakamlık toplantı salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Kaymakam Atıcı, Bozkurt’ta üç ayrı aşamada evlerin yakıldığını belirterek, kentsel dönüşümden dolayı, afete maruz alan içerisinde kalan, bir de sel afetinin ilk anında ağır hasar alan ya da acil yıkılacak olanların yıkımından dolayı üç türlü yıkım yapıldığını söyledi.

“4 TANE EVİ OLAN, 4 TANE EV BEKLEMEYECEK”

Kaymakam Atıcı; “Vatandaşımız kentsel dönüşümden evi yıkılmış ama AFAD’a başvurmuş, onun AFAD’la alakası yok. O yüzden onlara kentsel dönüşümden ev vereceğiz” dedi.

Yapılan başvurularda sıkıntılı durumların da olduğunu belirten Kaymakam Atıcı, “Başvuran vatandaşımızın binası yarım, yüzde 80’i bitmiş, tapuda ev olarak görünmüyor afete maruz alan içerisinde. Şimdi biz bunları zaten Ankara’ya iletiyoruz. Biz yıktığımızdan fazla konut yapıyoruz. Bunları evini yıktığımız kardeşlerimize vereceğiz. Ama şöyle bir durum var, vatandaşın 5 tane evi var bu vatandaşımız kaç tane ev alacak. Şimdi bir tanesini AFAD’tan bir tanesini kentsel dönüşümden sayın bakanlarımız söylediler. Sizlere evlerinizi vereceğiz. Ama tabi 5 tane evi olan, 4 tane evi olan, 4 tane ev beklemeyecek onu da ayrı söylüyorum en fazla alacağı ev iki tane” diye konuştu.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda vatandaşların sorularını tek tek cevaplandıran Kaymakam Atıcı hiç kimseyi mağdur etmeyeceklerini örnekler vererek anlattı. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER