Hattatlar şehri Kastamonu’da Hat Sergisi açıldı

Türkav Kastamonu Şubesi öncülüğünde Kastamonu Belediyesi ve Kutlu Bilgi Derneği’nin katkılarıyla Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde Mehmet Feyzi Efendi’nin vefatının 35. Yılı münasebetiyle Hüsn-i Hat Sergisi düzenlendi.

ECE SİNAN
ECE SİNAN Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Hüsn-i Hat Sergisinin açılışı Kastamonu Valisi Meftun Dallı tarafından yapıldı. Sergiye MHP Kastamonu Belediye Başkan adayı Yüksel Aydın’da katıldı.

Hattatlar şehri Kastamonu’da Hat Sergisi açıldı

Hat sergisi açılışı öncesinde katılımcılar söyleyişi gerçekleştirildi. Söyleyişi de Kastamonu Valisi Meftun Dallı ve Türkav Kastamonu Şube Başkanı Kamil Çonkor konuşma yaptı.

Hattatlar şehri Kastamonu’da Hat Sergisi açıldı

ÇONKOR; “37 HAT SANATÇISI, 37 PLAKALI ŞEHRE GELDİ”

Kamil Çonkor konuşmasında; “Geleneksel Türk-İslam sanatları içerisinde çok nadide bir yere sahip olan hat sanatına gönül vermiş 37 güzide hat sanatçısı, 37 plakalı güzel şehrimiz Kastamonu’nuza teşrif ettiler.” Dedi.

Çonkor, “Kastamonu’muz birçok alanda öncü olduğu gibi, yetiştirdiği birbirinden kıymetli hüsn-i hat sanatçısıyla adeta hat sanatının başkenti niteliğindedir. Ünleri dünyaya yayılan Mustafa Şevki Efendi, Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Hacı Nuri Korman, Emrullah Demirkaya ve onların günümüz temsilcileri olan Ahmet Kutluhan, Tevfik Kalp, Alperen Çelik ve Aziz Tekiner bu şehrin bağrından çıkmış çok kıymetli sanatçılarımızdır. Hattat Ahmet Kutluhan hocamız 36 öğrencisiyle beraber şu an aramızdalar. Huzurlarınızda kendilerine Hoş geldiniz, şerefler verdiniz diyorum.” ifadelerine yer verdi.

Hattatlar şehri Kastamonu’da Hat Sergisi açıldı

“BUGÜN İÇİN AYDINLIĞIN VE BİLİMİN DERGÂHI VE YUVASI ANLAMINDA KÜLTÜR SARAYI”

Çonkor konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Yıl 1943, aylardan Kasım. Devrin emniyet güçleri Mehmet Feyzi Efendi’yi, hocası Bediüzzamanlar ilgili gördüklerinden hapse atarlar. İlahi takdire boyun eğen Feyzi Efendi, ilim-irfan, ibadet-taat ve nasihatle tutukluluk günlerini geçirirken korkunç bir haber alır. Emniyet güçleri evini basmışlar, ne kadar kitabı varsa hepsini kum arabalarına doldurup karakolun salonuna boşaltmışlar.

Canından bile kıymetli bildiği kitaplarının, her çeşit yazma ve basma ilim eserlerinin, altın ve gümüş suyuyla bezenmiş tezhipli sayfaların ayaklar altına atıldığını haber alan Feyzi Efendi, o güzelim kitaplarının çamurlar ve pis sular içerisinde kalmasına öfkesinden kahrolmuş vaziyette, üzüntü ve kederle o günün gecesine giriş yapar. İşte ne olduysa o gece olmuş, Kastamonu ve çevresi zifiri kâbuslarla dolmuştur. Yerler ve gökler hiddete gelmiş, o müthiş zelzele vuku bulmuştur.

Kasım 1943’te meydana gelen bu korkunç olayda, Kastamonu kalesinden yuvarlanan dev kayalar nice kimselerin ölümüne, evlerin ve barkların ezilmesine neden olmuştur.

Kaderin cilvesine ve Allah’ın hikmetine bakın ki, o gün için suçlulara zindan olan şu an içinde bulduğumuz bu mekân, içerisinde bulunan nurlu şahsiyetlerin vesilesiyle bugün için aydınlığın ve bilimin dergâhı ve yuvası anlamında Kültür Sarayı olmuş ve bugün bizlere ve bu güzel etkinliğe kapılarını açmıştır.

Yüce Rabbim ’den Mehmet Feyzi Efendi’ye rahmetler diliyor, sergimizin açılışına teşrif eden Sayın Valimize, siz saygı değer konuklarımıza, çok kıymetli sanatçılarımıza, programın hazırlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlarıma en kalbi şükranlarımı sunuyorum.”

Hattatlar şehri Kastamonu’da Hat Sergisi açıldı

DALLI; “ASIL OLAN HÜSNÜ HATTIR”

Kastamonu Valisi Meftun Dallı, “Hüsnü hat malumunuz üzere gelenekli sanatlarımız dediğimiz bizim tezhipli sanatlarımızda diyoruz. Bunların içerisinde en başta geliyor, en kıymetlisi olandır, hepsinin kaynağıdır. Diğerleri de onun etrafında şekillenen yazılan Mushaflarda, diğer eserlerde biraz daha göze hitap eder hale getirmek için gelişmiş zaman içerisindeki sanatlardır. Ama asıl olan hüsnü hattır. Gelenekli sanatlarımız dediğimizde ezbere söylenen bir şey değil. Malum insanoğluyuz, hepimizin elbette yazdığı ya da yaptığı bir emek ortaya koyarak yaptıkları eserler kıymetli oluyor. Ancak maalesef gelenek sanatlarımızda bizi zaman zaman üzen durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Bu sanatların en önemli özelliği bir üstattan, hocadan öğrenilmesidir.” dedi.

"HÜSNÜ HAT MUTLAKA BİR HOCADAN ÖĞRENİLMESİ GEREKİYOR."

Vali Dallı Konuşmasının devamında şu sözlerine yer verdi:

“Bu sanat ancak bir hocadan öğrenilebilir. Başta birtakım şeyler zanaattır. Görerek belki de yapılabilir. Önüne birtakım şeyler koyularak, onlara bakarak yapılabilir, geliştirilebilir, öğrenilebilir. Ama bizim geleneksel İslam sanatlarımız, Türk İslam sanatlarımız, hüsnü hat ve tezhipte aynıdır. Bunlar mutlaka bir hocadan özellikle de hüsnü hat mutlaka bir hocadan öğrenilmesi gerekiyor. Ben önüme alırım, birkaç esere bakarım ve yazarım diye öğrenilebilecek bir şey değil. Onun için meraklı olanlar var ise özellikle gençlerin bu sanatı öğrenmesi için kendilerine bir hoca bulmaları gerekiyor. Öbür türlü kendi kendilerine başlayıp, ben bunları yapıyorum ediyorum diye bir yerlere gelmeye başlayınca onların öğrendiklerini düzeltmesi daha da zorlaşıyor. Bu yüzden başta böyle bir uyarıda bulunmuş olalım.

Hattatlar şehri Kastamonu’da Hat Sergisi açıldı

Kastamonu bölgesi, Müslüman kanı dökülmeden Osmanlı Devleti’ne katılmış bir bölgedir. Özellikle Karamanoğulları olsun Osmanlı Devleti’nin çok ciddi mücadele verdiği beylik olmuştur. Epeyi de kan dökülmüştür. Ama bölgemizde kan dökülmeden Osmanlı’ya bağlanmıştır. Ondan sonra İstiklal Savaşında, Balkan Savaşında ve Çanakkale Savaşında en çok şehit veren iki ilimizden birisidir. Konya ilk sıradadır ama Konya büyük bir coğrafya olduğu için ilk sıradadır, nüfusa oranladığımızda Kastamonu ilk sırayı alır, en şehit veren ilimizdir. İnşallah Kastamonu’muzu bu yönlerimizle de bundan sonra da daha iyi tanıtma fırsatı buluruz. Bu tür etkinliklerin büyük katkısı olacağına inanıyorum.”

02 Mar 2024 - 18:06 Kastamonu- Gündem

Mahreç  Ece Sinan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi