Devrekani'de silaj emin ellerde

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü ile müştereken hazırlanan "Kastamonulu Genç Kadın Çiftçiler Seren ile Güçleniyor" Projesi kapsamında, Devrekani ilçesinde proje açılış toplantısı ve Tarla günü düzenlendi

Devrekani'de silaj emin ellerde
banner72

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü ile müştereken hazırlanan "Kastamonulu Genç Kadın Çiftçiler Seren ile Güçleniyor" Projesi kapsamında, Devrekani ilçesinde proje açılış toplantısı ve Tarla günü düzenlendi.

Proje Açılış Toplantısı ve Tarla Günü Etkinliği, Devrekani Kaymakamı Yücel Erdem, Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürü Yardımcısı Mücahit Temur, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Uğur Ertop, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Ar-Ge Koordinatörü Ahmet Duman, Devrekani İlçe Tarım ve Orman Müdürü Özcan Gazioğlu, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Yüksek Ziraat Mühendisi Dr. M. Cavit Sezer, İl Müdürlüğümüzden Proje Koordinatörleri Gıda Mühendisi Hicret Serra ÇETİN ve Ziraat Mühendisi Sertaç Oktay, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilci ve üyeleri ile çiftçilerimizin katılımlarıyla gerçekleşti.

ERDEM: ''DEVREKANİ'DE EKONOMİNİN TEMELİNİ HAYVANCILK OLUŞTURUYOR''

Toplantıda, Kastamonu'nun geçmişten beri güzel doğası, tarımı ve hayvancılığı ile dikkat çeken güzide bir şehir olduğunu vurgulayarak konuşmasına başlayan Devrekani Kaymakamı Yücel Erdem "Özellikle Devrekani İlçemizde, İl genelinde olduğu gibi tarımsal ekonominin temelini hayvancılık oluşturmaktadır. Bu nedenle İlimizde ve İlçemizde yem bitkilerinin üretimi oldukça fazla önem kazanmaktadır. Biz de yem bitkileri konusunda yapılan çalışmalara önem vermekteyiz. Bunun yanında bu projemizde kadın çiftçilerimizin yer alması, tarımda kadınların görünürlüklerinin artması noktasında, ekonomik hayatta ve sosyal hayatta kadınlarımızın daha fazla yer almasını sağlaması da bu projenin değerini arttırmaktadır'' dedi.

TEMUR: ''PROJENİN ÖNEMLİ KATKILARI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM''

İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mücahit Temur İse, "Kastamonu genel yapısı itibarıyla %70 civarı orman olan, dağlık ve engebeli araziye sahiptir. Bu nedenle İlimizde hayvancılık ön plandadır. Dolayısıyla da hayvan yemi, yem bitkileri ekimi tarımsal üretimde en üstte yer almaktadır. Bunların arasında da özellikle son zamanlarda gerek içerdiği enerji ve gerekse hayvanlar tarafından sevilerek tüketilmesi nedeniyle en ön plana çıkan ürünlerden biri silajlık mısırdır. Bu yönüyle bu projemizin İlimize ve çiftçilerimize önemli katkılar sağlayacağını düşünüyor ve projede emeği geçen tüm paydaşlara çok teşekkür ediyorum." dedi.

GAZİOĞLU: ''KAYITLI KADIN ÇİFTÇİ SAYIMIZ AZ AMA, ASIL YÜKÜ ONLAR ÇEKİYOR''

Devrekani İlçe Tarım ve Orman Müdürü Özcan Gazioğlu da yaptığı konuşmasında; tarımda kayıtlı kadın çiftçi sayısının çok düşük olmasına rağmen üretimde asıl yükü kadınların çektiğini belirterek, projede kadın çiftçilerin yer almasının öneminden bahsetti. Konuşmasına "Çok değerli kadın çiftçilerimiz aracılığıyla yerli ve milli tohum çeşitlerimizin tanıtıldığı bu tür projeler ile yerli ve milli çeşitlerimiz yaygınlaştırılarak yatırımcıların ve çiftçilerimizin bu konuya verdiği önem ve dikkat arttırılacaktır'' ifadelerine yer verdi.

"Proje Açılış Toplantısı" sının ardından, projede yer alan, Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen çeşitlerin arazide gösterilmesi ve tanıtılması amacıyla düzenlenen "Tarla Günü Etkinliği" ne geçildi. Tarla Günü Etkinliğinde proje kapsamında ekilen 4 farklı yerli ve milli silajlık mısırlar ayrı ayrı incelenerek gelişim kontrolleri yapıldı. Parsel başlarında Mısır Islahçısı Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Yüksek Ziraat Mühendisi Dr. M. Cavit SezeR,  katılımcılara çeşitleri ayrı ayrı özellikleriyle beraber tanıttı. Yerli ve milli tohumların yöreye entegrasyonu ve gelişimleri memnuniyetle karşılandı. Program ikram ve ikili bilgi paylaşımları ile sona erdi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER