Bu hareketler hayat kurtarıyor!

Vatandaşların kalbi durduğunda, acil yardım beklediğinde bazı hayat kurtaran hareketler bulunuyor. Özellikle takdir edilesi kahraman polisimiz; Kastamonu’da kalbi duran vatandaşa kalp masajı ve suni teneffüs yaparak hayata döndürmüştü. Peki kalp masajı ve suni teneffüs nasıl ve hangi durumlarda yapılıyor?

Erdem Demirci
Erdem Demirci Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

KASTAMONU’DAN BİR ÖRNEK

Kastamonu’da İlk yardım eğitimi alan trafik polisleri, M.B’nin nabzının durduğunu fark etti. Kalp masajı ve suni teneffüs yaparak M.B’yi tekrar hayata döndüren polisler daha sonra hastayı 112 Acil Servis ekiplerine teslim etti. Yoğun bakımda tedavisi devam eden M.B’nin durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

Suni Teneffüs Nasıl Yapılır?

Kastamonu’da kahraman polisimizin vatandaşa uyguladığı Suni teneffüs, bir kişinin solunum sistemini desteklemek veya canlandırmak için dışarıdan uygulanan bir tekniktir. Bu, genellikle solunum durmasına veya ciddi solunum problemlerine yanıt olarak yapılır. İşte suni teneffüs nasıl yapılır:

Güvenlik İlkeleri:

Öncelikle, kişinin kendiniz ve çevreniz için güvende olduğundan emin olun. Tehlikeli bir yerde veya koşulda suni teneffüs uyguluyorsanız, önce çevreyi güvence altına alın.

Bilincin Kontrol Edilmesi:

Hasta veya yaralının bilincini kontrol edin. Kişi bilinçsizse, hemen acil servise haber verin.

Hava Yolu Temizliği:

Havanın serbestçe akması için hastanın ağız ve boğazını kontrol edin. Gerekiyorsa, ağız içindeki yabancı cisimleri çıkarmaya çalışın.

Baş Pozisyonu:

Hasta sırt üstü ise, başınızı hafifçe geriye doğru açın, çene yukarıya doğru kaldırın. Bu, hava yolunun daha fazla açık olmasını sağlar.

Nefes Almıyorsa:

Hasta nefes almıyorsa, hemen suni teneffüse başlayın. Eğer nefes almıyorsa, kişinin göğsünün yükselmediğini gözlemleyebilirsiniz.

Temiz Bir Yüzeyde:

Mümkünse, kişiyi temiz bir yüzeyde (zemin gibi) yatırın. Eğer bir yastık veya destek bulunuyorsa, başı hafifçe yükseltmek için kullanabilirsiniz.

Nefes Vermeye Başlama:

Hasta için solunum yolunu açın (baş pozisyonunu düzelten şekilde). Ardından, kendi nefesinizi kullanarak hastaya ağızdan ağza veya ağızdan buruna suni teneffüs yapmaya başlayın.

Nefes Verme:

Her bir suni teneffüs için yaklaşık 1-1.5 saniye boyunca kişiye hava üfleyin, bu sırada göğsünün yükseldiğini gözlemleyin. Nefes verirken kişinin göğsü yükselmiyorsa, hava yolunu daha iyi açmaya çalışın ve yeniden deneyin.

Nefes Vermeye Devam:

Kişi normale dönecek kadar veya profesyonel yardım gelinceye kadar suni teneffüse devam edin.

Eğer Nefes Alıyorsa:

Kişi aniden nefes almaya başlarsa, suni teneffüse son verin, ancak bilinci hala kapalıysa hasta yakından gözlem altında tutulmalıdır.

Suni teneffüs, eğitimli kişiler tarafından uygulanmalıdır. Acil durumlarda hemen profesyonel yardım çağrılmalıdır. Unutmayın ki suni teneffüs, hayati bir beceridir ve doğru bir şekilde uygulanması hayat kurtarabilir.

KALP MASAJI NASIL YAPILIR?

Kastamonu’da vatandaşın hayatını kurtaran Kalp masajı, resusitasyon, kardiyopulmoner resusitasyon, kalp-akciğer canlandırması veya kısa adıyla CPR (İng: Cardiopulmonary resuscitation), kalbi duran bir kişide kan dolaşımını ve solunum sistemini tekrar çalışır hâle getirmek amacıyla uygulanan acil yöntemler bütünüdür.

1) Kendisinin ve hasta/yaralının güvenliğinden emin olma

2) Hasta/yaralının omuzlarına hafifçe dokunarak ve “iyi misiniz?” diye sorarak bilinci kontrol etme; eğer bilinci yok ise:

3) Tıbbi yardım isteme (112)

4) Hasta/yaralıyı sert bir zemin üzerine yatırma

5) Hasta/yaralının yanına diz çökme

6) Hasta/yaralının kravat, kemer ve yakasını açma

7) Ağız içini kontrol ederek hava yolu tıkanıklığına neden olan cisim varsa çıkarma

8) Hava yolunu açmak için bir elini hasta/yaralının alnına, diğer elinin parmak uçlarını çenesinin altına yerleştirme

9) Çene kemiğinin uzun kenerı yere dik gelecek şekilde başı geriye doğru eğme

10) Hasta/yaralının solunum yapıp yapmadığını bak-dinle-hisset yöntemiyle 5 saniye süre ile kontrol etme:

– Göğüs kafesinin solunum hareketini gözleme

– Eğilerek yüzünü hastanın ağzına yaklaştırarak solumunu dinleme ve soluğu yanağında hissetmeye çalışma

– El ile göğüs kafesinin hareketlerini hissetmeye çalışma

11) Soluk alıp vermiyorsa alnının üzerine koyulan elin baş ve işaret parmağını kullanarak hasta/yaralının burnunu kapatma

12) Baş geriye doğru eğilmiş pozisyonda iken hasta/yaralının ağzını içine alacak şekilde yerleştirme

13) Eğer solunum yoksa hasta/yaralının göğsünü yükseltmeye yarayacak kadar her biri 1 saniyenin üzerinde 2 kurtarıcı nefes verme, havanın geriye çıkıp çıkmadığını kontrol etme

14) Kalp basısı uygulamak için göğüs kemiğini ortalayarak (göğüs kemiğinin üst alt ucunun ortası), göğüsün merkezini tespit etme

15) Bir elin topuğunu göğüsün üzerine yerleştirme

16) Diğer elini bu elin üzerine yerleştirme

17) Her iki elin parmaklarını birbirine geçirme

18) Parmakları göğüs kafesiyle temas ettirmeden, dirsekleri bükmeden, göğüs üzerine vücuda dik olacak şekilde tutma.

19) Göğüs kemiği 4-5 cm aşağı inecek şekilde (yan bakıldığında göğüs yüksekliğinin 1/3’ü kadar bası uygulama bu işlemi dakikada 100 kez uygulama.

20) Hasta/yaralıya 30 kalp masajından sonra 2 solunum yaptırma(30:2)

21) Temel yaşam desteğine hasta yaralının yaşamsal refleksleri veya tıbbi yardım gelene kadar kesintisiz devam etme

Kalp masajı, eğitimli kişiler tarafından uygulanmalıdır. Acil durumlarda hemen profesyonel yardım çağrılmalıdır. Unutmayın ki kalp masajı, hayati bir beceridir ve doğru bir şekilde uygulanması hayat kurtarabilir.

03 Mar 2024 - 12:30 - Gündem

Mahreç  Erdem Demirci


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi