Yapıcıoğlu: Tarım arazileri ve fosseptiklerimiz zarar gördü

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu (TMK) Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu ve yönetimi, selden dolayı zarar gören köyler ve tarım arazilerine ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Yapıcıoğlu: Tarım arazileri ve fosseptiklerimiz zarar gördü
banner72

Dernek binasında düzenlenen basın toplantısında, Kastamonu’da olağanüstü hava koşullarının bu yıl tekrar yaşandığını belirten Yapıcıoğlu; “Dua ediyoruz ki can kaybımız yok, Küre’de bir genç kardeşimiz kayıp, onun üzüntüsü içerisindeyiz. Daha hava koşulları düzelmedi, kırmızı alarm sahilde verildi ama merkezimizde de bunu gördük ve yaşadık. Kastamonu merkez de bu yağıştan etkilendi. Bölgelerimizdeki dere yatakları, Karaçomak Çayı dahil olmak üzere yükseldi. Bundan dolayı tarım arazilerimiz, kanalizasyon fosseptiklerimiz zarar gördü. Bununla ilgili de Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ilimizi ziyaret ettiler. Ömerli ve Emirli köylerinde protokolümüz ile incelemelerde bulunduk. Bakanımız, Bartın'dan ve Zonguldak'tan bütün sahil kesiminde olduklarını 5-6 bakanla birlikte bu ilçe ve illerde zarar tespitlerini yaptıklarını belirttiler. Bize 'Sizlerle bir bütünüz, sizlerle beraber bu bölgelere ayağa kaldıracağız' dediler, bundan dolayı da kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

"YANGIN SÖNDÜRME TANKERİ OLMAYAN KÖYLER İÇİN TALEBİMİZİ İLETTİK”

Kastamonu merkeze bağlı 177 köyün yarısında yangın söndürme tankeri bulunmadığına dikkat çeken Muammer Yapıcıoğlu; “İşimiz zor, yükümüz ağır. Kastamonu, orman arazisi yönünden zengin bir il. Bununla ilgili bakanımıza bir takım taleplerde bulunduk. 177 köyümüzün yarısında yangın söndürme tankerimiz yoktu, bunları talep ettik. Dere yataklarında da artık bir ıslah çalışması, genişletilmesi ve Devlet Su İşleri makine parkının güçlendirilmesini talep ettik. Kendileri de zaten bu konuda gerekli çalışmaları yaptıklarını makine parkı yönünden de bir çalışma yaptıklarını söylediler. Bu bir doğal afet ve Kastamonu artık bu doğal afetin çizgisinde. Bundan dolayı bütün vatandaşlarımızın dikkatli olmasını, uyarılara ve hava tahmini raporlarına takip etmesini diliyorum” dedi.

“TARIM ARAZİLERİ, YOLLAR VE SU KANALLARIMIZDA TAHRİBAT VAR”

Devlet Su İşleri'nin ıslah çalışmalarını hızlandırması konusunda çağrıda bulunan Muammer Yapıcıoğlu; “Köylerimizde köprüler yıkıldı ve 5-6 gündür de çiftçilerimiz arazilerine geçemez vaziyette. Bu doğrultuda bakanımız, Tarım İl Müdürlüğü'nün çalışma başlattığını ve zarar ziyan tespitlerin ardından da gerekli yardımların yapılacağını vurguladılar. Allah’a şükür, can kaybının olmadığı gibi aşırı bir evimiz ya da barınağımızda da bir ziyan yok. Tarım arazileri, yollar ve su kanallarımızda tahribat var. Bununla ilgili biz muhtarlar da bölgelerimizdeki zarar ziyanları devletimize iletilmek suretiyle bu çalışmaları hızlandırma noktasında görev alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz. Bundan dolayı valimiz başta olmak üzere, milletvekillerimize, siyasi partilerimize ve 7/24 görev alan kurum çalışanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Doğa ve iklim değişikliği büyük ihtimalle ilimizde sık sık yaşanacak. Bundan dolayı da daha dikkatli daha tedbirli olmamız gerekiyor. Buna göre tarımımızı ve yerleşim alanımızı oluşturmalıyız. Bu 100 yılda bir yaşanan bir olaydı ama 2 yıldır yaşandığına göre bunlar artık hayatımızın bir parçası olacak demektir” diye konuştu.

“BU SÜRECİ HEP BERABER ATLATACAĞIZ”

Dernek Başkanı Yapıcıoğlu, tarım arazisi olarak birçok bölgenin zarar gördüğünü vurgulayarak; “Yaptığımız incelemelerde Ömerli, Emirli, Hayalı Sırasöğütler, Bozoğlak, Ortaboğaz, Pehlivan gibi tarımın Kastamonu'daki Antalya'sı dediğimiz yaş sebzenin pazara ve hallere geldiği bu bölgelerde 300'e yakın seranın yıkıldığını ve içindeki bütün ürünlerinin kaybolduğunu gördük. Tabii ki Kastamonu pazarı için bu çok büyük bir zarar, daha bizim göremediklerimiz de muhakkak vardır. Bunu artık devlet kurumlarının yapacağı tespitler sonucu ortaya çıkacak. Sel Esenler'de camiye ve oradaki birkaç eve girmiş. Daha birçok yerde sular olduğu için tam tespit yapamıyoruz. Bütün muhtarlarımız ve ekipler hummalı bir şekilde çalışıyor. Biraz zorlu bir süreç ama inşallah bu süreci hep beraber atlatacağız. Bu yaraların sarılma noktasında 7/24 görevde olduğumuzu ve bütün kurumlarımızın yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Kastamonu geniş bir saha,10'a yakın ilçe zarar gördü ama merkez yağışlardan nasibini aldı” ifadelerini kullandı.

“TARIM SİGORTASI MECBUR KILINMALI”

Yapıcıoğlu, TARSİM sigortasının öneminden de bahsederek; “Ziraat Odası'ndan da gayretli bir çalışma bekliyoruz. Tarım İl Müdürlüğü’nden de çiftçiyi sadece destekleme değil, bölgedeki ekilen araziler tespit edilerek bu bölgelere TARSİM sigortası noktasında uyarıcı ve bilgilendirici bir çalışma görmek istiyoruz. Çünkü bizler biraz zoru seviyoruz ve daraldığımızda da sıkıntıya düşüyoruz. Biz şu anda bu selden, hava koşullarından zarar gördük ve daha önce de doludan gördük. Sigorta olmadığı için de bir şeyden yararlanamadık. Bu bir afet ve isteyerek yaşanan bir şey değil, ama bu sigortayı mecbur kılarlarsa daha iyi olacağını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

“KAPALI SİSTEM, BÜYÜK FAYDA SAĞLAR”

Muhtarlar Derneği Başkanı Yapıcıoğlu, son olarak Karaçomak ve Germeçtepe barajlarının kapalı sisteme geçirilmesi yönünde bir an evvel çalışmaların yapılmasına işaret ederek sözlerini şöyle tamamladı; “Tarımda sulama noktasında çok fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Şu anda sulamaları dere yataklarında olmasından kaynaklı da bu zarara uğramış durumdayız ama biz kapalı sisteme geçtiğiniz takdirde bir o kadar tarım arazisine sera da kurulabiliyor. Kapalı sistemde yağmurlama basınçlı suyla sulamada yapılabileceğinden dolayı da sebzelerimiz daha soğuk havalarda da yetişebiliyor. Bakanımızdan ve valimizden de Karaçomak Çayının bir an evvel kapalı sistem üzerinden hayata geçmesini istiyoruz.” (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER