‘Yerel basınımızın her daim yanındayız’

‘Yerel basınımızın her daim yanındayız’
banner72

YRP GENEL MERKEZ EKONOMİK İŞLER 9. BÖLGE BAŞKANI HÜSEYİN KUZU:

‘Yerel basınımızın her daim yanındayız’

Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Merkez Ekonomik İşler 9. Bölge Başkanı Hüseyin Kuzu, Merkez Ekonomik İşler 9. Bölge Kastamonu İl Sorumlusu Zeki Karın ve Yardımcısı İsmail Sarıyakup gazetemizi ziyaret etti. Kastamonu'nun güncel sorunları ve yapılması gereken projeler hakkında istişare edilen ziyarette yerel basının sorunları da ele alındı.

Yeniden Refah Partisi Genel Merkez Ekonomik İşler 9. Bölge Başkanı Hüseyin Kuzu, ziyaretin ardından yaptığı değerlendirmede; “Yerel gazeteler, sektördeki en hareketli mecralardan biridirler. Her sabah, abone iş yerleri ve evlere dağıtılmak suretiyle okuyucusuyla buluşan mahalli oluşumlar, özellikle iş ilanları ve şehir haberlerinin detaylarını okumak adına, o şehirde ya da ilçede yaşayanlar adına önemli bir haberleşme aracıdır. Ancak gelinen noktada merkezi hükümetler yerel basını daha fazla desteklemek durumunda olmalıdırlar. Aksi halde finansal olanakları zaten sınırlı olan yerel basın dijital alanda yatırım yapmakta zorlanır o zaman da rekabette büsbütün geriye düşer bu da bölge gazeteciliğinin ölümü anlamına gelir. Mahalli renkler kaybolur, basında tekelcilik güçlenir, sonuç halkın haber alma özgürlüğü zedelenir, yerel güç odaklarının vatandaş yararına denetimi çıkmaza girer, demokrasi fikri de yara almış olur” dedi.

“ANA HEDEFİMİZ; MİLLETİMİZİN HUZUR VE REFAHA ULAŞMASINI SAĞLAMAK”

Başkan Kuzu, şöyle devam etti; “Medyada başarılı olmak için sadece gazeteler basıp dağıtmak artık çözüm değil. Tersine çok maliyetli bir seçenek bugün gazetelerin dijital de yatırım yapmaları kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak ekonomik durumları zaten belli, mahalli gazeteler bu yatırım kaynağı nereden bulacak. İşte bu noktada yerel basının durumu süratle mercek altına alınmalı ve hassasiyet de acilen sergilemelidir. Şu amansız rekabet ortamında bölge gazeteciliğinin hızlıca sararıp solması ve nihayet ölümü ufukta. Bekleyip netice nasılsa mukadder akıbet olarak görülürse çözümleri nasıl bulacağız. Ancak bizler bu soruların cevabını bulmamız gerekiyor. Aklımıza gelen ve acilen yerel basına hizmet ve destek noktasında; şehirdeki tüm resmi ilanları hiçbir düşünce ayrımı yapmadan belli objektif vasıfları sağlayan yerel gazetelere eşit paylaştırmak. (Yani abonelik, çalışan sayısı, vasıflı personel gibi ciddiyet katacak kriterler). Şu anki ilan ücretleri yetersiz. Bunları enflasyon oranında tutmak, yerel gazete personellerinin sigorta primlerini desteklemek, düşürmek, emeklilik imkanlarını artırmak, misafirhanelerden ücretsiz veya çok cüzi ücretle yararlandırmak, sadece yerel gazetelere mahsus genel ve tarafsız bir meslek odası oluşturmak gibi bir kaç örnek sıralaması yapsak da inşallah hem yerel basınımızın hem de tüm insanlık için Yeniden Refah Partimizin ana hedefi; milletimizin manevi ve maddi alanlarda kalkınmasını gerçekleştirerek, huzur ve refaha ulaşmasını sağlamaktır. Bununla birlikte, ülkemizin öncülüğünde, tüm insanlığın kurtuluşu için ilmi, iktisadi, siyasi ve ahlaki alanlarda gerekli adımların atılmasıdır.”

“TOPLUMSAL HUZUR VE BARIŞ ORTAMINI TAM MANASIYLA TESİS EDECEĞİZ”

“Milli ve manevi değerlerimiz etrafında birleşmesi ve bölünmez bir bütün teşkil etmesini sağlayacağız'' diyen Kuzu, şu ifadelere yer verdi; “Hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerini tam manasıyla teminat altına alacağız. Milletimizin; birlik, beraberlik ve kardeşliğini güçlendireceğiz, toplumsal huzur ve barış ortamını tam manasıyla tesis edeceğiz. Toplumun ve ülkenin teminatı olan, milli ve manevi değerlerimizin korunması ve yeni kuşaklara aktarılmasında hayati öneme sahip olan aile kurumunun korunması ve güçlendirilmesi için çalışacağız Bu anlamda basın mensuplarımızın yıpranma hakları ve mesai kavramı olmayan gece gündüz demeden çalışan ve halkın haber alma hakkını yerine getirmek için çabalayan ve yılda bir kez kutlanmakta olan gazeteciler gününü elinizdeki telefondan bilgisayarınıza ve gazetenize varan her gün haber alma hakkınızı kullanarak ve ne olup bittiğini her an her saniye öğrenebildiğimiz vefakar gazeteci kardeşlerimizin 365 gün olması gereken her gün gazeteciler günlerini Yeniden Refah Partisi ailesi olarak kutluyoruz.” (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER