"Eşit bir dünya var etmek zorundayız!"

CHP İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Vuslat Atak, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla  yaptığı açıklamada, çocuk hakları mücadelesinin sadece bireysel haklar olarak değil, toplumsal adaletin temel taşı olarak ele alınması gerektiğini vurguladı. Atak, "Biz yetişkinler, bütüncül çocuk hakları politikası üretmek ve çocuğun üstün yararını önceleyerek çocuklar için, çocuklarla birlikte savaşsız, sömürüsüz, eşit bir dünya var etmek zorundayız" dedi.

Nihan Kıran
Nihan Kıran Tüm Haberleri

 ATAK; "ÇOCUK HAKLARI MÜCADELESİ, TOPLUMSAL ADALETİN TEMEL TAŞI OLARAK ELE ALINMALI"

CHP İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Vuslat Atak konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin temel ilkeleri toplumda çocuklar arasında ayrım gözetmeme, yaşama ve gelişimleri için uygun çevrenin sağlanması ve her durumda çocuğun yüksek yararının korunmasıdır. Atatürk’ün 'Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır' veciz sözü, adeta Çocuk Hakları sözleşmesinin özünü oluşturmaktadır. Ancak, yaşadığımız günler, çocuk hakları ile ilgili farkındalığın sadece bir günle sınırlı olmamasını; aksine toplumsal bir hareketin merkezine yerleştirilmesi gerektiğini zihnimize kazıyarak öğretiyor.   Bu perspektiften bakıldığında, çocuk hakları mücadelesinin sadece bireysel birer hak olarak değil, toplumsal adaletin temel taşı olarak ele alınması gerektiğini gösteriyor.

"ÇOCUKLARA BAKIŞ AÇISI TOPLUMLARIN, İKTİDARLARIN VE DEVLETLERİN HALİNİ YANSITIR"

Atak devamında şunları kaydetti; "Çocuklar bugünün hak özneleridir. Biz yetişkinler, bütüncül çocuk hakları politikası üretmek ve çocuğun üstün yararını önceleyerek çocuklar için, çocuklarla birlikte savaşsız, sömürüsüz, eşit bir dünya var etmek zorundayız. Aksi halde; adaletten, özgürlükten, demokrasiden ve insan haklarından dem vurmamız yok hükmündedir.  Unutmayın ki çocukluğa ve çocuklara bakış açısı toplumların, iktidarların ve devletlerin halini yansıtır. Çocuklar için çocuklarla birlikte, varlıklarını görmek, özgürleştirmek, güçlendirmek için onların aleyhine dönen çarkları kırmalıyız. Çocukların öldürülmediği, ihmal, istismar ve şiddete maruz bırakılmadığı, zorla evlendirilmediği, çocuk işçi olarak emeğinin gasp edilmediği, haklarına erişim engellerinin kaldırıldığı, aç ve yoksul bırakılmadığı, yetişkinlerin yarattığı eşitsiz bir toplumda 'hak öznesi' olarak yaşadığı bir dünya var edene dek mücadeleye devam."

20 Kas 2023 - 19:05 Kastamonu/ Kastamonu- Gündem

Muhabir  Nihan Kıran


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.