Yaşam Koçu Ozan Engin Sürel Danışanlarımla aynı hayatı yaşıyorum

Son zamanlarda sık duyulmaya başlayan Yaşam Koçu’nun tanımını yapan ve koçun motivasyon ustası olduğunu söyleyen Yaşam Koçu Ozan Engin Sürel, Türkiye’de Yaşam Koçluğun meslek olarak kabul edildiğini dile getirdi.

Yaşam Koçu Ozan Engin Sürel Danışanlarımla aynı hayatı yaşıyorum
banner72

 

Son zamanlarda sık duyulmaya başlayan Yaşam Koçu’nun tanımını yapan ve koçun motivasyon ustası olduğunu söyleyen Yaşam Koçu Ozan Engin Sürel, Türkiye’de Yaşam Koçluğun meslek olarak kabul edildiğini dile getirdi. 
“Yaşam Koçu, insanların potansiyellerini ortaya çıkarır” diyerek konuşmasına başlayan Sürel, “Yaşam Koçu, hayat içinde huzursuzlukları ya da memnuniyetsizliklerini gidermede veya hafifletmede yardımcı olur. Bir yaşam koçu güçlü bir motivasyon ustasıdır. Her seansta danışanını daha güçlü ve kendine güvenen bir insan haline getirmek için onu motive eder. Yaşam koçu, danışanına akıllı sorular sorarak, danışanının farkındalığını geliştirir. Koçluk seansları esnasında danışanının itirazlarını iyi çözümler. Koçluk seansları danışanın gösterdiği dirençleri ustalıkla çözer. Yaşam koçu danışanı ile sohbet halinde olur. Bu sohbetler ile danışanın dünyasına girer, onunla uyum yaratır. Empatik bir dinleyicidir. Yaşam koçu danışanının duygusal banka hesabına güven, anlayış ve sevgi yatırarak, danışanına psikolojik oksijen verir. Bilir ki, karşısındaki insanın tek isteği anlaşılmak, sevilmek ve saygı duyulmaktır. Türkiye’de yaşam koçluğu resmen bir meslek olarak kabul edildi. Son 10 yılda popüler olsa da, aslında varoluşu 20 yılı geride bıraktı ve her geçen gün hem kişisel, hem de kurumsal olarak daha fazla talep görüyor. Kastamonu’da ise Türkiye değerlendirmesine göre çok daha bilinirliği az. Gelişen Kastamonu ve artan bilinç seviyesi ile talepler artacaktır. Bu taleplerin artması ve insanların Yaşam Koçluğunu anlamaları adına, bazı durumlarda ücretsiz görüşmeler düzenliyorum” dedi.

“İNSANLAR KENDİLERİNDEKİ GÜCÜ FARK EDEREK, HAYRETE DÜŞÜYOR”

Yaşam Koçluğu mesleğin dünyada uzun yıllardır olduğu fakat ülkemizde yeni yeni duyulmaya başladığını hatırlatan Sürel, “Ayıp diyerek psikologlarla görüşmeyen neslin evlatlarıyız. Atalarımızın ön yargısı insanlarımıza da geçmiş. Şimdiki yıllarda ise insanlar daha bilinçli ve destek almaktan çekinmiyorlar. Bir koç ile çalışmaya başlayanlar kendilerindeki gücü fark ederek, hayrete düşüyor” diye konuştu. 

ONLİNE KOÇLUK EĞİTİMİ

Sürel, gelişen dünyaya Yaşam Koçlarının da yaka uydurması gerektiğine değindi. Sürel, “Yaşam koçluğu da, diğer meslekler gibi geçmişten gelen öğretilere bağlı kalarak ilerliyor fakat ne yazıkki gelişen dünyada kendini çok fazla geliştirmiyor. Ne yazıkki ülkemizde hemen hemen her meslek dalında gelişim çok arka planda tutuluyor. Geleneksel yaşam koçları da, halen eski yöntemlerle ilerliyor.  Fakat kaçırdıkları nokta, hayatın ilerliyor ve insanların değişiyor olmasıdır. Ayrıca bazı çelişkiler var. Yaşam koçu sosyal hayatı ile danışanının yaşamı kesişmediği noktalarda çözüm yerine problemler oluşur. Oysa ben, danışanlarımla aynı hayatı yaşıyorum. Aynı sorunlarla mücadele ediyorum, tam hayatlarının ortasındayım. En doğru kararı almada hatasız ilerliyoruz. Türkiye’de ilklerden birini hayata geçirip online koçluk vermeye başladım. yasamkocumyanimda.com projemiz ile ilgili olanlar randevu alıp görüşme ayarlayabiliyorlar. Türkiye’nin hemen hemen her yerinden danışanım olduğu gibi, Kanada, İngiltere, Almanya ve Amerika’dan Türk danışanlarım oldu” şeklinde konuştu.

“YOGA İLE YAŞAM KOÇLUĞUN MUTLULUKLA BAĞLANTISI YOK”

Yaşam Koçu Ozan Engin Sürel, yoga ile yaşam koçluğun mutlulukla bağlantısı olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Herkes için mutluluk yöntemleri farklıdır. Kimi yoga yaparken, kimi kahve içerken, kimi kitap okurken, kimi çocuğu ile oynarken , kimi dini vecibelerini yerine getirirken mutlu olur.  Zamanını doğru yönetemeyen birine 1 saat yoga yap demek, doğru olmaz. Önemli olan kişinin gerekli ihtiyaçlarına göre yol bulmaktır. Kalıplar yıkılarak, insanların gerçek potansiyelini görmelerini sağlanır.”    
Tuğçe Yerdelen 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2017, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER