Yoksulluk sınırı 10 bin TL'nin üzerinde

Türk-İş'in yayımladığı Kasım ayı araştırmasına göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 3 bin 191 TL'ye, yoksulluk sınırı ise 10 bin 396 liraya yükseldi.

Yoksulluk sınırı 10 bin TL'nin üzerinde
banner72

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Kasım ayı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” raporuna göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 3 bin 191 TL’ye yükseldi. Ekimde ilk kez 10 bin TL'yi aşan yoksulluk sınırı ise, kasımda 10 bin 396 TL'ye çıktı.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3 bin 902 TL’ye yükseldi. Raporda ayrıca 2021 net asgari ücretin hala açlık sınırı altında olduğu belirtildi. Raporda yılın ilk 11 ayındaki fiyat artışının yüzde 23,23, gıda enflasyonunda da son 12 ayda yüzde 26,82 oranında olduğu açıklandı. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 20,58 olarak hesaplandı.

“SATIN ALMA GÜCÜ DAHA DA GERİLEDİ”

Raporda şu ifadelere yer verildi; "Dövizde yaşanan artış, elektrik, doğalgaz, benzin fiyatlarına yansıması, üretim girdi maliyetlerindeki yükselme, temel mal ve hizmetlere gelen yüksek zamlar, dar ve sabit gelirli milyonlarca ailenin geçim şartlarını daha da ağırlaştırdı. Günbegün artan fiyatlar karşısında zaten yetersiz olan ücret gelirlerinin satın alma gücü daha da geriledi. AB üyesi ülkelere göre Türkiye asgari ücretin en düşük olduğu ülke durumuna geldi. Dört kişilik ailenin açlık sınırı bile mevcut asgari ücretin üstünde oldu. Bu ay itibariyle tek bir kişinin yaşama maliyeti de net asgari ücreti 1078 TL geçti.

TÜRK-İŞ tarafından 34 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan, bu alanda öncü ve diğer çalışmalara örnek olan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” araştırmasının Kasım 2021 ayı sonucu, gıda maddeleri fiyatlarında artışın devam ettiğini ortaya koydu. Bu durum, başta ücretli çalışanlar ve emeklileri olmak üzere, geniş bir toplum kesiminin yaşama şartlarını olumsuz etkilemeye devam etti. Ücret gelirlerinde belirli bir artış sağlanmasına karşın yetersiz kalan gelir karşısında çalışanların mağduriyeti devam etti." (Nihan Kıran)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER