Kadir Gecesi ne zaman?

Ramazan ayının sonlarına yaklaştığımız bu günlerde akıllara Kadir Gecesi ne zaman diye geliyor. Bin aydan hayırlı bu gün tüm İslam alemi için büyük önem arz ediyor.  Kadir Gecesi neden önemlidir? Kadir Gecesi yapılacak dualar ? Kadir Gecesi ne zaman başlıyor?  Kadir Gecesi hangi ameller yapılmalı ?  Konunun detayları haberin  devamında...

Songül Kaplan Cengiz
Songül Kaplan Cengiz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ramazan ayının son günlerini yaşarken hem bayram heyecanı hem bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini ihya etme heyecanını yaşayan İslam alemi büyük bir manevi coşku içinde.

KADİR GECESİ NE ZAMAN

Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı 2024 takvimine göre Kadir Gecesi belli oldu. Yayınlanan takvime göre Kadir Gecesi bu yıl 5 Nisan 2024 Cuma günü idrak edilecek. Ramazan ayının 27. gecesi idrak edilecek olan Kadir Gecesi 5 Nisan Cuma gününe denk geliyor. Her Ramazan ayında ve mübarek günlerde kafa karıştıran hangi gece sorusuna en net cevap : ``5 Nisan Cuma gününü 6 Nisan Cumartesi gününe bağlayan gece idrak edilecek.´´ olacaktır.  

BİN AYDAN DAHA HAYIRLI

İslam inancına göre Kur’an’nın , Allah tarafından Cebrail adlı meleğin aracılığı ile Peygamber Muhammed’e  (S.A.V) vahyedilmeye başlandığı gecedir.  Tarihsel olarak Ramazan ayının son günlerine denk gelir. Kur’an’da bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilmiştir.Kadir Gecesi’nden , Muhammed (S.A.V) peygambere’in Mekke döneminde inen ve Kur’an’nın 97. suresi olan beş ayetlik Kadir Suresi’nde bahsedilmiştir.Bu surede Kur’an’anın indirildiği Kadir gecesi’nden bahsedildiği için sureye Kadir suresi denmiştir. Kadir, `` azamet ´´ ve `` şeref ´´ anlamına gelmektedir.İslam inancına göre Allah, Kur’an’da Kur’an’ı Kadir Gecesi’nde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir. Bakara Suresi’nin 185. ayetinde de  Kur’an’ın Ramazan ayında indirildiği beyan edildiği için Kadir Gecesi’nin Ramazan ayının içinde bulunduğu bu şekilde anlaşılmaktadır. 

KADİR GECESİ NAMAZI

Kadir gecesi namaz çok sevaptır. Ramazan ayında olduğumuz için akşam, ardından yatsı ve teravih namazı ile birlikte kadir gecesi kılınacak namaz mevcuttur. Büyük İslâm İlmihâli’nde Kadir Gecesi namazı şöyle tarif edilmiştir. “Kadir Gecesi namazı iki rekât kılındığı takdirde her rekâtta iki yüz âyet okunmalı (Amme-İnşikāk:237 âyet, Bürûc-Kadir:221 âyet), yüz rekâta kadar kılındığı zaman her rekâtında Fâtiha Sûresinden sonra “Kadir Sûresi” ile üç kere “İhlâs Sûresi” okunup iki rekâtta bir selam verilir. Kadir Gecesi namazı hakkında İbni Abbâs (r.a) dan Rasûlüllâhın (S.A.V) şöyle buyurduğu rivayet olunmuştur: “Her kim Kadir Gecesinde iki rekat kılar da her bir rekatında bir Fâtiha, yedi kere de İhlâs okursa, selam verdiğinde ise, yetmiş kere: “اَســـــْتَغْفِرُ اللَّهَ وَاَتُــــوبُ اِلَيْــــهِ” derse, Allâh-u Te’âlâ kendisini ve anne babasını affetmedikçe yerinden kalkmaz. Allâh-u Te’âlâ cennete melekler gönderir de onlar onun için ağaçlar dikerler, köşkler yaparlar ve ırmaklar akıtırlar. Kendisi de bunların tümünü görmedikçe dünyadan çıkmaz.” Peki, Kadir gecesi namazı nasıl niyet edilir? Kadir gecesi namazı kılacak kişi “Niyet ettim Allah rızası için Kadir Gecesi namazı kılmaya” niyetiyle birlikte Allahu Ekber diyerek tekbir getirir ve ellerini göbek üstü izada bağlayarak namaza başlamış olur.

 KADİR GECESİ OKUNACAK SURELER

Kadir gecesi okunacak sureler içinde ilk olarak ismini de taşıyan Kadir suresi yer almaktadır. Kadir gecesi, “kandil geceleri” denilen ve zamanla İslâm kültür tarihinde kutlu olduğuna inanılıp çeşitli ibadetlerle ihya edilen, hatta merasimlerle kutlanan gecelerden biri ve en önemlisidir. Kadir gecesi suresi Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. ﴾1﴿ Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! ﴾2﴿ Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. ﴾3﴿ Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. ﴾4﴿ O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. ﴾5﴿ kadir gecesi ayet sayısı 5’tir. Kur'an'ın indirildiğine inanılan Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için sureye bu isim verilmiştir. Kadir gecesi ile ilgili hadisler bulunmaktadır.

Rasulullah (S.A.V.) şöyle buyurdu: "Kadir Gecesi'ni Ramazan'ın son on gününde arayın."

(Buhari)

Rasulullah (S.A.V.) şöyle buyurdu: "Kadir Gecesi Ramazan'ın tek gecesidir. Kim Kadir Gecesi'ni ihya ederse, iman ve sevap umarak Allah'tan bağışlanmasını dilemesi dışında, geçmiş günahları affedilir."

(Buhari ve Müslim)

Rasulullah (S.A.V.) şöyle buyurdu: "Kim Kadir Gecesi'nde, inanarak ve sevap umarak, Kadir Gecesi'ni ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır."

(Buhari ve Müslim)

KADİR GECESİ ÇEKİLECEK TESBİHLER

Ramazan-ı Şerif ayının son 10 gününde zikir ve tesbihte bulunmak çok faziletlidir. Başı rahmet, ortası mağfiret sonu cehennem azabından kurtuluş olan oruç ayı Ramazan’ın son 10 gününde oruç ve namaz kadar tesbih çekmek ve zikirde bulunmak da çok önemlidir. zühri (r.a) rivayet edilen hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmuştur. “Her kim üç kere, Lâ ilâhe illallâhul hâlimul kerîm subhânallâhi rabbissemâvâtisseb-i ve rabbil arşil azîm” “Halim ve Kerim olan Allah'tandır başka hiç bir ilah yoktur. Yedi kat göklerin ve büyük Arş'ın Rabbi olan Allah'ı tesbih ederim derse Kadir gecesine kavuşan kimse gibi olur.” Ramazan’ın 27. gecesi  üç kere bu dua edilirse Kadir Gecesi’nin sevabına mazhar olunur.


 

 

Kaynak: Sadık Furkan Bozkurt

04 Nis 2024 - 17:56 - Gündem

Mahreç  Songül Kaplan Cengiz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi