Türk Aksakkalları Birliği kuruldu

15 Eylül 2021 tarihinde kurulan Türk Aksakkalları Birliği (TAİB) Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de faaliyet gösteriyor.

Türk Aksakkalları Birliği kuruldu
banner72

Halkın tanınmış simalarının ve aktif üyelerinin yer aldığı, Türk toplumunu desteklemek amacıyla oluşturulmuş bir sivil toplum kuruluşu olduğunu açıklayan Türk Aksakkalları Birliği Düzenleme Kurulu Üyesi ve diaspora konusunda uzman araştırmacı Elnur Eltürk, Birliğin resmi organı "Türk Dünyasının Aksakkalları" gazetesi olduğunu ve asıl amaçlarının da Türk Dünyası’na hizmet etmek olduğunu söyledi.

Kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen örgütün inisiyatifiyle hem yurt içinde hem de yurt dışında bir dizi etkinlik ve toplantı gerçekleştirdiğini sözlerine ekleyen Elnur, ana faaliyetin Türkçe konuşan ülkelerin topraklarını kapsadığını örgütün Türk dünyasına ve dayanışmasına katkı sağlamak amacıyla kurulduğunu söyledi. Elnur, birliğin kurucusunun Türk Dünyası Aksakkalları Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Mission Medya Grubu Başkanı Ramin Ahmadov olduğunu bilgisini vererek oluşumun daha şimdiden ses getirmeye başladığını söyledi.

Derneğin yönetim kurulunu seçmek üzere ünlü profesör Sudeif İmamverdiyev'in başkanlığında bir organizasyon komitesi kuruldu. Türk dünyasının tanınmış isimleri de düzenleme kurulunda temsil edilmektedir. Birliğin temel amacı, Türkçe konuşan ülkelerle sosyo-politik, sosyo-ekonomik ve kültürel alanlarda ilişkileri güçlendirmek ve Türk büyüklerinin birliğini sağlamak olduğu bilgisi verildi.

Birlik, varlığının kısa olduğu dönemde Türk dünyasında büyük bir ses getirdi. Kardeş Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Özbekistan medyasında faaliyetleri hakkında çok sayıda makale ve haber yayınlandı. Derneğin resmi internet sitesinde faaliyetlerimiz ve kişisel sosyal ağ hesaplarımız hakkında detaylı bilgi verildi.

Yeni Azerbaycan Partisi'nin Nizami ilçe şubesi ve Türk İhtiyarlar Birliği tarafından 4 Kasım'da Bakü Hilton Otel'de Zafer Bayramı'nın yıl dönümü dolayısıyla kalabalık bir etkinlik düzenlendi.

10 Kasım'da Birliğin icra aparatının Başkanı ve Misyon Medya Grubu Genel Müdürü Nijat Dağlar Moldova'da Gagavuzya Özerkliği'nde verimli görüşmeler gerçekleştirdi. Gagavuzya'nın resmi televizyon kanalı GRT, Özerk Bölge Dışişleri Bakanlığı ve Aksaakkaları Meclisi'nde verimli görüşmeler gerçekleştirildiği bilgisini verdi. Görüşmelerin ardından birliğin Gagavuzya ile ilişkileri daha da güçlendi.

Türk Aksakkaları Birliği Düzenleme Kurulu üyesi Elnur Eltürk, 9-10 Aralık tarihlerinde Türk Aksakkalları Birliği'nin (TAİB) Iğdır'daki ana organizasyonunun, Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosluğu, Orta Belediye, Iğdır Azerbaycan Kültür Evleri Derneği ve diğer kuruluşların desteğiyle "Rol ve sorumluluk konusunda" devam ettiğini sözlerine ekledi.

Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin gelişmesinde büyük katkıları olan merhum Haydar Aliyev'in  sağlığındaki gayretlerinin kendilerinin de ilham olduğunu bunu devam ettirmek istediklerini ifade eden Elnur; “Etkinliğe ünlüler ve milletvekilleri katıldı. Kardeş Türk medyası iki etkinliğimize geniş yer ayırdı. Aynı zamanda Iğdır Valisi ve yerel sosyo-politik kuruluşlarla da yoğun görüşmelerimiz oldu. Diğer etkinlikler gelecekte planlanmaktadır.” (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER