Önce Kasım, sonra Ocak! Emekliye çifte zam...

......

Elif Keşkek
Elif Keşkek Tüm Haberleri

Emekliye ek zam için çalışmalar hız kazanırken, Meclis’inaçılması ile Kasım’da aylıkların artmasına artık kesin gözü ile bakılır oldu.SSK ve Bağ-Kur emekli zammı düzenlemesi ile 7500 TL olan en düşük emekli maaşıiçin artış formülleri de ortaya çıktı. Ardından Ocak zammı ile beraber tümemekli maaşları daha da yükselecek. Eylül ayı enflasyon rakamlarınınaçıklanmasının ardından 3 aylık net oran belli olurken, yıl sonu içinbeklentiler de tek tek hesaplandı. İşte detaylar…

Emekli zammı düzenlemesi öncesinde dün çok önemli birveri daha açıklandı. Eylül ayı enflasyon rakamları belli olurken, SSK veBağ-Kur’lu için en düşük emekli maaşı zammı hesapları yeniden değişti. 16milyona yakın kişiyi ilgilendiren emekliye zam düzenlemesinde detaylar da yavaşyavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Emekliye müjde olarak çifte zammın işaretlerigeldi.

EYLÜL AYIENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

Emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok kalemdebelirleyici olacak Eylül ayı enflasyon rakamları belli oldu. Türkiye İstatistikKurumu (TÜİK) Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyonoranı Eylül ayında aylık bazda yüzde 4,75, yıllık bazda ise yüzde 61,53 olarakgerçekleşti.

EMEKLİ VE MEMURUN3 AYLIK ZAMMI KESİNLEŞTİ

TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre Temmuz'da enflasyonyüzde 9,62, Ağustos'ta 9,09 ve Eylül ayında ise yüzde 4,75 oldu. Tüm bunlarlaberaber 3 aylık enflasyon rakamı da yüzde 25,11 olarak kayıtlara geçti. Eylülayı enflasyon rakamları sonrası refah payı hariç 3 aylık emekli ve memur zamoranı netleşti.

• Haziran ayında 1351,59 olan Tüketici Fiyat EndeksiEylül ayında 1691,04'e yükseldi.

• 3 aylık enflasyon oranı yüzde 25,11,

• Refah payı hariç 3 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammıyüzde 25,11,

• 3 aylık memur enflasyon farkı yüzde 18,

• Memur toplu sözleşme zammı yüzde 15,

• 3 aylık memur zammı yüzde 35,73 oldu.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMIKASIM’DA YENİDEN BELİRLENECEK

Sabah’ın haberine göre, OVP'de mali disiplin konusundayol haritasının çizilmesi sonrası emekliye zam düzenlemesi öncelikli gündemhalini aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı sonrası Çalışma veSosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni emekli zammıdüzenlemesi için düğmeye bastı. Ekim ayında Meclis'te yeni yasama dönemininbaşlamasıyla da emekliye zam düzenlemesi için çalışmalar hızlandı. En düşükemekli maaşının bütçe çalışmalarının meyvelerini vermesiyle en geç Kasım ayındayeniden belirlenmesi bekleniyor. Emekli taban aylığının ara zam ile artmasıylaberaber Hazine desteği de yükselmiş olacak.

EMEKLİ ZAMMI TAKVİMİNETLEŞTİ

• Bütçe çalışmasının tamamlanması sonrası emekli zammıiçin taslak çalışma ortaya konulacak.

• Kanun teklifi Meclis'e gelecek.

• Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nundan geçecek.

• Genel Kurul'da oylanacak.

• Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla ResmiGazete'de yayımlanacak.

• Ocak ayı başında 6 aylık enflasyon rakamlarınınkesinleşmesi sonrası emekli maaşları yeniden artacak.

EMEKLİYE EK ZAMDA2 FORMÜL

İlk formülde, 2023 seçimleri sonrasında yeni ekonomiadımlarının meyvelerini vermesiyle emekliye ek zam verilecek. Burada en düşükemekli maaşı içerisinde Hazine desteğinin artırılması gündeme geldi. En düşükemekli maaşı mevcut durumda 7.500 TL olarak uygulanıyor. Burada Hazinedesteğinin 2.000-3.000 TL civarında bir artış ile taban aylıkların 10.000 TLolarak revize edilmesi en güçlü formül olarak dikkat çekiyor.

İkinci formülde, taban aylıkların artırılmasının yanındabir diğer formül seyyanen zam oldu. Burada bütün emeklilerin maaşlarına yine2.000-3.000 TL civarında bir artış yapılması masada bulunuyor.

AYLIKLARA ÇİFTEZAM YOLDA

Emekli maaşı zammı için düzenleme 2023 yılı bitmedenyasalaşacak. En geç Kasım ayında 7.500 TL olarak uygulanan taban aylık yenidenbelirlenecek. 'En düşük emekli maaşı'nın artması sonrası tüm emeklilerin maaşlarıOcak ayı başında yeniden yükselecek.

Ocak sonrası dönem için asgari ücret, memur ve emeklimaaşları için yeni sistemin devreye girmesi bekleniyor. Hazine ve Maliye BakanıMehmet Şimşek, yeni dönemde artık 'Enflasyon beklentileri'ne göre ücretdüzenlemelerinin yapılacağının sinyalini verdi.

6 AYLIK ENFLASYONBEKLENTİSİ YÜZDE 67,22

Merkez Bankası'nın Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketisonuçlarına göre yıl sonu enflasyon rakamlarının yüzde 67,22 olması bekleniyor.Buna göre 2023 yılının 2. yarısı için enflasyon oranı yüzde 39,61 olarakhesaplandı. Yani bu rakam SSK ve Bağ-Kur emeklileri için refah payı hariç Ocakzammı olarak beklentilere girmiş oldu.

EMEKLİ VE MEMURİÇİN 6 AYLIK BEKLENEN ZAM ORANLARI

• 6 aylık enflasyon oranı yüzde 39,61,

• Refah payı hariç 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammıyüzde 39,61,

• 6 aylık memur enflasyon farkı yüzde 31,71,

• Memur toplu sözleşme zammı yüzde 15,

• 6 aylık memur zammı yüzde 51,46 oldu.

Bilindiği üzere SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları her yılOcak ve Temmuz döneminde olmak üzere 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alıyor.Bu oran doğrudan kök maaşlara yansıyor.

Örneğin; 10.000 TL kök maaşı olan bir vatandaşın maaşı buhesaplanan rakamlara göre 13.961 TL'ye yükselecek. Bu rakama yüzde 4'lük eködeme ilave edilecek ve emekliler hesabında 14.519 TL'yi görecek. Ayrıca budönem memur zam oranı emekli maaşları için de önemli bir referans değer olacak.Ocak zammı için 5-10 puanlık bir refah payı da masada olacak.

04 Eki 2023 - 16:46 - Gündem

Mahreç  Elif Keşkek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Açıksöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Açıksöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Açıksöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Açıksöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kastamonu Markaları

Açıksöz Gazetesi, Kastamonu ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 012 37 98
Reklam bilgi