'Yeteri kadar tanınmaması büyük eksiklik'

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı, Kastamonu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Taşköprü Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü işbirliğince düzenlenen 'Dedemiz Atabeygazi Hüsamettin Çoban Bey,Muzaffereddin Yavlak Arslan Bey Şiir, Hikaye ve Mektup Yazma Yarışması sonuçlandı

'Yeteri kadar tanınmaması büyük eksiklik'
banner72

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı, Kastamonu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Taşköprü Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü işbirliğince düzenlenen 'Dedemiz Atabeygazi Hüsamettin Çoban Bey,Muzaffereddin Yavlak Arslan Bey Şiir, Hikaye ve Mektup Yazma Yarışması sonuçlandı.

1 Nisan 2021 tarihinde başlayan ve 15 Mayıs 2021 tarihinde sonuçlanan yarışmanın hikaye dalındaki sonuçları şu şekilde: Akcakoca Sosyal Bilimler Lisesi Öğretmeni Yunus Kara Gideros adlı hikayesi ile birinci, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Psikoloji Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Yasemin Çakır Adın Gibi Ata Olasın Oğul hikayesi ile ikinci, Eğitimci,  Daday Kültür Sanat Turizm, Miralay Halit Akmansü isimli kitapların yazarı Halil Serdar Bıyıklı Yunus Mürebbiden Kıyak Sultana adlı hikayesi ile üçüncü oldu.

Şiir dalındaki sonuçlar: Akcakoca Sosyal Bilimler Lisesi Öğretmeni, Yunus Kara Çobanoğlu Destanı adlı şiiri ile birinci, Taşköprü Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Muhammet Sole Çobanoğlu Beyliği adlı şiiri ile ikinci,  Prof. Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mehmet Uysal Bizimdir şiiri ile üçüncü oldu.

Mektup dalındaki sonuçlar: Seydiler Şehit Ersin Yenel Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Şahin kurt Dedem Atabeygazi Hüsameddin Çoban Beye Selam Olsun adlı mektubu ile birinci, Abdurrahmanpaşa Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ümit Helveci Dedem Atam Atabeygazim adlı mektubu ile ikinci, Ağlı Nüfus Müdürlüğünde memur Cebimdeki Not Defteri adlı romanın yazarı Mehmet Çay Yapraktan Ulular Ulusuna adlı mektubu ile üçüncü oldu.

Yarışma ödül töreni salgın şartları da dikkate alınarak, Ağustos ayı içinde Hz Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfınca düzenlenen Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma programı çerçevesinde Halk Eğitimi Merkezi salonunda yapılacak. Tasavvuf Musikisi programı ile birlikte olacak.

YURT;“YAVLAK ARSLAN’IN YETERİ KADAR TANINMAMASI BÜYÜK BİR EKSİKLİK”

''Bilmediğimiz değerleri öğrenmek adına ve bu değerleri öğrenmek adına başta öğretim görevlilerimiz başta olmak üzere ilimizin önde gelenlerine verdikleri emekleri için teşekkür ediyoruz'' ifadelerine yer veren Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, “MuzaffereddinYavlak Arslan ve o dönemin gerçekten büyük değerleri. Muzaffereddin Yavlak Arslan’ın yeteri kadar tanınması bizler için büyük bir eksikliktir. Fakat Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Vakfımızın önceliğinde Muzaffereddin Yavlak Arslan gündeme getirildi. Bu işe öncelik ettiler. Bu sayede de Muzaffereddin Yavlak Arslan’ı yeterince tanımamıza vesile oldular. Bizler de, Kastamonu Belediyesi, Taşköprü Belediyesi ve Şeyh Şaban-ı Veli Vakfı’nın birlikte yürütmüş olduğu çalışmalar neticesinde düzenlenen yarışmanın sonuna gelmiş olduk. Bu süre zarfında Muzaffereddin Yavlak Arslan hakkında da detaylı bilgiler edinme imkanı bulduk. Nasıl ki Malazgirt’te aslanların mücadele ettiği ve 800’lü yıllarda Muzaffereddin Yavlak Arslan’ın vermiş olduğu mücadeleleri ile Ginolu bölgesinde vermiş olduğu mücadeleler ortadadır. Bizler de bu vesileyle verilen bu mücadelelere hatırlamış bulunuyoruz. Allah hepsinin mekanlarını cennet eylesin. Bununla birlikte bir yarışma düzenlenmesi noktasında bizlere talep geldi. Şiir, hikaye, mektup gibi yarışma düzenlemek istediklerini belirttiler. Yarışmayı da Türkiye genelinde yapmak istediklerini ifade ettiler. Bizlerde imkanlar ölçüsünde bu yarışmaya gereken desteği verdik. Hocalarımızda uzun çalışmalar neticesinde yarışmayı sonuçlandırdı ve kazananları açıkladılar. Pandemiden dolayı ödül törenini yapamadık ama en kısa sürede inşallah normalleşmeyle birlikte bu ödül törenini de yapacağız. İnşallah buna benzer projelere önümüzdeki süreçte de elimizden gelen destek ve katları Belediye olarak vermeye hazırız. Emeklerinden dolayı herkese teşekkür ediyorum” dedi.

SARI; “TÜRKİYE GENELİNDEN ÖNEMLİ KATILIMLAR OLDU”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Yarışma Komiyesi Üyesi İzzet Sarı şu ifadeleri kullandı; “Bundan yaklaşık 803 yıl önce bu toprakları Bizanslılardan kurtararak bizlere yurt yapan Selçuklunun en önemli kumandanlarından Hüsameddin Çoban Beyi (Atabey Gazi) ve onun torunu yine devamında Çobanoğulları Beyliği’ni uzun yıllar yöneten ve bu topraklarda hala çok önemli eserleri bulunan Muzaffereddin Gazi Yavlak Arslan’ı rahmetle anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Bizler bugünkü nesil olarak atalarımıza vefa örneği göstermek ve toplumda farkındalık oluşturmak adına Çobanoğulları Beyi Atabeygazi Hüsameddin Çoban, Muzafereddin Gazi Yavlak Arslan ve Kastamonu Fethi temalı üç ayrı yarışma düzenledik. Bu yarışmaya Türkiye genelinden önemli katılımlar oldu. Yarışma jüri üyeleri ise Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz nezaretinde Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu, Prof. Dr. Orhan Söylemez, Prof. Dr. Abdullah Aydın, Doç. Dr. Onur Hasdedeoğlu, Dr. Öğretim Üyesi Tuba Dalar oldu. Uzun süren değerlendirmenin ardından puanlamaları yaparak bizlere katkı verdiler. Bugün şiir, mektup ve hikaye yarışmalarında dereceye giren eserleri de açıklıyoruz.''

SARI; “ÖDÜL TÖRENİ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE”

Yarışmanın ödül töreninin tarihi ve yerinin ise önümüzdeki günlerde belirlenip kamuoyunda da duyurulacağını söyleyen İzzet Sarı; “Bu yarışmanın başından sonuna kadar bizlere desteğini esirgemeyen devlet adamımız, bakanımız Murat Başesgioğlu’na, Kastamonu eski Belediye Başkanımız Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Süleyman Yücel’e, yönetimini ve yarışmanın organizasyonunu koordine eden eğitimci Zeki Gökgöz’e, eğitimci Mustafa Gezici’ye, Kastamonu Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Melih Nural’a, Taşköprü Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Mehmet Tuğcu’ya teşekkür ediyoruz. Yine Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’na, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal’a, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt’a, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çiftçi’ye ve ekbine, Fen Edebiyet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz ve diğer tüm emeği geçenlere de ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ;“EHLİ SÜNNET ÜZERE OLDUĞUMUZ İÇİN ŞÜKREDİYORUZ”

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çiftçi de kısa konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Cenab-ı Hak bizi İslam üzere yarattığı için şükrediyoruz. Ehli sünnet üzere olduğumuz için şükrediyoruz. Kastamonu gibi Şeyh Şaban-ı Veli gibi Allah dostlarından birinin mekanında olmaktan şükrediyoruz. Bunun için onurluyuz.” şeklinde konuştu. (Zehra Beyza Güler)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER