“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”

“Bizler; Damar yolu açarken hemşire, operasyona hazırlanırken anestesizt, ameliyatta cerrah, sezeryanda jinekolog, kanlı ishalde dahiliyeci, Kırıklarda ortopedists, Rpt de kardiyoloğuz. Köylerde Baytar, Tarihte Mehmet Akifiz, Avrupa da üstad, Memlekette küçümseniriz.”

Necla Tutuş
Necla Tutuş Tüm Haberleri
“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”
“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”
+13
Haber albümü için resme tıklayın

Kastamonu Veteriner Hekimler Odası, 27 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü münasebetiyle program düzenledi. Düzenlenen programda anıta çelenk sunumu, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ardından Kurşunlu Han’da basın açıklaması ile devam etti.

“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün (OIE) girişimleri ile 1,8 milyon civarında veteriner hekim tarafından 24’üncüsü kutlanacak olan 'Dünya Veteriner Hekimler Günü' her yıl Nisan Ayı'nın son Cumartesi günü o yıl için belirlenen bir tema ile kutlanıyor.  Bu yıl belirlenen tema ise "Veteriner hekimler temel sağlık çalışanlarıdır".

“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”

Veteriner Hekimler Odası Kastamonu İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı ve yönetim üyeleri, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Serap Ekmekci ile Halil Uluay, Kastamonu Emniyet Müdürü Kayhan Ay, Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, Veteriner Fakültesi Dekanı ve öğretim üyeleri, İl Tarım ve Orman Müdürü, çok sayıda veteriner ve Veteriner Fakültesi öğrencileri katıldı.

“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”

Programda sırasıyla protokol konuşmaları yapıldı. Konuşmalarda veterinerliğin önemi ve karşılaştığı sorunlar dile getirildi. Veterinerlerin sorunlarına karşılık Milletvekilleri Serap Ekmekci ve Halil Uluay’dan destek sözü verildi.

“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”

Veteriner Hekimler Odası Kastamonu İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma gerçekleştirdi.  Maşalacı, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Amaç; tüm dünyadaki veteriner hekimlik organizasyonları arasındaki işbirliği ve etkileşimi güçlendirmek, veteriner hekimlerin, hayvanların ve diğer tüm canlıların hayatını korumaya yönelik çalışmalarını vurgulamak, bu gün ile veteriner hekimlik mesleğinin önemi hakkında farkındalığın artırılması olarak öne çıkıyor.

Dünya Veteriner Hekimler Günü (DVHG), veteriner hekimlerin hayvan sağlığına, toplum sağlığına ve çevre sağlığına katkılarını anlamak için önemli bir fırsattır. Hayvanları hastalıklardan korumak, acı çeken ama anlatamayan dilsiz canlıları korumak, meslek mensuplarına manevi bir mutluluk vermektedir.

Kendilerini mesleklerine adamış ve tutkuyla çalışan veteriner hekimlerin, ne kadar zorlu koşullarda görev yaptıkları çoğu kez bilinmemektedir. Bu nedenle Dünya Veteriner Hekimler Günü, mesleğin tüm yönleriyle dünyada tanınmasına vesile olmakta ve veteriner hekimlerin çalışma şevkini arttırmaktadır.

Veteriner Hekimlik hayvanların evcilleştirilmesi ile tarih sahnesine çıkmış dünyanın en saygın ve köklü mesleklerinden biridir. Veteriner Hekimlik eğitiminin başlaması ile birlikte hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, beşeri hekimliğin gelişmesine büyük katkılar sağlamıştır. Veteriner hekimler; hayvan sağlığının ve aynı zamanda insan sağlığının korunması, hayvan refahının iyileştirilmesinin yanı sıra, gıda güvenliğinin sağlanması, küresel açlığın azaltılması, zoonoz hastalıkların önlenmesi, hayvan ıslahı, tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanında yaptıkları çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamışlardır.

TURKOVAC AŞISINI GELİŞTİREN KİŞİ TÜRK VETERİNER HEKİM’DİR

Veteriner Hekim; Veteriner Tip uygulamalarını aldığı eğitim sonunda uzmanlıkla yapan ve insan harici hayvanların üreme, beslenme, hastalık ve yaralanma süreçlerine müdahale eden, öncelikle koruyucu hekimlik uygulamaları ile hastalıklar ortaya çıkmadan önleyen, hayvanlardan insanlara bulaşan yüzlerce hastalığın önlenmesi için insan sağlığında hizmet eden bir Tip mensubudur.

Küresel sağlığın ayrılmaz ve önemli bir parçası olan Veteriner Hekimler, yalnızca hayvanların sağlığı ve refahı ile ilgili değil, aynı zamanda zoonotik hastalıkların önlenmesi, yönetimi ve kontrolü ile ilgili çeşitli görevler yürütmektedirler. Zoonotik bir hastalık olan COVID-19 pandemisi sürecinin başından itibaren önemli roller üstlenmiş ve üstlenmeye devam etmektedirler.

Bu bağlamda sağlık alanındaki kurumların koordinasyonunun güçlendirilmesi şarttır. COVID-19 pandemisi, TEK SAĞLIĞIN ne denli önemli olduğunu güçlü bir şekilde ortaya koymuştur. Zoonotik hastalıklara karşı mücadelede en etkili olan yol tek sağlık uygulamasıdır. Bu amaçla ülkemizde de Tek Sağlık kavramı, işlevsel yapıları bir an önce tanımlanarak, etkin hale getirilmelidir. Ayrıca; Veteriner Hekimler, Dünyanın birçok ülkesinde yaşanan, ülkemizi de etkileyen COVID-19 pandemisinde de gövdelerini siper ederek insanlarımızın sağlığı için çalışmışlardır. 2021 yılında da ekibiyle COVID-19'a karşı TURKOVAC Aşısını geliştiren Türk Veteriner Hekim Bilim insanımız Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'ye teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kurumsal bazda hazırlananlar yerine ileride karşılaşabileceğimiz yeni salgınlara yönelik etkin bir Salgın Eylem Planının insan, hayvan ve çevre sağlığı alanında faaliyet gösteren kurumların eşgüdüm ile oluşturulması kaçınılmaz hale gelmiştir. Dünya Veteriner Hekimler Günü vesilesiyle bir kez daha dikkatlere sunmak isteriz ki; Toplum sağlığı açısından stratejik konumu ve vazgeçilmezliği ile veteriner hekimlik ülkemizde de hak ettiği yere taşınmalı, ilgili yasalarla sağlık hizmetleri sınıfında bulunan veteriner hekimlerin mesleki haklar açısından beşeri sağlık meslek grubu ile birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu durumda daha adil bir uygulama gerçekleştirilmiş olacaktır.

“VETERİNER HEKİMLERİN MESLEKLERİNİ ŞİDDETTEN UZAK BİR ORTAMDA RAHAT BİR ŞEKİLDE İCRA EDEBİLMELERİ DİLEĞİYLE”

Veteriner Hekimler hayvan sağlığını korumanın yanında insan sağlığına da önemli katkıda bulunurlar. Dünyada 300'den fazla hayvandan insana bulaşan zoonoz hastalıklardan, çalışmalarıyla insanları Veteriner Hekimler korurlar. Çalışmaları esnasında atın çiftesini yer Ölürler, karnına ineğin boynuzunu yer yaralanırlar, elini kedi tırmalar, bacağını köpek ısırır vb. zorlu bir mesleği yapmaya çalışırlar. Bu mesleği yaparken de ülkemizde maalesef sağlık çalışanı olmamıza rağmen, sağlık çalışanlarına verilen fiili hizmet zammı (yıpranma payı) hakkında faydalandırılmadığımız gibi Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasında da yine kapsam dışı bırakılmaktayız.

Veteriner Sağlık Grubu çalışanları görevlerini ifa ederken beşeri sağlık hizmetleri veren sağlık personeli gibi çok sık ciddi şiddet olayları ile karşı karşıya kalmaktadır. Halk sağlığı adına özveri ile sağlık hizmetini yürütmeye çalışan Veteriner Hekimlerimize de giderek artan şiddetin önlenebilmesi için Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınması esasen toplum sağlığını koruyacaktır.

“PLANSIZ ARTIRILAN FAKÜLTELERLE EĞİTİMDE NİTELİK TARTIŞILIR HALE GELDİ”

Aramızda mesleğe atılacak olan öğrencilerimiz var; bu bağlamda plansız artırılan fakültelerle eğitimde nitelik tartışılır hale gelmiş, her yıl mezun olan yaklaşık 3000 genç veteriner hekim istihdam sorunu yaşamaya başlamıştır.

Atanamayan binlerce genç meslektaşımızın umutları kırılmış, geleceklerini yurt dışında aramaya başlamışladır. Son iki yılda yurt dışına gitmek için başvuranların sayısı 20 kat artmıştır. İnsana yapılan yatırım boşa gidecek olup, nitelikli beyinler ülkeyi terk etmeye başlamıştır.

“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”

ALTIKULAÇ: “YAŞANAN PROBLEMLERİN EN KISA SÜREDE ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUM”

Her yıl Nisan’ın son haftasında Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlandığını hatırlatan Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, kendisinin de veteriner hekim olduğunu belirterek, “Bu yılki tema, insan sağlığının temel hedefleriyle birlikte girişimleri ve temeliyle ilgili. Hakikaten geçtiğimiz yıllarda tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen pandemiyle alakalı birçok şeyin olmadan hayatımızı sürdürürken gıdasız hayatımızı sürdüremediğimizi gördük. Bu illetten ülkemizin bir an evvel kurtarılmasının ne kadar önemli olduğunu hepimizi biliyorduk ve aşıyı da veteriner hekim olan bir büyüğümüzün bulmuş olması ve halk sağlığına katkıda bulunması bir kere daha perçinledi. 5-6 yıldır siyasete atıldık ama 25 yıldır bir fiil veterinerlik mesleğini yaptım. Bizim meslek büyüklerimiz var. Bu mesleği icra eden meslektaşlarımız bulunuyor. Yeni mesleğe başlayacak öğrencilerimiz var. Ülkemizin belli noktalarda markalaşmasında biz veteriner hekimlerin büyük katkısı olmuştur. Örneğin simental hayvanın ülkemizde Kastamonu adıyla anılmasının tamamen veteriner hekimlerimizin eseridir. Burada kıymetli büyüklerimiz bulunuyor, onların sayesinde onların o günkü gayret ve destekleriyle olmuştur. Ben onların o günkü gayretleri için meslek büyüklerime teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Başkan Altıkulaç, bundan sonraki süreçte de kendilerinin de destek vermesiyle veteriner hekimlik mesleğinde yaşanan problemlerin en kısa sürede çözüleceğine de inandığını kaydetti.

Serbest çalışan veteriner hekimler orantısız mevzuatın getirdiği ağır ceza ve baskılarla hastalarına yeterli zaman ayıramaz, işlerini yapamaz hale gelmiştir.

"Veteriner Hekimlerine destek veren bir ülke; hayvan sağlığına, gıda sağlığına ve toplum sağlığına sahip çıkmış demektir."

"Çünkü bizler; Damar yolu açarken hemşire, operasyona hazırlanırken anestesizt, ameliyatta cerrah, sezeryanda jinekolog, kanlı ishalde dahiliyeci, Kırıklarda ortopedists, Rpt de kardiyoloğuz.

Köylerde Baytar, Tarihte Mehmet Akif’iz, Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz.”

Hayvan sağlığı bizden sorulur, zoonozları ezbere biliriz, halk sağlını korur, çevre bilincini benimseriz. gıdayı kontrol eder, canlıyı ayırt etmeyiz. Var olan bütün hayatlara hizmet ederiz, VETERİNER HEKİMLERİZ..."

Gelecek için stratejik öneme sahip, yaşamın hemen her alanına dokunan veteriner hekimlik mesleğinin uğradığı hak kayıplarının durdurulması, alınan haklarının iade edilmesini istiyoruz.

Kamuoyunun bilmesini isteriz ki, mesleğimizde yaşanan olumsuzluklar esasen, toplum sağlığı, hayvan sağlığı, çevre sağlığı, ulaşılabilir, sağlıklı et, süt ve diğer hayvansal ürünlerde yaşanacak sorunlar anlamına gelmektedir.

Bilinmelidir ki bizler, dünyanın en saygın, ömür boyu yüksek ahlak ve sorumluluk gerektiren Veteriner Hekimliği mesleğinin üyeleriyiz. Şahsi çıkar ve siyasi amaç gözetmeksizin ülkemizin çıkarları doğrultusunda hayvansal üretim, hayvan sağlığı ve refahı, gida güvenliği, veteriner halk sağlığı ve çevre sağlığı konularında büyük bir azimle çalışacak mesleğimizi birlik ve beraberlik içerisinde en ileri noktalara taşıyacağız.

Altı kıtada veteriner hekim tarafından kutlanan bu gün; veteriner hekimler için onur kaynağı, gurur ve mutluluk kaynağıdır. Tüm meslektaşlarımın bu anlamlı gününü kutluyor, mesleklerini şiddetten uzak bir ortamda rahatlıkla yapabilecekleri daha mutlu yarınlara vesile olmasını diliyorum.

Yine bu vesile ile başta Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere Hakka yürüyen tüm meslektaşlarımı rahmetle anıyor, ruhları şad, mekanları cennet olsun diyorum. Ülkemiz ve mesleğimiz adına daha güzel yarınlarda buluşmak ümidiyle... “

“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”

EKMEKCİ: “HER TÜRLÜ PROJELERİNİZDE DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”

AK Parti Kastamonu Milletvekili Fatma Serap Ekmekci: “Veterinerlikle ilgili bazı sorunlardan bahsedildi. Burdan şunu söylemek istiyorum, hazırladığınız her projede her türlü girişimde yanınızda olacağımızın sözünü veriyoruz. Elimizden ne geliyorsa birlikte başarmaya çalışalım. Her türlü projelerinizde, her türlü düşüncelerinizde bizler her türlü desteği vermeye hazırız. Yine böyle bir toplantıda sizlerle bir araya gelerek, sorunların çözümü noktasında istişareler yapabiliriz. Veterinerlik mesleği tarihten gelen önemli bir meslek. İçerisinde insan sağlığı var, çevre sağlığı var, hayvan sağlığı var. Her türlü alana değen çok ulvi bir mesleği icra ediyorsunuz. Yaptığınız işi çok kıymetli buluyorum. Sokak hayvanları ile ilgili Türkiye genelinde biliyorsunuz sorunlar var. Bu konuyla ilgili hep birlikte bir proje geliştirebiliriz, bu proje ile Türkiye’ye örnek olabiliriz. Bu konuyla ilgili ben kendi adıma her şeye varım. Bu konuda çalışmayı sizlerle çok isterim. Kastamonu tarım ve hayvancılıkta önemli bir il. Özellikle hayvancılıkta çok önemli bir potansiyele sahibiz. Ben inanıyorum ki Devrekâni Organize İhtisas Sanayi Bölgemizin tamamlanması ile beraber bu konuda biz çok daha kapasitemizi arttıran bir il haline geleceğiz. Bu konuda da sizlere çok daha büyük sorumluluklar düştüğünün bilincindeyim. Hayvancılık konusunda çok daha ileri seviyeye çıkacağımızdan eminim” şeklinde konuştu.

“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”

ULUAY DA DESTEK SÖZÜ VERDİ

AK Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay, konuşmasında şunları kaydetti: “Dünya gelişiyor, her meslekte bu doğrultuda gelişiyor. Geliştikçe kendine göre sıkıntılarda ortaya çıkıyor. Her meslek bir taraftan daralırken bir taraftan genişliyor. Son zamanlarda veterinerlik için daha fazla alan açıldı, iş bulma olanağı arttı. Tabi her meslekte şiddetle karşılaşma durumu oluyor bu bir dünya gerçeği, ülkemizin gerçeği. Siyasetçiler de zaten sorunların siyasi boyutu ile ilgili olan bölümlerini çözmek içi varlar. Veteriner hekimler mesleği de serbest meslek olması hasebi ile sorunları var. Veteriner hekimlerinin de sağlık çalışanları gibi şiddete maruz kalıyorlar. Ortak bir mücadele yapmamız lazım. Siyaset yapan veteriner hekimi arkadaşlarımız da var, dolayısıyla onlardan dolayı sorunlarınızı da iyi biliyoruz ve bu konuda da birlikte çalışmalar yapıyoruz. Üzerimize düşeni yapacağız.” dedi.

Program, plaket ve hediye takdiminin ardından sona erdi.

“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”
“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”
“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”
“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”
“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”
“Avrupa’da üstat, memlekette küçümseniriz”

27 Nis 2024 - 17:38 - Gündem

Mahreç  Necla Tutuş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Hastane Sorunu - Üstat ben insan olarak kastamonu egitim arastirma hastanesi cildiyeden sira alamiyorum. Demekki insan yerine konulmuyoruz. Bundan sonra veterinere gidecegim belki cozum bulursunuz. O yanindaki vekillere de soyle hastaneye hekim bulsunlar, poz vererek konusarak icraat olmuyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Nisan 18:21

Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi