Kendir, yıllar sonra toprakla buluştu

Kastamonu Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (KASİAD) katkılarıyla Taşköprü OSB’ye yatırım yapan Anadolu Kendir A.Ş.’nin 46 çiftçi ile başladığı sözleşmeli kendir ekimi için Alatarla Köyü'nde program düzenlendi.

Kendir, yıllar sonra toprakla buluştu
banner72

Taşköprü'de bu yıl 760 dönüm arazide 46 çiftçi ile sözleşmeli üretime başlanırken önümüzdeki yıl ise 10-15 bin dönüm arazide kendir ekim yapılacak.

Vali Avni Çakır ve AK Parti Milletvekili Metin Çelik'in kendirleri yem haznesine doldurduğu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu'nun da direksiyonun başına geçerek traktör kullandığı Kendir Ekimi Tarla Günü programına Taşköprü Kaymakamı Çağlar Partal,  İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, İl Genel Meclisi Üyeleri ve kurum amirleri katıldı.

Taşköprü Kaymakam Çağlar Partal, programda yaptığı konuşmada; “Taşköprü’nün kendirle mutlu anıları var. Bu anıların üzerine Taşköprü’de kendirle yeni bir hikaye yazmak istiyoruz. Yaklaşık 1 yıldır gündemimizde olan Taşköprü’yü yeniden kendirle buluşturma projesinde bugün en heyecanlı, mutlu aşamalardan birini gerçekleştiriyoruz. Tohumları toprakla buluşturuyoruz. Çok güçlü bir ürün olan sarımsağımız var. Kendiri de sarımsağın alternatifi değil tamamlayıcısı olarak değerlendiriyoruz. İlimiz ve Taşköprü için hayırlı olmasını diler, emek veren herkese çok teşekkür ederim. Taşköprü kadim bir şehir, gerek fiziki olarak gerekse zihni olarak belli bir seviyenin üzerinde alt yapısı olan bir ilçe. Bu altyapının üzerine tarımsal üretimi, doğa, kültür turizmi ve gençlerinin amatör spor branşlarındaki başarısı ile ön plana çıkan bir ilçe olmayı hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER