Bir haftada 15 zayiat

Tosya genelinde,son bir haftada da 2’ü ağır olmak üzere 15 kişinin cevizden düşerek yaralandı

Bir haftada  15 zayiat
banner72

Tosya genelinde,son bir haftada da 2’ü ağır olmak üzere 15 kişinin cevizden düşerek yaralandı. Tosya ilçe merkezi ve bağlı köylerinde son bir hafta içerisinde aralarında kadınların da yer aldığı 15 kişi, ceviz ağacından düşerek yaralandı.

Tosya ceviz hasadının ya “çırpma sırığı” denilen ağaç dalı yardımıyla cevizin meyveli dallarına vurularak düşürülmesi ya da cevizin yeşil kabuğunun iyice açmasını bekleyip sallanarak düşürülmesiyle gerçekleştirilebildiğini belirten uzmanlar, bazı vatandaşların cevizin açma döneminde kuşlar ve diğer bazı hayvanlar tarafından toplanması nedeniyle erken çırpıldığını ve düşme vakalarının da büyük oranda bu dönemde gerçekleştiğini kaydetti.

"SALLANMA DÖNEMİNİ BEKLESİNLER"

''Cevizin üzerindeki yeşil kabuk açıldığı zaman üzerine çıkıp sallanması gerekiyor. Eğer ceviz çırpılırsa, önümüzdeki yıl gelecek olan filizler de kırılıp aşağı dökülmüş olur. O zaman da verim düşer. İlle çırpılacaksa cevize merdiven kurularak çıkılır ve merdiven ağaca bağlanır. Kendimizi de sağlama alarak ceviz çırpma sırığı ile ince dallarına vurularak aşağıya düşürülür. Eğer merdivenimiz yoksa ve cevize çıkma mecburiyeti doğdu ise cevizin üzerinde kendimizi emniyet kemeri gibi bir halatla dala mutlaka bağlamamız lazım. Ceviz çırparken vurduğumuz çırpma sırığı boşanabiliyor. Bu olduğunda da yere düşme ihtimali çok yüksek.” (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER