‘Türk tarımı ve ziraat mühendisliği, hak ettiği yere gelmeli’

Türkiye’de tarımsal eğitim çalışmalarının başlamasından bu yana 176 yıl geçti. Kastamonu Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Dilek Özdemir, 10 Ocak 1846 yılında, İstanbul Yeşilköy'de bulunan Ayamama Çiftliği’nde başlatılan tarımsal eğitimin 176’ncı yılını kutladıklarını belirtti.

‘Türk tarımı ve ziraat mühendisliği, hak ettiği yere gelmeli’
banner72

Özdemir, Türkiye’nin sahip olduğu tarımsal potansiyelin sürdürülmesinin, insanların sağlıklı ve yeterli gıda ile beslenmesinin, köylülerin refaha kavuşabilmesinin ancak Türk tarımının ve ziraat mühendisliğinin hak ettiği yere gelmesi ile mümkün olabileceğini kaydetti.

“SORUNLARI GİDERİLMİŞ BİR TARIM SEKTÖRÜ VE ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİ DİLİYORUZ”

Kastamonu ZMO Başkanı Dilek Özdemir, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “10 Ocak 1846 yılında, İstanbul Yeşilköy'de bulunan Ayamama Çiftliğinde başlamış olan tarımsal eğitimin bu yıl 176’ncısını kutlamaktayız. Bu kadar köklü bir tarihi geçmişe sahip meslek grubundan olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Tarım öğretiminin bugün 176. yılını kutlasak da aslında toprak eğitimi, tarım eğitimi insanlık tarihinde çok eskidir. Bu yönden ziraat mühendisliği kadim bir meslektir. Bugün, birim tohumdan ve alandan elde edilen verimin artırılmasından hastalıklarla ve haşerelerle mücadelede gelinen nokta 176 yıldan daha uzun zamanda verilen eğitimin bir karşılığıdır. Kuraklığın, iklim değişikliğinin, küresel ısınmanın, salgın hastalıkların geleceğimizi etkilemeye başladığı bu günlerde ülkemizin sahip olduğu tarımsal potansiyelin sürdürülmesi, insanlarımızın sağlıklı ve yeterli gıda ile beslenmesi, ‘milletin efendisi olan köylülerimizin’ refaha kavuşabilmesi ancak Türk tarımının ve ziraat mühendisliğinin hak ettiği yere gelmesi ile mümkün olabilecektir. İlimiz ve ülkemiz tarımına hizmet etmiş tüm meslektaşlarımızdan hayatta olanları saygı ile aramızdan ayrılanları da rahmetle anıyor ve 176 yıl boyunca tarım öğretimine emeği geçen tüm hocalarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Sorunları giderilmiş bir tarım sektörü ve ziraat mühendisliği mesleği dileğiyle, tüm meslektaşlarımın ve tarım camiasının tarım haftasını en içten dileklerimle kutluyorum" dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER