TAŞINMAZ MAL İHALESİ İLANI

ARAÇ KAYMAKAMLIĞI MİLLİ EMLAK ŞEFLİĞİNDEN

Abdulillah Altun
Abdulillah Altun Tüm Haberleri

ARAÇ KAYMAKAMLIĞI MİLLİ EMLAK ŞEFLİĞİNDEN
İRTİFAK HAKKI TESİS EDİLECEK TAŞINMAZ MAL İHALESİ İLANI
Sıra NoDosya Noİli-İlçesi-Mahallesi/KöyüAda-ParselYüzölçümü(m2) - Hazine HissesiCinsiİmar Durumuİrtifak Hakkı Tesis Edilecek Alan (m²)İrtifak Hakkı Tesis Amacıİrtifak Hakkı Süresiİlk Yıl Tahmini İrtifak Hakkı Bedeli (TL)Geçici Teminat Bedeli (TL)İhale Tarihi-Saati 
137040107060Kastamonu-Araç-Ömersin Köyü101-221304.437,93 m² - TamHam Toprakİmarsız304.437,93 m² İmar Planıyla getirilecek kullanım kararlarına uygun olarak, konut, enerji ve konaklama amaçlı turizm hariç olmak üzere eğitim, sağlık, spor, turizm, sanayi, organik tarım, hayvancılık, organize hayvancılık, sosyal, kültürel vb. tesisler yapılmak amacıyla30 (Otuz) Yıl . Süre hakkın tapuya tescil tarihinde başlayacaktır366.000,00 TL 109.800,00 TL 7.11.2023- 11.00
1-  Yukarıda nitelikleri belirtilen, 30 yıl süreli bağımsız ve sürekli nitelikli irtifak hakkı tesis edilecek taşınmazın ihalesi 2886 sayılı Kanunun 51 inci maddesinin (g) bendi uyarınca pazarlık usulü ile hizalarında gösterilen gün ve saatte Araç Kaymakamlığı (Milli Emlak Şefliği) Yukarıaraç, Yukarı Araç Mah. Bağış Sok. Hükümet Konağı K:1, Hükümet Konağı  Araç Merkez, Kastamonu Karabük Yolu No:61, 37800 Araç/Kastamonu adresindeki binasının 1. katında bulunan Milli Emlak Şefliğinde  toplanacak olan komisyon huzurunda yapılacaktır.
2-  İhalelere katılacakların;
a) Tebligat için Türkiye'de adres göstermeleri,
b) İhalesine girecekleri taşınmazın hizasında belirtilen geçici teminat tutarının  Araç Kaymakamlığı Malmüdürlüğüne yatırdıklarına dair vezne alındısını yada teyit yazısı ile birlikte Bankalar ve özel finans kurumlarının verecekleri süresiz (banka şubelerince verilen teminat mektuplarının toplamı ile aynı şube limitlerini gösterir limit içi olarak düzenlenmiş ve işin özelliği belirtilmiş) teminat mektuplarını yada Hazine ve Maliye Bakanlığınca ihraç edilen Devlet İç Borçlanma Senetleri veya bu senetler yerine düzenlenen belgeleri (Nominal bedele faiz dahil edilerek ihraç edilmiş ise bu işlemlerde anaparaya tekabül eden satış değerleri esas alınır), 
c) Gerçek kişilerin T.C. kimlik numarasını, tüzel kişilerin ise vergi kimlik numarasını bildirmeleri, (Gerçek kişilerin; yerleşim yeri belgesi veya ikametgah belgesini, aslını ibraz etmek suretiyle T.C. kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı / Kimlik Kartı fotokopisini veya Nüfus Kayıt Örneğini) vekaleten ihaleye katılacakların ise noter tasdikli vekaletnameyi,
d) Özel hukuk tüzel kişilerinin, yukarıda belirtilen şartlardan ayrı olarak, idare merkezlerinin bulunduğu yer mahkemesinden veya siciline kayıtlı bulunduğu ticaret veya sanayi odasından yahut benzeri meslekî kuruluştan, ihalenin yapıldığı yıl içinde alınmış sicil kayıt belgesi ile tüzel kişilik adına ihaleye katılacak veya teklifte bulunacak kişilerin tüzel kişiliği temsile tam yetkili olduklarını gösterir belge veya noterlikçe tasdik edilmiş vekaletnameyi vermeleri; kamu tüzel kişilerinin ise, yukarıda belirtilen şartlardan ayrı olarak tüzel kişilik adına ihaleye katılacak veya teklifte bulunacak kişilerin tüzel kişiliği temsile yetkili olduğunu belirtir belgeyi vermeleri,
3-  İhaleler ile ilgili şartname ve gerekli diğer bilgiler mesai saatleri içerisinde Kastamonu/Araç Kaymakamlığı (Milli Emlak Şefliği)'ndan ücretsiz olarak görülebilir.
4-  Hazine taşınmazlarının; satış işlemlerinde satış bedeli, sınırlı ayni hak tesisi (irtifak hakkı) ve kullanma izni verilmesi işlemlerinde yıllık bedeller üzerinden Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü tarafından; 5 Milyon TL'ye kadar olan kısmı için %1 (yüzde bir), 5 Milyon TL'den 10 Milyon TL'ye kadar olan kısmı için %0.5 (binde beş), 10 milyon TL'yi aşan kısmı için %0.25 (on binde yirmi beş) oranında işlem bedeli alınacaktır.
5- İrtifak hakkı ihalesi sonucunda, yapılacak yatırım için ön izne ihtiyaç duyulması halinde, lehine irtifak hakkı tesis edilecek yatırımcıya; fiili kullanım olmaksızın tescil, ifraz, tevhit, terk ve benzeri işlemlerin yapılması veya imar planının yaptırılması, değiştirilmesi ya da uygulama projelerinin hazırlanması ve onaylatılması, ilgili kamu idarelerinden gerekli izin ve ruhsatın alınması gibi işlemlerin yerine getirilebilmesi için bir yıl süreyle ön izin verilir. Verilen ve uzatılan ön izin sürelerinin toplamı dört yılı geçemez. Ön izin döneminde süre dondurulmaz. 
6- Ön izin bedeli, ihale bedelinin; birinci ve ikinci yıllar için yüzde yirmisi, üçüncü yıl için yüzde otuzu, dördüncü yıl için yüzde kırkı olarak belirlenir. Bu şekilde belirlenen ön izin bedeli ikinci, üçüncü ve dördüncü yıllar için; ihale bedelinin Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmeliğin 14 üncü maddesi uyarınca arttırılması sonucunda oluşacak bedel üzerinden hesaplanır. Fiili kullanım olması halinde bu alana isabet eden ön izin bedeli, irtifak hakkı ihale bedelidir. 
7- Ön izin verilen hâllerde, ilk yıl irtifak hakkı bedeli; ihale ile belirlenen bedelin ön izinde geçen süre dikkate alınarak Türkiye İstatistik Kurumunca yayımlanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE – oniki aylık ortalamalara göre yüzde değişim) oranında artırılması suretiyle tespit edilecek bedeldir. İrtifak hakkı ilk yıl bedeli ihale bedeline, ikinci ve üçüncü yıl bedelleri ise resmi senet gereğince tespit edilecek bedellere yüzde yetmiş indirim uygulanarak tahsil edilir. İlk yıl irtifak hakkı ve ön izin bedelleri, ihalenin onaylanmasına ilişkin kararın müşteriye tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde peşin olarak ödenir. Müteakip yıllar irtifak hakkı bedelleri ise, resmi senette belirtilen tarihte peşin olarak ödenir. Ayrıca İrtifak hakkı kurulan Hazine taşınmazı üzerinde yapılacak tesis hakkında Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmeliğin 79 uncu maddesi uyarınca hasılattan pay alınır.
8-  Posta ile yapılacak müracaatlarda 2886 sayılı Kanunun 37. maddesine göre hazırlanmayan teklifler ve 38. maddeye göre ihale saatine kadar verilmeyen teklifler ile postadaki gecikmeler ve de faks ve elektronik postayla yapılacak müracaatlar kabul edilmeyecektir.
9-  Komisyon gerekçesini kararda belirtmek suretiyle ihaleyi yapıp yapmamakta serbesttir. Komisyonun ihaleyi yapmama kararı kesindir.
10-  Bu ihaleye ilişkin bilgiler https://www.arac.gov.tr ve https://www.milliemlak.gov.tr internet adreslerinden görülebilir. 
BİLGİ İÇİN İLETİŞİM TELEFONU : (0-366) 362-25-60
İLAN OLUNUR.

#ilangovtr

Basın No ILN01915348

27 Eki 2023 - 00:05 Kastamonu/ Araç- Resmi İlanlar

Mahreç  Abdulillah Altun


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi