‘Türkiye AB üyesi olsaydı, savaş engellenebilirdi’

‘Türkiye AB üyesi olsaydı, savaş engellenebilirdi’
banner72

DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI HEMŞEHRİMİZ KAYMAKCI’DAN DİKKAT ÇEKEN TESPİT

‘Türkiye AB üyesi olsaydı, savaş engellenebilirdi’

Dışişleri Bakan Yardımcısı hemşehrimiz Faruk Kaymakcı, “Türkiye’nin AB’ye üyeliği sadece Türkiye için değil, sadece AB için değil, dünya için de üçüncü ülkeler için de büyük bir kazanç olacaktır” dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle Türkiye- Avrupa ilişkilerini değerlendirdi.

Schuman Deklarasyonu'nun barış projesi olduğu için 9 Mayıs Avrupa Gününün Türkiye’de kutlandığını belirten Kaymakçı, “Avrupa Günü'nün Türkiye'de her yıl sivil toplum kuruluşları, özel sektör, üniversiteler, öğrenci dernekleri, spor kulüpleri gibi çok çeşitli kesimlerin katılımıyla kutlanıyor” dedi.

Üniversitelerin de çeşitli etkinliklerle Avrupa Günü'nü kutlayacağının altını çizen Kaymakcı, Ankara’da yapılacak Avrupa Günü kutlamaları için davet aldığını, Türk halkının AB üyelik sürecine desteğinin son derece yüksek olduğunu ifade etti.

Bakan Yardımcısı Kaymakcı, “Bugün biz Avrupa Kıtası'nda yaşıyoruz. Avrupa coğrafyasındayız, Avrupa siyasetindeyiz, Avrupa sporundayız. Avrupa siyasetinin, güvenliğinin ve savunmasının parçasıyız. Türkiye'nin bu resim içerisinde en güvenilir, en etkili olduğu, en egemen olabildiği, çıkarlarını en üst düzeyde koruyabildiği yer de AB ile olacak" diye konuştu.

Son dönemde özellikle Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle, AB ülkelerinin Türkiye'nin AB açısından önemini bir kez daha gördüğünü belirten Kaymakcı, “Özellikle 4 alanda Türkiye'nin ağırlığının çok daha güçlü hissedildiğini görüyorum. Bu alanlardan ilki güvenlik ve savunma. Ukrayna'da yaşanan savaş, eğer Türkiye AB üyesi olmuş olsaydı rahatlıkla engellenebilirdi. Çünkü Batı Avrupa için, Batı için önemli konu caydırıcılık” dedi.

Faruk Kaymakcı, Türkiye'nin, Avrupa'nın barışına, istikrarına, ekonomisine, güvenliğine, savunmasına ve enerji güvenliğine en fazla katkıda bulunabilecek ülke konumunda olduğunu aktararak, "Umarız Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci bu açıdan da görülür ve bu süreç hızlandırılır. Çünkü Türkiye'nin AB'ye üyeliği sadece Türkiye için değil, sadece AB için değil, dünya için de üçüncü ülkeler için de büyük bir kazanç olacaktır. Onun için Avrupa Günü'nü coşkuyla kutlayıp, Türkiye’nin AB üyelik sürecinin hızlanması diliyoruz." dedi. Son olarak Kastamonu’nun da rotada olduğu “16. Europa-Doğu Dostluk ve Barış Rallisi"nde kullanacağı araçla AB Başkanlığında kısa deneme sürüşü de yapan Kaymakcı, herkesin Avrupa Günü'nü tebrik etti. (İstamonu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER