Üniversite mutfağında “Çölyak” Atölyesi…

Üniversite mutfağında “Çölyak” Atölyesi…
banner72

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Çölyak Atölyesi” düzenlendi. Tek etkin tedavisi diyette glutenin çıkarılması olan çölyak hastalığına sahip ailelere Halk Sağlığı Başkanlığı koordinasyonunda; 24 Mayıs 2022 tarihinde, çölyaklı bireyleri ve ailelerini bilinçlendirmek, onlara destek olabilmek, bu hastalığa sahip olan bireyleri ve yakınlarını bir araya getirebilmek, hastalıklı ilgili farkındalığı arttırmak adına Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi Bölümü mutfağında Çölyak Atölyesi düzenlendi.

Atölyede; Çölyak hastası yetişkin ve çocukların ailelerinden oluşan 15 kişilik gruba bilgilendirme yapılıp, İl Sağlık Müdürlüğü Diyetisyeni Demet Odabaşı Akpınar ve Kastamonu Üniversitesi Gastronomi Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Alev Sökmen, Öğretim Üyesi Hakkı Çılgınoğlu ve bölüm hocaları ile glutensiz ekmek, glutensiz kıymalı pide ve glutensiz muffin tarifleri yapıldı.

Atölye, İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alptekin Sökmen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fahrettin Şenoğlu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Atakan Özdemir, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birim Sorumlusu Dt. M. Vahit Yıldız katılımıyla gerçekleştirildi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER