‘Yurtseverleri İstiklal Yolu’na bekliyoruz’

9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Gününün 101'nci yıldönümü kutlamaları sonrasında başlayan ve 4 gün devam edecek olan Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşünün ilk gününde yürüyüşçüler, Çuhadoruğu mevkiinde konakladı.

banner72

Yürüyüşçüler, Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü ’nün ilk mola yeri olan, İnebolu sınırındaki Çuhadoruğu kamp alanına ulaştı. Vali Çakır burada yaptığı konuşmasında; “İstiklal Yolu kurtuluş savaşında son derece önemli bir görevi ifa etmiş. Karadeniz'den, İstanbul'dan özellikle gelen silah ve cephanenin cephenin iç hatlarına ulaşması noktasında Kastamonulular çok büyük bir görev ifa etmiştir. Bu bizim bugünkü şartlarda, bugünkü konforda yürüdüğümüz yolları kanılarla, atlarla, sırtlarında cephane ve mermiyle o zorlu şartlarda yaklaşık 3 yıl süren bir süreçte cephe hattına sürekli destek sağlama noktası, özellikle silah ve cephane noktasında bir görev ifa etmişlerdir. Bizde Kastamonu Valiliği olarak geçen seneden beri Gençlik ve Spor Bakanlığımızın himayelerinde bu yürüyüşleri tertip ediyoruz. Bu yürüyüşlerin hikayesi yaklaşık 20 yıla dayanıyor geçen sene pandemi nedeniyle biraz sınırlı sayıda katılım yapmıştık. Bu sene katılımcı sayımızı arttırdık, şu noktaya katar yaklaşık 600-700 kişiyle yürüdük artık bundan sonraki ilçe geçişlerimiz aşamasında da her ilçenin geçişinde de gençlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız bu güzel muhteşem topluluğa eşlik edecekler, tarihi onlar da yâd edecekler” dedi.

“SİLAHINIZ CEPHANENİZ OLMADIKTAN SONRA SAVAŞI KAZANMANIZ ZOR”

Vali Çakır, Ulu Önder Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı esnasında bu halkın önemini, ‘Gözüm Sakarya’da, kulağım İnebolu’da’ sözüyle perçinlediğini vurgulayarak; “Silahınız cephaneniz olmadıktan sonra savaşı kazanmanız zor. Bu kapsamda da şuan bizim yürüdüğümüz hat ecdadımızın, Halime Çavuşların, Şerife Bacıların, hamamcı Kadı Salih Reislerin ve onlar gibi binlerce isimsiz kahramanların büyük emek ve özverisiyle kahramanlık destanı yarattığı hat. Bizler de ecdadımızın izinde büyük bir gururla, büyük bir keyifle yürüyoruz. Şu an bulunduğumuz topluluğun içerisinde yurdumuzun dört bir yanından katılan yürüyüşçülerimiz var, onlara da çok teşekkür ediyoruz. İnşallah yarın saat 07:30'da Çuhadoruğu'ndan Küre istikameti, daha sonra Ecevithan, daha sonra Seydiler ve inşallah Pazar günü de Kastamonu merkezde nihayete erecek olan yürüyüşümüz 3 gece 4 gün boyunca devam edecektir. Yaklaşık 96-97 kilometrelik bir güzergah, pazar günde saat 17:30 gibi inşallah Kışla Parkında bu heyeti hep beraber, Kastamonulular bizzat tekrar karşılayacağız. Bu etkinliğe katılan tüm vatandaşlarımıza, katılımcılara, bayrağımızın ülkemizin sevdalılarına yürekten teşekkür ediyorum. İlerleyen yıllarda İstiklal Yolunu yüzbinlerle yürüyeceğiz. Bunu sadece 9-12 Haziran günleriyle kısıtlamayacağız. İnebolu’dan Kastamonu'ya kadar her grubun, herhangi bir tarihe bağlı kalmaksızın gruplar halinde yürümesi, kolaylıkla yürümesi noktasında da zaten belli bir çalışmamız var onlarıda son aşamaya getiriyoruz. Yürüyüşçü alemi hem ülkemizde hem dünyada çok önemli bir parkur kazanmış olacak bu da tüm doğa severler, yurt severlere de buradan duyurmuş olalım herkesi Kastamonu'ya İstiklal Yolunu yürümeye bekliyoruz” diye konuştu. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2022, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER