Kastamonu'nun unutulmaz 'DELİ' efsanesi

Kastamonu, kültürüyle ve doğal güzellikleriyle meşhur bir ilimizdir. Kastamonu'nun unutulmaz 'DELİ' efsaneleri nam salmıştır. Gelin sizde Kastamonu'nun efsanesine göz atın.

Büyütmek için resme tıklayın

DELİ (HACI) EŞREF EFSANELERİ (1) YER | MERKEZ
Bu efsane konusunu Kastamonu ilinde deli olarak nam salmış Hacı Eşref’ten almaktadır. Hacı Eşref Allah’ın takdiri doğrultusunda görevlerini yerine getirerek çok temiz bir hayat sürer ve tatlı hatıralar bırakarak dünyaya gözlerini yumar. O, âdeta halkın sevgilisidir. Kışın en soğuk günlerinde bile soğuk su ile abdest alır ve namazlarını hiç terk etmez. Son yıllarında gözlerini kaybetmesine rağmen Nasrullah Camii önündeki şadırvanlarda abdestini almış ve bu camide namazlarını cema-atle kılmıştır. Onu abdest alırken görenler yardımcı olmuştur. Hacı Eşref o derece temiz bir hayat sürdürmüştür ki buluntu ve kazancında şüphe gördüğü paraları almamış, kendisine para veren biri sonradan kötü bir yola saptıysa aldıklarını geri vermiştir. 11 Şubat 1976 günü vefat eden Hacı Eşref, İnebolu yolu üzerinde Hacortu köyünde bulunan Meşeli Türbe’sine defnedilmiştir. Vefatı tipi yağan bir Şubat ayına tekabül etmesine rağmen toprağa verilirken çevre vilayetlerden çok sayıda vatandaş cenazesinde hazır bulunmuştur. Hacı Eşref’le alakalı anlatılan bir efsanede rivayete göre, Yozgat’ta hâkim olarak görev yapan birinin, izinli olarak memleketi olan Kastamonu’ya geleceği günlerde, biri Hacı Eşref’e selâm gönderir. Buna karşın hâkim, kıymet vermediği için Eşrefe selamı söylemeyi dü-şünmez. Şehre iner inmez Eşref yolunu keser ve “Hani, benim emaneti vermedin” deyince şaşırır. Bu olaydan sonra hâkim, kendisine karşı ayrı bir hürmet gösterir.


DELİ (HACI) EŞREF EFSANELERİ (2) YER | MERKEZ
Hacı Eşref’le alakalı anlatılan başka bir efsaneye göre, Kastamonu halkı sakinlerinden biri Ço-rum’da askerlik yapmaktadır. Şubede kırılan bir camı onartmak için camcıya giden bu gencin Kas-tamonulu olduğunun anlaşılması üzerine Camcı: “Orada bir Hacı Eşref var, tanır mısın? O deli değil velidir. İzne giderken bana uğra sana bir paket vereceğim selamımı da götürürsün’ der. Çocuk Kasta-monu’ya geldiğinde Eşref, ondan daha evvel davranarak babasını görür ve “Oğlun askerden gelmiş, emanetimi versin.” diyerek kerametini gösterdiği rivayet edilir.


DELİ (HACI) EŞREF EFSANELERİ (3) YER | MERKEZ
Hacı Eşref’le alakalı anlatılan başka bir efsaneye göre, Bediüzzaman Said Nursî Efendi’nin Kas-tamonu’da mecburî ikamette olduğu bir süre zarfında ziyaretine gelen biri, ona köyden hediye olarak yoğurt götürür. Onun hediye almak âdeti olmadığından yoğurdu getirene, “Ben aldım, kabul ettim. Hediyeyi alın ve giderken Eşrefe verin.” der. Evden ayrılıp giderken yoğurt sahibi, Eşrefi görür. Eşref kendisine “Benim yoğurdumu veriniz” diyerek kerametinin bir örneğini daha ortaya koyduğu rivayet edilir.


DELİ (HACI) EŞREF EFSANELERİ (4) YER | MERKEZ
Hacı Eşref’le alakalı anlatılan ve 1969 yılında vuku bulduğu rivayet edilen başka bir efsanede, Eşref, Kastamonu Karayollarında operatör olarak çalışan birinin yolunu keser; 2,5 lira ister ve senin işin olacak, der. Çevre sakinleri Osman ustaya ne iş olduğunu sorduğunda Usta “Yarın Ankara’ya ağır vasıta ehliyeti imtihanına girmek için gideceğim.” der. Hacı Eşref kerametini burada da göstermiş olur ve gerçekten usta ilk imtihanda ehliyetini alır.


DELİ (HACI) EŞREF EFSANELERİ (5) YER | MERKEZ
Hacı Eşref’le alakalı olarak anlatılan başka bir efsanede, Eşref, il merkezinde, en büyük kahveha-nelerinden biri olan Karamehmet’in Kahvesine gelir, selâm verir. Orada bulunan bir yabancı Eşrefin kim olduğunu sorar ve kahvedekiler Deli derler, ama muhterem biridir diye fısıldamalar başlar. Bu büyük kahvehanenin başka bir köşesinde oturan Eşref’in duyma ihtimali olmadığı bu fısıltılara “Ben meczup deliyim” diye karşılık verdiği rivayet edilir.


DELİ (HACI) EŞREF EFSANELERİ (6) YER | MERKEZ
Hacı Eşref’in hac serüveninin anlatıldığı bu efsanede, Eşref, 1950’li yıllarda, şehrin ileri gelen-lerinin yardımları ile ve onların refakatinde Hacca gider. Kendisinden, orada olsun dilencilik yap-mamasını ve memleketin haysiyetini küçük düşürmemesi rica edilerek söz alınır. Her ne kadar bu mukaddes yerlerde aşkla gezse de alışkanlıklardan kurtulamaz ve para toplar. Ancak toplanan bu paralarla hırsızlara cüzdanını kaptırıp parasız kalanlara, hastanede çaresiz bekleyenlere yardım elini uzattığı rivayet olunur.

27 Oca 2024 - 18:34 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi