Yumaklı; 'Kastamonu üzeri tozlanmış bir elmas gibi...'

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yumaklı yaptığı açıklamada; " Adeta üzeri tozlanmış bir elmas gibi görüyorum Kastamonu'yu." Kastamonu'dan o söylediğim üstündeki tozu atalım. Kastamonu bütün hayatı bütün çevresi işte birkaç ille münasebetten ibaret bir şehir olmamalı.Dolayısıyla bu şehir en iyi kararı bu zamana kadar nasıl verdiyse bundan sonra da o şekilde verecektir."

Nihan Kıran
Nihan Kıran Tüm Haberleri
Yumaklı; 'Kastamonu üzeri tozlanmış bir elmas gibi...'
Yumaklı; 'Kastamonu üzeri tozlanmış bir elmas gibi...'
Haber albümü için resme tıklayın

"ADETA ÜZERİ TOZLANMIŞ BİR ELMAS GİBİ GÖRÜYORUM KASTAMONU'YU"

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı açıklamasında; "Her seçim dönemi aslında bir meydan okuyuş, neye karşı, geleceğe karşı, gelecekte ne yapmak istediğine karşı bir meydan okuyuşudur. Yerel yönetici, yerel yönetime tabi olan yöneticilerin vaatlerine iyi bakmak lazım. Burada da ben eminim yani sadece Kastamonu'da değil Türkiye'nin dört bir tarafında seçmenler gerçekten kendilerine dokunacak olan adayları kendi hayatlarının daha iyi olmasını, konforlarına etki edecek olan adayları gözlemliyorlar. Her ne kadar böyle çok derinlemesine bir kampanya geçmiyor olsa bile yani ben pek çok ilde görüyorum aslında insanlar seçmen bilincinin daha artması sebebiyle, kim vaatlerini nasıl yapıyor, kim gerçekten söylediğini yapabilir, bunu çok iyi tartıyor onu görüyorum. Kastamonu gibi bir geçiş güzergâhında olmayan ama kadim bir kültüre sahip, Türkiye'nin bütün dönüm noktalarında izi olan bir şehrin çok daha üst bir seviyede olması gerekir. Adeta üzeri tozlanmış bir elmas gibi görüyorum Kastamonu'yu. Sadece şu içinde oturduğumuz Kastamonu El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü yeri bile Türkiye'de hiç kimse yoktur. Kaldı ki Kastamonu'da bunun gibi onlarca yer var. Şimdi dolayısıyla hem içinde yaşayan vatandaşların hayatını kolaylaştırmak, onların konforunu sağlamak, işte trafiğinden temizliğine, ulaşımından başka ileri derecede projelere, özellikle konut durumuyla alakalı, Kastamonu'nun son dönemdeki değişimi, gelişimine, bütün bunlara insanlar dikkat ediyor. Diğer taraftan da geleceğe dönük kendi çocuklarının da bu şehirde istihdamını sağlamak üzere neler var ona bakıyor. Dolayısıyla işin o yönü itibariyle de istihdam sağlayıcı büyük projeler, insanların ulaşımını çok hızlı bir şekilde yapacak projeler önem kazanıyor."

Yumaklı; 'Kastamonu üzeri tozlanmış bir elmas gibi...'

"KASTAMONU DA KENDİ TECRÜBESİ, BECERİLERİYLE TOPLAMDA TÜRKİYE'DEKİ ŞEYDEN BİR PAY ALABİLİR"

" Maslak Sanayi sitesi çok büyük ve çok önemli bir proje. Kastamonu'nun hepsini bir araya toplayacak, birbirlerine tecrübe aktaracak bir proje. Artık Türkiye'de bazı şeyler tek bir yerde olmuyor. Diyelim ki, Kahramanmaraş'ta Kaan Savaş Uçağı'nın bir büyük onun parçalarından bir tanesini üretecek bir tesis yapılıyor şu anda. Kastamonu da kendi tecrübesi, becerileriyle toplamda Türkiye'deki şeyden bir pay alabilir. Yani söylemek istediğim bu seçimler yerelden genele kadar çok büyük bir alanda vizyon ne onu anlatır bir şey.

Yumaklı; 'Kastamonu üzeri tozlanmış bir elmas gibi...'

"BU ŞEHİR EN İYİ KARARI BU ZAMANA KADAR NASIL VERDİYSE BUNDAN SONRA DA O ŞEKİLDE VERECEKTİR"

"Ben de bu memleketin bir evladı olarak yerelde belediye başkanının seçimi çok önemli. Bu şehirdeki çok temel şeyleri yapacak elbette. Ama bir de ileriye yönelik projeleri mutlaka gerçekleştirmesi gerekir. Bunu gerçekleştirirken de benim bu şehirden olmam hasebiyle bir avantajı olacağını düşünüyorum. Çünkü benim de takip edeceğim temel konular olacak. Hep gönlümün ve zihnimin bir tarafında mutlaka Kastamonu olmuş olacak. Dolayısıyla bu şehir en iyi kararı bu zamana kadar nasıl verdiyse bundan sonra da o şekilde verecektir. Gerçekleşmeyecek vaatleri insanlar yemiyor. Gerçekleşecek, yapılabilecek olan şeyleri düşünüp taşınıp insanlar karar verecektir. Ben elbette AK Parti'nin bir Bakanı olarak burada AK Parti'nin adayının kazanmasını birinci planda isterim. Benim bu konuda başka herhangi bir düşüncem olamaz. Dolayısıyla bu sinerjiyi hem şehirdeki 1 Nisan itibariyle oluşacak durumda benim partimin adayının kazanmasını artı benim bu şehirle alakalı ilgim, sevgim yani bu toprakların insanı olmamı birleştirdiğimiz zaman bu şehirde büyük katkıda bulunacağımı düşünüyorum."

"BİR KALDIRIM TAŞINI BOYAMAKTAN İBARET DEĞİL KASTAMONU"

"Elbette ben bütün Türkiye'nin Tarım ve Orman Bakanıyım. İnşallah hayırlısı olur ülke için, memleket için. Sadece hükümetin vizyonunu bir şehrin gelişmesiyle alakalı tek başına değil eğer şehirlerin de vizyonu aynı şekilde olursa çok daha hızlı birlikte yükseleceğini düşünüyorum. Yani ben İstanbul'da yaşıyordum. Gerçekten şehrin eskidiğini gördüm. Şimdi İstanbul'da önceki dönemlerde çok fazla uluslararası seminer olurdu, toplantılar olurdu. İstanbul önemli bir buluşma merkezi olurdu. En son İstanbul'da büyük uluslararası ne oldu? Hangi toplantı oldu? Aynı kaderi işte o zihnin veya o düşüncenin biz şunu yaparız bunu yaparız demesinin ne getireceğini düşünmek gerekir. Kastamonu için de açıkçası aynı şeyi düşünüyorum. Burada uluslararası birçok şeye ev sahipliği etsin. Kastamonu'dan o söylediğim üstündeki tozu atalım. Gerçekten birçok ilin veya il demeyeyim hatta uluslararası birçok ülkenin vatandaşlarının şuraya geldiği zaman bu kadim kültür, buradaki doku buranın insanı bunların hepsinden etkilenmemesi mümkün değil. Bunu Kastamonu avantaja çevirmesi lazım. Çok büyük bir eksiklik bu. Sadece kendi içine kapalı. Kastamonu bütün hayatı bütün çevresi işte birkaç ille münasebetten ibaret bir şehir olmamalı. Dünyanın hangi ülkesinde var böyle? İşte buradan kültür ihraç etmiş. Düşünce ufku ihraç etmiş bu şehir. Türkiye'nin bütün kırılma anlarında hep olmuş. Kurtuluş Savaşı'nda olmuş. İstiklal Yolu diye bir şey var. Yani bu kadar geçtiği bütün şeylerden güzergahlardan baktığınız zaman en çok şehidi vermiş bir ile sahip. Ne tarafına dokunsanız bir tarih fışkıran, yeşili, mavisi, samimiyeti, sevecenliği, sıcaklığı, bütün bunları değerlendirmek lazım. Anlatmak istediğim sadece işte bir sokakta bir kaldırım taşını boyamaktan ibaret değil Kastamonu. İnşallah hayırlısı olur. Bu şehir kendisine yakışanı yapar."

"DEVREKÂNİ OSB FAALİYETE GİRDİĞİNDE KASTAMONU BUNLARI HİÇ KONUŞMAYACAK"

Kastamonu'da Et ve Süt Kurumu'nun satış mağazasının açılmasına yönelik taleplerin olmasına yanıt veren Bakan Yumaklı;  "Et Süt Kurumu Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden ihtiyaç olduğu kadar ürünü geçen seneden itibaren hizmet vermeye başladı, vermeye de devam edecek. İhtiyaç olduğunda diğer market gruplarında da bu hizmet verilebilir. Ama zaten Kastamonu hayvancılığın merkezlerinden bir tanesi, dolayısıyla buna bile ihtiyaç duymaması lazım normalde. Devrekâni Organize Besi Bölgesi faaliyete girdiğinde Kastamonu bunları hiç konuşmayacak. Hatta buradan çok ciddi bir biçimde de bütün Türkiye'ye et ürünleri, et süt ürünleri ihraç etmiş olacak. Çok büyük fayda sağlayacağına inanıyorum" dedi.

28 Mar 2024 - 09:51 Kastamonu- Gündem

Mahreç  Nihan Kıran


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi