Orman köylüsü mağdur! Acil çözüm bekliyor

Köy Kooperatifleri Birliği Kastamonu Şubesi'nin Yönetim Kurulu, bugün saat 13:30'da düzenlenen ormancılık sektörü toplantısında yaşanan sorunları ve mağduriyetleri basına açıkladı. Basın mensuplarıyla bir araya gelen yönetim kurulu, ormancılık sektöründe karşılaşılan zorluklara dikkat çekti.

Necla Tutuş
Necla Tutuş Tüm Haberleri
Orman köylüsü mağdur! Acil çözüm bekliyor
Orman köylüsü mağdur! Acil çözüm bekliyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Köy Koop. Kastamonu Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, 2-3 aydan bu tarafa orman üretiminden elde edilen gelirin ödenmemesi veya ödenememesi gibi sorunlar yaşıyoruz. Aralık ayında veya Kasım ayında fatura kesip de KDV’sini ödeyemeyen kooperatiflerimiz var. Aralık ayında kesilen faturaların Ocak’ın 25’inde 26’sında vergileri çıktı çıkacak. Hala bir ödeme yok işte burada bir defa böyle bir sıkıntımız var özellikle bunun altını çizmek istiyoruz. Verilmeyen bir paranın KDV’sini yatıracağız diyerek sorunlarını şu ifadelerle dile getirdi:

Orman köylüsü mağdur! Acil çözüm bekliyor

“2024 YILI ÜRETİM BİRİM FİYATLARINA VERİLEN %20 ZAM ORANININ YETERSİZ

“Yaşanan ekonomik sıkıntılar ve oluşan enflasyon sonucunda A'dan Z’ye her şeyin fiyatı fahiş oranda artmışken, verilen %20 zam çok düşük kalmıştır.

ÖDENEMEYEN İSTİHKAK BEDELLERİ KOOPERATİFLERİMİZİ VE ÜRETİCİYİ ZOR DURUMA DÜŞÜRMEKTEDİR

Orman Genel Müdürlüğü nezdinde yapılan yanlış planlama sonucu nakit sıkıntısı yaşandığı ifade edilmektedir. Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyar TL, Kastamonu bölesinde ise 200 milyon TL ödenmesi gereken istihkak bedelleri ödenememiş, bunun sonucunda kooperatiflerimiz ve üreticilerimiz sıkıntıya düşmüştür. Kesilen faturadan kaynaklı vergilerin günü gelmiş ödenmesi gerekmektedir, veresiye alınan akaryakıt ve malzemelerin ödenmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu işin en kısa sürede çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

ERKEN ÜRETİM (KIŞ PRİMLİ KESİM ) YAPILAN YERLERDEKİ FARKLI UYGULAMALAR

Üretim sonucu çıkan sınıf mallara prim uygulanmakta, ancak kağıtlık odunlara prim verilmemektedir. Burada üretici üretimini yaparken tomruk içinde, Kağıtlık odun içinde aynı performansı ve emeği harcamaktadır. Tomruğu depoya getirip kağıtlık odunu da yaz ayında getiririm diyemez. Sonuçta burada üretici adına bir haksızlık vardır.

 34. MADDE DEĞİŞİKLİĞİ SONUCUNDA %25'LER KALDIRILARAK YERİNE %10 İSTİHKAK FAZLASI VERİLMEYE BAŞLANMIŞTIR

%25 hakları varken kooperatiflerimiz zan altında bırakılıyordu. Bu uygulamanın kaldırılıp kaldırılmaması tartışılacak bir konudur. Ancak yerine getirilen %10 istihkak fazlası ödenmesi düşük kalmıştır. Bu uygulamanın gözden geçirilmesi ve hak kaybına uğrayan kooperatiflerimizi memnun edecek seviyede iyileştirmesi gerekmektedir.

 Madde değişikliği ile gerçek kişilere %5 sigorta desteği verilmeye başlanmıştır. Sigortalı olupta borcu olmayan gerçek kişilere vahidi fiyatla yaptıkları iş karşılığı alacakları istihkak bedelinin %5'i kadar sigorta desteği verilecektir

Öncelikle verilen % 5'lik oran düşüktür ancak böyle bir uygulamanın başlaması orman köylüsünün sigorta yaptırması adına önemlidir. İlerleyen zamanlarda sigorta desteğinin artırılması gerekmektedir.

Yalnız burada 316 sayılı tebliğde Gerçek kişiler " ibaresinin bulunması anlam karmaşası oluşturmaktadır. Şöyle ki; Kooperatif işi almış ise ortakları ile bu işi yapmaktadır. Ancak işi tüzel kişilik almış olduğundan bir mağduriyet yaşanması söz konusudur. Bu nedenle 316 sayılı tebliğde bunun açıkça ifade edilmesi gerekmektedir.

Orman köylüsü mağdur! Acil çözüm bekliyor

İŞLETME MÜDÜRLÜKLERİ ARASINDAKİ UYGULAMA FARKLILIKLARI

Komşu işletmelerde çalışan kooperatiflerimiz uygulamada yapılan farklılıklar nedeniyle zaman zaman sıkıntı yaşamaktadırlar. Örneğin; iki sınır köyü ve bölme yapıları aynı özellikte olan bir üretim sahasında, fiyat farklılıkları yaşanmakta veya bir işletme kabuklu üretim izni verirken diğer işletme kabuklu üretime izin vermiyor. Ortakları tarafından da bu farklı uygulamalar nedeniyle kooperatif yöneticileri eleştiri almaktadırlar.

İHALELİ DİKİLİ SATIŞ VE YILLARA SARİ İHALELİ SATIŞ UYGULAMASI

Orman Kanununun 30. Maddesinde ihaleli satış esas alınmış, yapılan değişiklikle 5 yılı geçmemek şartıyla yıllara sari satış yapılabileceği hükme bağlanmıştır.

Eğer ki bu uygulama hayata geçecek olursa orman köylüsü mağdur olacağı gibi yerel ekonomilerde bu süreçte ciddi zarar görecektir. Bu uygulama ayrıca ormanların özelleştirilmesinin de önünü açacak, orman köylülerinin ise göç etmesine neden olacaktır.

Orman köylüsü mağdur! Acil çözüm bekliyor

TAHSİSLİ DİKİLİ SATIŞLARDA YAŞANAN SIKINTILAR

Tahsisli dikili satış almak isteyen Kooperatiflerimiz kendi adlarına banka teminati almakta zorlanmaktadırlar. Nakit olarak ta ödeme gücü olmadığı için mağduriyet yaşamaktadırlar.

Önceki uygulamada da kooperatiflerimizin, tüccarların taşeronu gibi çalışmaları da doğru bir uygulama değildi.

Bu nedenle Tahsisli Dikililerde kooperatiflerimizin ORKÖY tarafından desteklenmesi sağalabilmelidir veya başkaca çözümler geliştirilmelidir.

Köy Kooperatifleri Birliği Kastamonu Şubesi Yönetim Kurulu, sorunların çözüme kavuşturulması ve yerel ekonominin desteklenmesi için hemşehrimiz Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’dan destek beklediklerini ifade etti. Orman köylüsünün emeğinin karşılığını alabilmesi ve sektördeki adaletsizliklerin giderilmesi için çözüm odaklı adımlar atılması talep edildi.

24 Oca 2024 - 15:42 - Ekonomi

Mahreç  Necla Tutuş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

İsmai Özer - Çok doğru orman köylüleri tahsisli kesimden fadalanamıyo sünkü orman işletmesi 3bin 5bin m küp ihale yapıyo onun için köylüler faydalanamıyo sayın orman bakanımızın bu işi cözmesini bekliyoruz İsmail özer inebolu karşı yaka köyü koperatif üyesi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 23:17

Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi