Yalçın: İthalat değil, üretim esas alınmalı

Saadet Partisi Kastamonu İl Başkanı Kadir Yalçın, özellikle son dönemde tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunlar ve çözümlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yalçın: İthalat değil, üretim esas alınmalı
banner72

İl Başkanı Yalçın, yazılı açıklamasında, tarım ve hayvancılık sektörünün stratejik sektör olarak ilan edilmesi gerektiğini vurguladı ve tarımın bir ülke için önemine vurgu yaparak; “Tarım sektörü bir ülkenin güvenlik meselesidir, can damarıdır. Tarım ve hayvancılık stratejik sektör olarak ilan edilmelidir. Çiftçilerin desteklenmesi ve teşvik edilmesi ülke ve insanımız için hayati öneme sahiptir. Çare milli tarım politikaları uygulamaktır. Çare Milli Görüş’tür” dedi.

Kadir Yalçın, tarım ve hayvancılıktaki sorunlara dikkat çekerek şunları kaydetti; “Güvenlik meselesi olarak gördüğümüz tarım ve hayvancılık konusunda ortaya atılacak olan bütün çözümlerin de güvenlik ciddiyeti ile ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Tarım ve hayvancılık, stratejik sektör olarak ilan edilmelidir. Tarımsal girdilerde uygulanan vergi ve faizler muhakkak kaldırılmalıdır. Gübre, tohum, elektrik ve su faturası gibi tüm girdilerde çiftçiye uygun fiyatlar ile temin edilmelidir. Tarımda ithalat değil üretim esas alınmalıdır. Ayrıca arazi bölünmelerinin önüne geçecek politikalar üretilmeli, çok parçalanmaktan dolayı üretimde kullanılmayan araziler üretime kazandırılmalıdır.”

“ÇARE MİLLİ TARIM POLİTİKALARI UYGULAMAKTIR”

‘Tarımsal Miras Hukuku’ çıkarılması gerektiğini de ifade eden Yalçın; “Kırsalda, bölgesel kalkınmanın temelini sağlayacak istihdam alanları oluşturulmalı, genç nüfusun şehirlere göçünün önüne geçecek politikalar üretilmelidir. Bu yıl soğan krizi, yağ krizi, şeker krizi ve gübre fiyatlarının astronomik artışı gibi yaşanan olaylar üretimde plansız hareket etmenin kaçınılmaz bir sonucudur. Planlı üretim modeline geçerek bu tip sıkıntıların yaşanmasını önüne geçilmelidir. Tarımda teknoloji kullanımı desteklenmeli; gıda güvenliğini korumayı öncelik edinerek üretimin artmasına yönelik tarımda teknoloji kullanımı teşvik edilmeli ve desteklenmelidir. Tarım sektörü bir ülkenin güvenlik meselesidir, can damarıdır. Çiftçilerin desteklenmesi ve teşvik edilmesi ülke ve insanımız için hayati öneme sahiptir. Çare milli tarım politikaları uygulamaktır. Çare Milli Görüş’tür. Tüm milletimiz gibi çiftçimiz de Milli Görüş’ün iktidar olduğu Refah-Yol Hükümeti'ni özlem ve hasretle anmaktadır. Yüzünün sadece o dönemde güldüğünü açıkça ifade etmektedir. Saadet Partisi olarak her zaman çiftçimizin ve köylümüzün yanındayız” dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER