Üniversitede özlenen görüntüler

Üniversitede özlenen görüntüler
banner72

ÖĞRENCİLER, KUZEYKENT KAMPÜSÜNDE DÜZENLENEN 'GENÇLİK ŞÖLENİ'NDE DOYASIYA EĞLENDİ

Üniversitede özlenen görüntüler

2022 Avrupa Gençlik Yılı faaliyetleri kapsamında Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Kuzeykent Kampüsü'nde gerçekleştirilen 'Gençlik Şöleni' etkinliğine katılan çok sayıda öğrenci, uzun süredir sosyal faaliyetlerin askıda olduğu pandemi dönemi sonrasında bir araya gelerek doyasıya eğlendi.

Gençlik Şöleni’ne KÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’ın yanı sıra, rektör yardımcıları, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Programda halk oyunları gösterileri, gençlik koşusu ve fidan dikimi gibi çeşitli etkinlikler yapıldı. Kampüsteki açık hava sahnesi bölgesine fakülteler tarafından kurulan çeşitli stantlar, protokol üyeleri tarafından ziyaret edildi. Ayrıca, KÜ Rektörü Topal da, maket uçak uçurma ve dart gibi etkinliklerde öğrencilere eşlik etti.

KÜLEKÇİ: “ERASMUS KAPSAMINDAKİ ÖĞRENCİ SAYIMIZI HER GEÇEN YIL ARTTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

KÜ Erasmus Kurum Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Erkan Külekçi, programın açılışında yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “2022 yılı tüm Avrupa'da ‘Avrupa Gençlik Yılı’ olarak belirlenmiş ve bu yılın Avrupa çapında gençlerin geniş katılımıyla kutlanması planlanmıştır. Avrupa Gençlik Yılı, Ülkemizde Türkiye Ulusal Ajansı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığının ortak koordinasyonuyla yürütülmektedir. Kastamonu Üniversitesi olarak bu kutlamalara 'Gençlik Şöleni’ başlığı altında çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler, spor etkinlikleri ve bilgilendirme toplantıları ile dahil oluyoruz. İki gün sürecek bu programın hızlı fakat titiz bir hazırlık sürecinden geçtiğini belirtmek isterim. Bu kapsamda, emeği geçen herkese, başta rektörümüz ve rektör yardımcılarımız olmak üzere süreçte yardımlarını ve desteklerini esirgemeyen bütün akademik ve idari personelimize ve gönüllü katılım sağlayan tüm öğrencilerimize teşekkür ederim. Türkiye, Avrupa'nın en genç nüfusa sahip ülkesidir. Ülkemiz için bu genç dinamik nüfus oldukça önemli bir zenginliktir. Dolayısıyla insani değerlere sahip çıkan, toplumsal aidiyet duygusu ve toplumsal bilinci oturmuş bir genç neslin, potansiyellerini tam anlamıyla ortaya çıkarabilecekleri imkan ve zemini hazırlamak, sadece kendi ülkesi için değil, etrafındaki bölgelere, coğrafyalara ulaşmak ve mili ve evrensel değerler ile kendini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak üniversitelerin görevleri arasındadır. Bu düzeyde, gençlerin kendilerini ve başkalarını tanıyabilmeleri ve kültür alışverişinde bulunabilmeleri için Avrupa Birliği tarafından çeşitli imkanlar sunulmaktadır. Bunların başında Erasmus+ ve ESC (Avrupa Dayanışma Programı) gelmektedir. Üniversitemiz Erasmus Koordinatörlüğü olarak yaklaşık 90 Avrupa Birliği üniversitesi ile ikili anlaşmamız ile her dönem yaklaşık 40-50 öğrencimizin bu programdan yararlanmasını sağlamakta ve bu sayıyı her geçen yıl arttırmayı hedeflemekteyiz. Özellikle pandemi sonrası dönemde, bu tür programları ve imkanları gençlere tanıtmak ve onların bu programlara etkin katılımını sağlamak için ‘Avrupa Gençlik Yılı’ kampanyası önemli bir zemin sunmaktadır. Gençleri cesaretlendirmek, desteklemek ve onlarla bir araya gelmek için Avrupa Gençlik Yılı dört hedefe sahip;  Yeşil ve dijital dönüşüm başta olmak üzere, Avrupa Birliği politikalarının gençlere sunduğu fırsatları vurgulamak ve kovid-19 pandemisinin onlar üzerindeki olumsuz etkilerine özel olarak odaklanarak, gençler için olumlu bakış kısıtlı gençlerin Avrupa Birliğinin sunduğu fırsatlar hakkında bilgi sahibi aktif vatandaşlar olmaları için destek sunmak, gençlerin kişisel, sosyal, ekonomik ve mesleki gelişimlerini desteklemek için AB, ulusal, bölgesel veya yerel düzeyde kendilerine sunulan çeşitli fırsatlar' daha iyi anlamalarını sağlamak, 2019-2027 Avrupa Birliği Gençlik Stratejisi gençlik politikasının, gençlerle birlikte yaygınlaştırılması ve gençlerin politika yapım süreçlerine dâhil olmasını sağlamaktır.”

KAYMAKÇI: “UFKUNUZ SADECE KASTAMONU VE TÜRKİYE İLE SINIRLI KALMAMALI”

Programda ayrıca Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı, hemşehrimiz Büyükelçi Faruk Kaymakçı’nın kutlama mesajı da okundu.

Kaymakçı mesajında; “Öncelikle 9 Mayıs Avrupa gününüzü ve 2022 Avrupa Gençlik Yılınızı kutlamak istiyorum. Avrupa Birliği’ne aday bir ülkenin gençleri ve vatandaşları olarak sizlerinde yararlanabileceği, birçok Avrupa Birliği programı var. Bunların başında Erasmus+ ve Avrupa Dayanışma Programı geliyor. Bu iki program hakkında uzmanlarımız size ayrıntılı bilgi aktaracak. Bunun yanı sıra Jambone bursu, Avrupa Koleji Bursu, Sivil Toplum Diyaloğu altında proje yapma gibi, başka fırsatlarımız da mevcut. Eminim sizler Avrupa Birliği’nin Türk gençliğine sunduğu bu fırsatlardan en etkili şekilde yararlanacaksınız.  Avrupa Birliği Başkanlığımız ve Ulusal Ajansımız sizlere bu konuda her türlü desteği vermeye hazır. Ufkunuz sadece Kastamonu sadece Türkiye ile sınırlı kalmamalı, ufkunuz Avrupa olmalı. Çünkü; ülkemiz Avrupa’da hak ettiği yere ancak sizlerle, Türk gençliği ile gelecek” ifadelerine yer verdi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER