Üney: Eczacıların tahammülü kalmadı

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Arman Üney, ilaç fiyat kararnamesi yüzünden eczacıların iflas noktasına geldiğini ve 28 bin 700 eczanenin yarısının kapanma aşamasında olduğunu söyledi.

Üney: Eczacıların tahammülü kalmadı

Üney, ekonomik darboğaz içindeki eczacıların kredi borçlarını yeni krediyle kapatır durumda olduklarını kaydederek; “Eğer acil bir düzenleme yapılmazsa eczane iflaslarının başlaması kaçınılmazdır. Ülke çapında sağlık hizmeti sunan 28 bin 700 eczanemizin yarısı kapanma noktasına gelmiştir. Yani, her iki eczaneden biri kapanma noktasındadır” ifadelerine yer verildi.

TEB Başkanı Üney, Merkez Heyeti ile birlikte ilaç fiyat kararnamesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Üney, uzun süredir yetkililerle yaptıkları görüşmelerde dile getirdikleri ilaç fiyatı sorununun bir türlü çözüme kavuşturulmadığını belirtti. Sağlık hizmeti sunan eczacıların ekonomik kaderinin, günün ihtiyaçlarına uyum sağlamak bir yana, 2009 yılında, yani 13 yıl öncenin ekonomik koşullarında takılı kaldığını ifade eden Arman Üney; “Pek çok sektör ve meslek grubu için ekonomik iyileştirmeler hayata geçirilirken, eczacılar, ilaç fiyat kararnamesinde en son değişiklik yapılan 2009 yılının koşullarında unutulmuştur. İlaç eczacılık hizmetlerini aksatmadan yürütmek gayesiyle bütün şartlarını zorlayan, ekonomik sorunlarına bir şekilde göğüs geren eczacıların artık bu yükü taşıyacak gücü de tahammülü de kalmamıştır” dedi.

“GERÇEKÇİ DÜZENLEMELER, ARTIK ÖTELENEMEYECEK BİR NOKTAYA GELMİŞTİR”

Eczacıların artık kredi borçlarını yeni bir krediyle kapatır hale geldiğinin altını çizen Üney; “Çünkü eczacılar, artık personel giderlerini, elektrik faturalarını, kira giderlerini karşılayamaz hale gelmiştir. Eczacılar, artık ecza depolarına ödemelerini yapamayacak hale gelmiştir. Yani eczacılar, artık büyük bir ekonomik darboğazın içinde varlık yokluk savaşı vermektedir” diye konuştu.

Bu durumun bireysel olarak sadece kendilerini değil, ailelerini ve çalışanları dahil 300 bini aşkın kişiyi ekonomik olarak derinden etkilediğini bildiren Üney; “28 bin 700 eczacımız için ilaç fiyat kararnamesinin yeniden ele alınması ve günün koşullarına uygun ve gerçekçi düzenlemelerin yapılması, artık ertelenemeyecek, ötelenemeyecek bir noktaya gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“28 BİN 700 ECZANEMİZİN YARISI KAPANMA NOKTASINA GELMİŞTİR”

Eczacıların sabrının tükendiğini ve bıçağın kemiğe dayandığını dile getiren Üney; “Eğer acil bir düzenleme yapılmazsa eczane iflaslarının başlaması kaçınılmazdır. Ülke çapında sağlık hizmeti sunan 28 bin 700 eczanemizin yarısı kapanma noktasına gelmiştir. Yani, her iki eczaneden biri kapanma noktasındadır. Hem mesleki hem de toplum sağlığı açısından önümüzde duran tablo, 2022 Türkiye’si için karanlık bir tablodur. Çünkü bizler eczanelerimizi, hastalarımız da en yakın sağlık danışmanları olan eczacılarını kaybetme noktasına gelmiştir. Tüm bunların yanı sıra eczacılar hiçbir sorumluluğu olmadığı halde ecza depolarında bulunamayan ilaçlar yüzünden hastalarla karşı karşıya gelmekten yorulmuştur. Bu sorunun nedeni eczacılar değildir. Avro kurundaki artışlardır. Defalarca dile getirip çözüm yollarını işaret ettiğimiz halde maalesef sorun büyüyerek devam etmektedir. Bir türlü çözüme kavuşmayan ilaç fiyat kararnamesi sorunu, artan enflasyon ve yükselen Avro kuru ilaç yokluklarının başlıca nedenleridir.”

Konuyu uzun süredir yetkili mercilere anlatmaya çalıştıklarını ancak herhangi bir karşılık bulamadıklarını vurgulayan Üney;  “Tam 13 yıl da sabrettik. Şimdi son bir kez daha taleplerimizi dile getiriyoruz ve bu kez sesimizin duyulacağını ümit etmek istiyoruz. Bizler bu ülkenin eczacılarıyız. Mesleğimizin en önemli kuralı, hastalarımızın sağlığına verdiğimiz önceliktir. Biz eczacılar, gücümüz yettiğince hastalarımıza sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz. Ama artık, eczacıların mücadeleettikleri ekonomik dar boğazdan kurtulmak için bir yol haritası belirleme ve kendi kaderini tayin etme zamanı gelmiştir. Tüm bu konuların görüşüleceği ve Türkiye’deki bütün eczacı odası başkanlarının ve yöneticilerinin katılacağı 23-25 Haziran’da Konya’da düzenleyeceğimiz Bölgeler Arası Toplantıda; yaşanan sorunlar, içinden geçtiğimiz süreç ve yapılması gerekenler bütün ayrıntılarıyla masaya yatırılacaktır. Toplantı neticesinde çıkacak sonuçlara göre örgüt dinamiklerinin hayata geçirileceği yol haritamız, tüm meslektaşlarımızın beklentileri sonucunda ortaya konacaktır.”

“GEREKENİN YAPILACAĞINA İNANMAK İSTİYORUZ”

Eczanelerin en kolay ulaşılan birinci basamak sağlık hizmeti sunucusu olduğuna değinen Üney, halk sağlığını derinden etkileyecek olan bu konu hakkında konuşmaya, anlatmaya ve tepkilerin güçlü şekilde göstermeye devam edeceklerini söyledi. Üney son olarak; “Umuyor ve diliyoruz ki bütün meslektaşlarımızı ekonomik anlamda uçuruma sürükleyen ilaç fiyat kararnamesi, acilen günün koşullarına uygun ve gerçekçi bir şekilde güncellenir. Çünkü artık eczacının sabır testisi kırılmıştır. Sesimizin duyulacağına ve gereken düzenlemelerin bir an önce yapılacağına da inanmak istiyoruz. 28 bin 700 eczanemiz ve onların temsilcisi olan bizler, bu konudaki taleplerimiz yerine getirilene kadar vazgeçmeyeceğiz” dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER