‘Vidinlioğlu, Babaş’ın ayak izlerini takip ediyor’

CHP İl Başkanlığı tarafından; Kuzeykent Mahallesi'nde bulunan ve 26 Nisan'da 67,5 milyon TL'ye satışa çıkacak olan arsanın önünde basın açıklaması düzenlendi.

‘Vidinlioğlu, Babaş’ın ayak izlerini takip ediyor’
banner72

Kuzeykent’te Daday Kavşağı ile Meslek Yüksek Okulu arasında kalan kısımda Nikah ve Konferans Salonu’nun hemen yanında yer alan 937 ada 371 parseldeki 16 bin 803 metrekarelik arazinin satışı için ilana çıkılmış ve yayınlanan ilanın ardından da tepkiler gelmeye başlamıştı. Emsal 3 olarak planlanan, konut ve ticaret olarak, 67 milyon 500 bin liralık muhammen bedel ile satışa çıkan arazinin satışı öncesinde de CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve partililer, alana giderek Vidinlioğlu'na tepki gösterdi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu'nun, milletin gözünün içine baka baka yalan söylediğini iddia eden CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, şu ifadeleri kullandı; “Kastamall’a göz yumuyorsunuz' dedik, 'hayır öyle şey yok' dedi. Göz yumdu. 'Temsil giderleri için 10 milyondan fazla harcama yaptınız' dedik, 'nereden alıyorsun bu bilgileri, ispatla, ne gerekirse yapacağım' dedi. Kendi imzası ile ispatladık, görmezlikten geldi. ‘TÜRGEV’in olduğu binayı biz tamamlarız’ dedik. Orayı satmaya hazırlanıyor. Önünde bulunduğumuz arsayı satacaklar dedik. 'Nereden çıkarıyorsunuz' dedi. Ardından satış kararı çıktı.”

“1 NİSAN'DAN SONRA DA YAĞMALANIYOR”

Kastamonu'nun geleceğinin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden önce olduğu gibi 1 Nisan 2019'dan bu yana da yağmalandığını öne süren Erbilgin; “Şu anda 16 bin 803 m2 alana sahip 937 ada 371 parselin önündeyiz. Önünde bulunduğumuz parsel 21.06.1996 tarihinde Alparslan Türkeş Botanik Parkı, 06.06.2006 tarihinde sosyal kültürel tesis alanı, 07.09.2009 tarihinde E:1.80 konut alanı 08.05.2015 tarihinde E:2.40 kültürel tesis alanı, 07.03.2017 tarihinde E:3 ticaret ve konut alanı olarak planlanmış, gündeme alınması 3 saniye, oylanması 8 saniye süren 01.10.2021/80 sayılı meclisin encümene yetki vermesi ile birlikte rant alanına dönüştürülmesine karar verilmiştir” dedi.

“KOLTUĞUNDA, SUS PUS OLDU”

İl Başkanı Erbilgin, şöyle devam etti; “Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, 31 Mart seçimleri öncesi adayken o günkü yatırım değeri 120 milyon TL olarak açıklanan Kastamall projesi ile ilgili yaptığı açıklamada 9 bin 522 metrekare arsanın yaklaşık 8 milyon TL’ye satıldığını, yüzde 40’la müteahhide verilse arsanın 48 milyon lira edeceğini, bu nedenle belediyenin 40 milyon lira zarar ettirildiğini söylemiştir. Kendinden önceki yönetimin arsa satışlarını ve arsa takaslarını eleştirip hesap sorma vaadiyle göreve gelen Vidinlioğlu, ne yazık ki koltuğa oturduktan sonra sus pus olmayı seçmiş, görevi devraldığı başkanın ayak izlerini takip etmeyi tercih etmiştir. 1 Nisan 2019 tarihinden 1 Nisan 2022 tarihine kadar toplam 15 bin 39 metrekare arsayı 20 milyon 616 bin lira bedelle satmaktan geri durmayan Vidinlioğlu’nun yeni satışlar için kararlı olduğu anlaşılmaktadır.”

“MİLLETİN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKARAK YALAN SÖYLÜYOR”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu'nun 'sattığımız bir yer yok, sadece encümene yetki aldık’ ifadelerini hatırlatan Hikmet Erbilgin; “Milletin gözünün içine bakarak yalan söylemişti. Vidinlioğlu başkanlığındaki Kastamonu Belediyesi yönetimi, bu açıklamanın üzerinden 6 ay geçmeden Kastamonu halkının sahibi olduğu arsaları, tüm itirazlarımıza ve uyarılarımıza rağmen hırs ve rant ile açıklanabilecek bir iştahla satıp savmakta kararlı olduğunu göstermiştir. Nitekim; Kuzeykent Mahallesi 937 ada 371 nolu parseldeki şehrin son yeşil alanının 26 Nisan Salı günü saat 15.00’da 67.5 milyon lira bedel üzerinden satılması için kollar sıvanmıştır. Hal böyleyken Kastamonu halkını kandırdıkları ortaya çıkanların alt çeneleri 'burası beytülmaldır, bir kuruşun dahi nereden çıkacağı belli olmaz' zırvalarıyla dürüstlük satmaya devam etmekte, prestij korumaya çalışmaktadır. Bugün burada önünde toplandığımız arsanın da satılması halinde Vidinlioğlu’nun görev süresi boyunca sattığı arsalardan elde ettiği gelir 88 milyon 116 bin liraya ulaşacaktır. Kastamonu halkı ne zaman hizmet bekliyoruz dese, 'borç yüküyle devraldık' bahanesine sığınan, temizlik hizmetlerinden içme suyu kesintilerine, karla mücadeleden ulaşım hizmetlerine belediyenin asli görevlerini bile yerine getirmekten aciz olan Galip Vidinlioğlu, giderayak ‘benden sonrası tufan’ demektedir” dedi.

“OĞUZ ATAY KÜLTÜR MERKEZİ OLMALI”

CHP İl Başkanı, Belediye Başkanı Vidinlioğlu'na şu ifadelerle seslendi; “Söz konusu parsel, sahip olduğu yeşil alan korunarak Oğuz Atay Kültür Merkezi’ne dönüştürülmelidir. Konu ile ilgili önerimizi ve projemizi yarın basın mensupları aracılığı ile kamuoyu ile paylaşacağım.”

Erbilgin, “Sayın Vidinlioğlu’na; Kastamall’a göz yumuyorsunuz dedik, hayır öyle şey yok dedi. Göz yumdu. Sayın Vidinlioğlu’na, temsil giderleri için 10 milyon TL'den fazla harcama yaptınız dedik nereden alıyorsun bu bilgileri ispatla ne gerekirse yapacağım dedi. Kendi imzası ile ispatladık, görmezlikten geldi. Türgev’in olduğu binayı biz tamamlarız dedik. Orayı satmaya hazırlanıyor. Önünde bulunduğumuz arsayı satacaklar dedik. Nereden çıkarıyorsunuz dedi. Ardından satış kararı çıktı. Sayın Vidinlioğlu satan taraftadır. Biz yapan tarafta olacağız.''

“MAKAMLAR GELİR GEÇER”

Erbilgin, sözlerini şöyle tamamladı; “Bu şehrin kaynaklarının bir birinden farkı olmayan AKP ve MHP ittifakı tarafından talan edilmesine engel olmak için elimizden geleni yapacağımızın bilinmesini istiyorum. MHP, AKP, CHP, İYİ Parti tüm meclis üyelerini vicdanlı olmaya bu şehrin malını korumaya davet ediyorum. Makamlar gelir geçer tarihe bu memleket için ne yaptığınız kalacaktır. Meclis üyelerini sorumluluk almaya davet ediyorum. Bu karara imza atanların da bir gün mutlaka hesap vereceklerini unutmamaları gerektiğini şimdiden hatırlatıyorum.” (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER